Jak wiadomo, jakość i czas życia pacjenta onkologicznego zależy bezpośrednio od stopnia zaawansowania nowotworu złośliwego. Najtrudniejszą opcją jest rak czwartego stopnia z przerzutami - ile osób żyje z określoną diagnozą, jaki jest stan zdrowia i czy istnieją sposoby na poprawę rokowania, większość pacjentów i ich krewnych jest zainteresowanych.

Czy rak o stopniu 4 jest uleczalny z wieloma przerzutami?

Niestety, ten etap progresji choroby nowotworowej odnosi się do nieuleczalnych patologii. Rak na ostatnim etapie rozwoju jest nieodwracalnym procesem wzrostu guza i niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się jego komórek potomnych do pobliskich narządów i tkanek, powstawaniem zmian przerzutowych. Stopniowe zahamowanie funkcji różnych systemów.

Leczenie jakiegokolwiek nowotworu stopnia 4. z pojedynczymi lub wieloma przerzutami, które mogłoby dać jakiekolwiek pocieszające pozytywne wyniki, nie zostało jeszcze rozwinięte.

Rokowanie onkologów w przypadku raka w stopniu 4 z przerzutami

Istnieje mit, że z tą diagnozą ludzie umierają dosłownie w ciągu kilku miesięcy. W rzeczywistości, nawet w przypadku nieoperacyjnego raka z wieloma przerzuty przewidywania często sugerują 5-letnie przeżycie.

Długość życia zależy od rodzaju i umiejscowienia nowotworu złośliwego, lokalizacji i liczby jego wtórnych ognisk, jak również od obecności przewlekłego rak 4 stopnia z przerzutami powiązane choroby i ogólny stan fizjologiczny ciała.

Aby poprawić rokowanie i dobre samopoczucie pacjenta z rakiem, wiele nowoczesnych metod wykorzystuje się do wspierania ważnych funkcji systemów i narządów wewnętrznych:

  • hemosorpcja;
  • wymiana plazmy ;
  • wzmożona terapia dożylna;
  • transfuzja krwi dawcy i jego składników;
  • implantacja tętniczych i żylnych systemów portowych.