Niespodziewanymi gośćmi są karaluchy w mieszkaniu, które stanowią poważne zagrożenie dla ludzkiego ciała. Istnieje wiele powodów, dla których się pojawiają, oraz szeroka lista środków, które pomogą im się ich pozbyć.

Skąd pochodzą karaluchy w mieszkaniu?

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować szkodniki w pokoju. Warto zauważyć, że ustalenie dokładnej ścieżki ich inwazji jest trudne. Ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego karaluchy pojawiają się w mieszkaniu:

 1. Najczęściej powód leży u sąsiadów, którzy albo mają za dużo brudu, albo atakują owady i wkraczają na nowe terytorium. Ciekawostką jest fakt, że na początku kilka osób przeprowadza badania nad nowym mieszkaniem, a dopiero potem przesiedlona zostaje cała kolonia.
 2. Pasożyty mogą przywieźć ze sobą np. Podróże ze złych hoteli. Nawet jeden karaluch może spowodować hodowlę na dużą skalę.
 3. Rzadko, ale czasami szkodniki mogą przynieść ze sobą pocztę w paczce.
 4. Pasożyty mogą przenosić się do domu ze względu na zakup skażonych produktów, sprzętu gospodarstwa domowego i innych rzeczy zakupionych w wątpliwych miejscach.

Jak karaluchy rozmnażają się w mieszkaniu?

Zapłodnienie tych owadów następuje szybko, ponieważ żyją w koloniach i mogą się rozmnażać przez cały rok, o ile istnieją ku temu warunki. Dowiedziawszy się, gdzie karaluchy w mieszkaniu, jak się ich pozbyć i jak się rozmnażają, należy zauważyć, że dzieje się to seksualnie.

 1. Nie da się odgadnąć liczby jaj w kapsułce, więc Prusaki mogą mieć 22-50 sztuk, a Murzyni - 12-18 sztuk.
 2. Ciąża może trwać od dwóch miesięcy do sześciu miesięcy i wszystko zależy od warunków. Jeśli są niekorzystne, czas trwania ciąży może trwać do 2-4 lat.

Jakie są niebezpieczne karaluchy w mieszkaniu?

Owady te są nieczyste, ponieważ pełzają w rynsztokach śmieci, piwnicach i innych nieczystych rzeczach. Na sobie niosą ogromną ilość bakterii i zarazków. Na ich łapach znajdują się zarodniki grzybów i jaj robaków. Wszystko to stwarza zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, dlatego lek na karaluchy należy kupić natychmiast po wykryciu pierwszych oznak "nieproszonych gości". Owady przenoszą następujące choroby: zapalenie żołądka i jelit, zapalenie płuc, salmonellozę, czerwonkę, zapalenie opon mózgowych i infekcje układu moczowo-płciowego. Jakie są niebezpieczne karaluchy w mieszkaniu:

чем опасны тараканы в квартире
 1. Pozostałości zwęglenia i kału mogą być przyczyną alergii, więc jeśli dostaną się na skórę, w układ oddechowy i pokarmowy, powodują zapalenie skóry, astmę oskrzelową i alergiczny nieżyt nosa.
 2. Owady mogą zakradać się do ucha, a nawet nosa osoby, powodując proces chorobowy. Nie musisz ich zdobywać i lepiej skonsultować się z lekarzem.
 3. Karaluchy mogą jeść cząstki zrogowaciałej skóry, a jeśli w domu nie ma źródeł wody, mogą użyć śliny z ust śpiącego, aby ugasić pragnienie.
 4. "Niebezpieczni sąsiedzi" mogą powodować awarie urządzeń i pogorszenie izolacji. Wynika to z faktu, że ich aparat doustny jest w stanie niszczyć stałe materiały.
 5. Szkodniki psują niezabezpieczoną żywność, a szczególnie uwielbiają chleb, ciasta i owoce. Jeśli karaluch był w lodówce, wtedy zaznaczy wszystkie produkty.

Rodzaje karaluchów w mieszkaniu

Istnieje kilka rodzajów karaczanów, które można znaleźć na terenie:

 1. Prusak. Jest to najczęstszy rodzaj owadów, który jest również nazywany "czerwonymi karaluchami". Długość ciała wynosi 10-15 mm, a także mają rozwinięte skrzydła. Kolor Prusak jest brązowo-czerwony z małymi ciemnymi paskami. Jedną z funkcji jest długie wąsy. Opracowali dobry aparat doustny i stopy. Radzenie sobie z Prusakami nie jest łatwe.
 2. виды тараканов в квартире
 3. Czarny karaluch. Kolor takich owadów jest czarny lub ciemnoszary z metalicznym połyskiem. Samce mają dłuższe skrzydła niż samice, które są większe. Czarne karaluchy w mieszkaniu osiągają długość 2-5 cm.
 4. виды тараканов в квартире
 5. Amerykański karaluch. Według zewnętrznych znaków gatunek ten jest podobny do Prusów. Może być imbirowy, brązowy i czerwono-pomarańczowy. Owad jest duży i osiąga długość 5 cm, kobiety są znacznie większe od samców. Charakterystyczną cechą amerykańskich karaczanów jest obecność wyraźnych poziomych linii na grzbiecie brązowego koloru.
 6. виды тараканов в квартире

Jak pozbyć się karaluchów w domu?

Aby osiągnąć dobre wyniki, konieczne jest zastosowanie kompleksowych środków przy użyciu różnych metod. Według opinii, najlepszy lek na karaluchy jest inny, ponieważ w różnych warunkach metody działają na swój sposób. Podczas przynęty należy odciąć źródła wody i określić, od czego szkodniki się czołgają. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że poradzić sobie z karaluchami mieszkanie zadziała tylko wtedy, gdy będziesz działać razem z sąsiadami.

