Staw biodrowy łączy kończynę dolną z tułowiem, łącząc kości miednicy i biodra. Znaczną swobodę ruchów nogi zapewnia:

  • specjalna (zawiasowa) struktura stawu biodrowego;
  • chrząstka z tworzywa sztucznego, pokryta elementami stawu;
  • płyn maziowy, który odżywia tkankę chrzęstną i ułatwia swobodne przesuwanie powierzchni stawowych.

Wskazania do alloplastyki stawu biodrowego

W wyniku wielu chorób (artretyzm, artroza, gorączka reumatyczna itp.) i urazów dochodzi do deformacji stawów, które w przyszłości mogą doprowadzić do zniszczenia tkanki kostno-chrzęstnej. W tym samym czasie, podczas chodzenia, osoba doświadcza silnego bólu, intensywność jego ruchów maleje, a odległość, którą pokonuje, maleje.

Rodzaje protez stawu biodrowego

Modyfikacje endoprotez są dość liczne, ale istnieją dwa sposoby wykonania operacji:

  • jednobiegunowe endoprotezy, w których zastępowana jest tylko głowa kości;
  • całkowita alloplastyka stawu biodrowego - pełna implantacja z wymianą głowy i jamy.

Okres po alloplastyce stawu biodrowego

Bez względu na sposób działania pacjent przebywa w szpitalu przez 10-12 dni. Terapia w okresie pooperacyjnym polega na stosowaniu antybiotyków i leków przeciwbólowych. Jednocześnie eksperci starają się zapobiegać rozwojowi powikłań po alloplastykach stawu biodrowego. W takim przypadku możliwe są następujące konsekwencje pooperacyjne:

  • zapalenie tkanki w ranie w pobliżu protezy;
  • zablokowanie żył przez skrzepy krwi;
  • powiększone kościste przyrosty;
  • złamanie kości w obszarze implantacji.

Ulgę w bólu po alloplastyce stawu biodrowego i obrzęk kończyny zawsze sygnalizują proces zapalny, który rozwinął się po wszczepieniu.

Ćwiczenia po alloplastyce stawu biodrowego

Okres rehabilitacji po endoprotetyce jest skuteczniejszy, zapewniając pewne obciążenie operowanej kończyny. Już drugiego dnia pacjent może usiąść na łóżku, wykonywać ćwiczenia oddechowe, wykonywać proste ruchy statyczne nogami. Trzeciego dnia pacjent może trochę chodzić. Możliwe jest poruszanie się przy pomocy kul, patyka lub w chodzaku.

Po wypisaniu ze szpitala wymiana stawu biodrowego z wymianą stawu biodrowego zalecana jest specjalnym kursem fizjoterapii w celu wzmocnienia mięśni biodrowych. W drugim miesiącu po wymianie stawu biodrowego najczęściej stosuje się staw biodrowy Terapia ćwiczeń ze stałym wzrostem aktywności fizycznej i masażem w celu poprawy krążenia krwi w kończynie operowanej. Po konsultacji z ekspertem możesz uprawiać sporty indywidualne (pływanie, narciarstwo, jogging).

Seks jest możliwy 1,5-2 miesiące po wymianie stawu biodrowego. Jest to czas potrzebny do wyleczenia mięśni i więzadeł wokół stawu.

po alloplastyce stawu biodrowego

Korekta endoprotetyczna stawu biodrowego

Rewizja (powtórzona) interwencji chirurgicznej jest wymagana, jeśli implant stał się bezużyteczny i konieczna jest jego wymiana. Szczególna ostrożność wymaga powtórzenia endoprotetyki w niszczeniu tkanki kostnej w obszarze utrwalenia i zakażenia protezy. Pacjent, który przeszedł operację rewizyjną, obserwuje się od dłuższego czasu u lekarza, poddaje się badaniom i badaniom diagnostycznym, a proces rehabilitacji trwa przez rok.