Rozpoznanie erozji szyjnej (ubytek błony śluzowej) według statystyk podaje się co drugą kobietę w wieku rozrodczym. Powstaje u kobiet, które rodziły, i kobiet, które nie rodziły, a nawet wśród dziewic.

Erozja może być wrodzona, prawdziwa i fałszywa. Prawdziwa erozja może ustąpić sama w ciągu kilku tygodni. Wrodzona erozja występuje zwykle w wyniku zaburzeń hormonalnych, częściej u młodzieży. Często przechodzi bez leczenia po fali hormonalnej, takiej jak poród, ale nadal wymaga nadzoru lekarza. Fałszywa erozja jest najczęstszym i najniebezpieczniejszym wariantem choroby - nigdy nie przejdzie sama w sobie i może spowodować niepłodność oraz nabycie różnych zakażeń u kobiety.

Przyczyny i oznaki erozji

Przyczyny wystąpienia choroby nie są w pełni zrozumiałe, a najprawdopodobniej:

  • zaburzenia hormonalne;
  • zbyt wczesny początek aktywności seksualnej - niedojrzała błona śluzowa szyjki macicy jest bardziej podatna na infekcje. A ich wpływ prawie zawsze powoduje erozję;
  • procesy zapalne narządów płciowych;
  • mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej - podczas seksu, po porodzie lub aborcji.

Często choroba jest bezbolesna, a zatem kobiety nie podejrzewają o występowanie erozji. Głównym objawem jest krwawe wyładowanie po stosunku. Obecność erozji może również wskazywać na obfite białawe wydzielanie, które powoduje ból w dolnej części brzucha, co zwiększa się podczas menstruacji i częstych zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Sposoby leczenia erozji szyjki macicy

Jeśli na tle chorób zakaźnych wystąpi erozja szyjki macicy, zostaną one najpierw wyleczone, a następnie zostaną usunięte same choroby. Metoda jest wybierana przez lekarza w zależności od ciężkości choroby i tego, czy kobieta urodziła, czy nie, ponieważ niektóre metody dla kobiet, które nie rodziły, są przeciwwskazane lub nie są zalecane. Tak więc diatermocoagulacja jest stosowana w leczeniu erozji szyjki tylko u kobiet, które urodziły dziecko. Dla osób, które nie urodziły się, zaleca się radioterapię lub koagulację chemiczną. Korzystanie z laseroterapii i krioterapii jest możliwe w przypadku obu grup kobiet.

Tradycyjne metody leczenia erozji szyjnej

Istnieją popularne sposoby leczenia erozji szyjki macicy, ale zaleca się ich stosowanie wyłącznie pod nadzorem lekarza. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze popularne metody pozwalają całkowicie wyleczyć erozję, a więc całkowicie polegać na nich, zapominając o profesjonalnej opiece medycznej, nie powinieneś.

  1. Najskuteczniejsze jest stosowanie tamponów z olejem z rokitnika. Zabieg trwa 8-12 dni.
  2. Эрозия
  3. Jest sposób na leczenie erozji z pomocą mumii. Aby to zrobić, 2,5 grama mumii należy rozcieńczyć w ½ szklanki wody. Tampony zaimpregnowane uzyskanym roztworem należy wstrzyknąć do pochwy przez noc.
  4. Najczęstszymi metodami leczenia erozji są przyjmowanie różnych nalewek ziołowych. Na przykład nalewka z mariny korzeniowej (odmiana piwonii). Aby to zrobić, 5 łyżek korzenia rośliny należy wlać do 0,5 litra wódki i nalegać 4 tygodnie. Wyjąć uzyskaną nalewkę na pół godziny przed posiłkiem, jedną łyżeczkę trzy razy dziennie. Przebieg leczenia wynosi 40 dni. Następnie należy zrobić przerwę na 14 dni i ponownie powtórzyć spożycie nalewki.
  5. Również do leczenia erozji stosuje się herbatki ziołowe do douching. Na przykład zastosuj wywar Hypericum. Za jego przygotowanie trzeba będzie wziąć 4 łyżki. Łyżki roślin zielarskich i zalać je 2 litrami gorącej wody. Rosół należy rozgrzewać przez 10 minut w łaźni wodnej. Następnie bulion podaje się przez pół godziny w ciepłym miejscu.
  6. Również do douching użytej infuzji z poniższej kolekcji. Konieczne jest pobranie 30 gram kwiatów rumianku, 20 gram szałwi, suszonych paluszków bagiennych, liści brzozy, kory dębu, kwiatów nagietka i 10 gram kwiatów wiśni, ziół piołunu i lawendy. Wszystkie składniki miesza się i 15 gramów mieszanki zalać 1 litrem wrzącej wody. Konieczne jest naleganie na 3 godziny, a następnie przeciążenie. Ten wlew jest stosowany do douching przed snem dwa razy w tygodniu.