Jak pozbyć się karaluchów środków ludowej?

Istnieje wiele metod, które były stosowane przez ludzi od kilkunastu lat, sugerujemy zwracanie uwagi na takie opcje:

 1. Zapachy. Ciekawe jest wiedzieć, czego karaluchy boją się w mieszkaniu, a więc nie tolerują zapachu benzyny i zwykłego rumianku. Zmiażdż suche kwiaty do stanu proszku i rozproszyć w rogach i miejscach, w których znajdują się owady.
 2. Domowa pułapka. Weź mały słoik i wlej miód lub dżem. Nasmaruj ściany olejem, aby karaluchy wpadły szybciej w pułapkę i nie mogły się z niej wydostać.
 3. Przynęta. Wymieszaj tłuczone ziemniaki, wanilię i boraks. Rozłóż przynętę w miejscach występowania szkodników.
 4. Olejki eteryczne. W litrze wody dodaj 15 kropli mięty, eteru lawendowego, melisy lub jodły. Traktuj siedliska owadów. Wykonuj zabieg co 2-3 dni.

Dezynfekcja karaluchów w mieszkaniu

Profesjonalne przetwarzanie zaleca się, aby przeprowadzić dezynfekcję kilku pomieszczeń i w obecności dużej liczby szkodników. Aby uzyskać dobry wynik, lepiej zaprosić usługę sanitarną. Istnieje kilka instrukcji, jak zatruwać karaluchy w mieszkaniu:

дезинфекция от тараканов в квартире
 1. Przygotowanie Z pokoju należy przygotować całą żywność, wyjąć naczynia i zamknąć wszystkie luki wentylacyjne. Zaleca się sprawdzenie systemu drenażowego, aby nie było przerw między rurą a płytką, w której mogą się ukryć owady. Jeśli tak, to zapieczętuj je.
 2. Dezynfekcja. Do przetwarzania można stosować preparaty na bazie żelu, drobne rozpylanie, formy proszkowe i puszki aerozolowe. Najpierw przetwarzanie odbywa się w łazience i w kuchni. Ponadto fundusze zastosowane do listew przypodłogowych, ścian, gzymsów i podłóg.
 3. Czyszczenie Po zakończeniu pracy należy dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, aby zapach całkowicie zniknął. Następnie ułóż 5% roztwór sody, załóż sprzęt ochronny i dokładnie umyj wszystkie powierzchnie, z którymi może się zetknąć żywność. Sufit i ściany nie powinny być wypłukiwane, ponieważ obiekt działa przez jakiś czas. Dwa dni po dezynfekcji musisz umyć podłogę, ale nie dotykaj listew. Potem karaluchy w mieszkaniu już się nie pojawią.

Jak pozbyć się karaluchów w kuchni?

Aby poradzić sobie ze szkodnikami w kuchni, bez użycia proszków, żeli i innych podobnych środków, wybierz pułapki. Dobre lekarstwo na karaluchy w mieszkaniu:

 1. Pułapki elektryczne. Szkodniki są niszczone przez prąd o wysokim napięciu. Pułapka musi od czasu do czasu czyścić i odnawiać przynętę.
 2. Pułapka z trucizną. Owady, wnikając do pudełka, przywierają do trucizny łapy i infekują je innymi osobnikami. Wynik można zobaczyć za 10-15 dni.

Karaluchy w kuchence mikrofalowej - jak się go pozbyć?

Widząc pasożyty w kuchence mikrofalowej, wiele osób przestaje z nich korzystać z powodu obrzydzenia. Silny środek na karaluchy - kwas borowy który może z nimi wytrzymać na zawsze. Weź żółtko i wymieszaj je w równych ilościach z kwasem borowym. Od gotowej masy, uformuj kulki o niewielkich rozmiarach i umieść je wewnątrz i za kuchenką mikrofalową. Po tygodniu możesz zobaczyć dobre wyniki. Kontrolę karaczanów można przeprowadzić za pomocą sproszkowanej suchej mieszaniny kwasu borowego.

тараканы в микроволновке как избавиться

Karaluchy w łazience - jak się go pozbyć?

Oprócz już rozważanych środków do zwalczania owadów, można używać aerozoli. Są sprzedawane w butlach i są od razu gotowe do użycia. Rozumiejąc, jak szybko pozbyć się karaluchów, warto zauważyć, że po spryskiwaniu oznacza to, że szkodniki umierają z trucizny. Najlepiej stosować aerozole w pomieszczeniu, w którym nie ma ludzi ani zwierząt. Popularne marki aerozoli: " Raptor "," Combat "," Raid "i inne. Przed obróbką ważne jest zamknięcie okien i drzwi, a po tym jest lepiej opuścić mieszkanie na chwilę.

Karaluchy kanalizacyjne - jak się pozbyć?

Szkodniki żyjące w kanałach mogą poruszać się po pokojach, ale nękanie ich tylko w pomieszczeniach nie całkowicie pozbędzie się problemu. Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak zabijać karaluchy w mieszkaniu, użyj takich metod:

 1. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się szkodników, możesz użyć żeli, które działają z opóźnieniem, ale są bezpieczne dla zwierząt i ludzi. Musisz przetworzyć odwrotną część zlewu, listwę i ustronne części toalety.
 2. Aby wydalić karaluchy w mieszkaniu, używaj proszków. Wiele narzędzi zawiera substancje, które przenikają do ciała pasożyta i niszczą go. Proszek jest rozproszony w pobliżu otworów kanalizacyjnych i jeśli to możliwe, w nich.