poród w 30 tygodniu ciąży Początek aktywności zawodowej na początku 37 tygodni, w medycynie przyjmuje się nazwę przedwczesnego porodu. Ich początek ułatwiają liczne czynniki, które czasem trudno jest ustalić.

Co może być spowodowane porodem w wieku 30 tygodni?

Dość często praca przedwczesna rozpoczyna się dokładnie w 30 tygodniu ciąży, co z reguły wynika z:

  • hipertoniczna macica myometrium;
  • stresujące sytuacje;
  • przewlekłe choroby układu rozrodczego;
  • infekcje dróg rodnych;
  • obecność chronicznych chorób narządów miednicy w historii.

Najczęściej przyczynia się początek pracy po 30 tygodniach zwiększone napięcie macicy, co często występuje w ciążach mnogich, a także w przypadkach, gdy płód jest duży.

Co może rodzić w wieku 30 tygodni?

Efekty porodu przedwczesnego po 30 tygodniach są często ujemne. W tym momencie wszystkie układy i narządy dziecka są już uformowane, ale nie są one gotowe do normalnego funkcjonowania.

Na przykład, układ oddechowy w tym momencie nie jest jeszcze w stanie w pełni zaopatrzyć ciało niemowlęcia w tlen. Jak wiecie, w łonie matki jest transportowany za pomocą składników odżywczych do płodu przez maciczno-łożyskowy układ krążenia. Ponadto rozwój środka powierzchniowo czynnego odpowiedzialnego za otwarcie płuc przy pierwszym wdechu, który pojawił się w świecie dziecka, pojawia się dopiero w 37. tygodniu ciąży.

Mimo to nie można powiedzieć, że dziecko urodzone 7-10 tygodni przed planowaną datą nie jest w stanie przetrwać. Z reguły takie dzieci są przenoszone natychmiast po porodzie na oddział intensywnej terapii, gdzie są umieszczane w toalecie i podłączane do respiratora. Zdarzają się przypadki, gdy dzieci z bliźniąt, które pojawiły się w wyniku porodu w wieku 30 tygodni, po 2-3 miesiącach już nie różniły się od dzieci urodzonych w terminie.

Zapobieganie porodzie przedwczesnym

Ogromną rolę odgrywa zapobieganie. Kobieta wiedząc o zagrożone porody przedwczesne (zwiększony ton macicy) powinien starać się unikać wysiłku fizycznego, ściśle przestrzegając zaleceń lekarza.