Rak płuc a medycyna oskrzelowa jest powszechnie uważana pod nazwą "rak oskrzelowo-płucny". Jednocześnie dzieli się na centralny (właściwie rak oskrzeli) i obwodowy (gdy guz rozwija się bezpośrednio w tkance płucnej). Główną przyczyną tej choroby jest palenie tytoniu, ale dodatkowo ludzie, którzy pracują w potencjalnie szkodliwej produkcji (z chemikaliami, azbestem, włóknem szklanym, metalami ciężkimi) są zagrożeni.

Objawy raka oskrzeli

Nasilenie objawów raka zależy w dużej mierze od wielkości oskrzeli. Im większe uszkodzenie, tym wyraźniejsze są objawy.

Pierwszym objawem raka oskrzeli jest uporczywy kaszel, niezależny od jakichkolwiek czynników zewnętrznych lub stanu ogólnego. Początkowo kaszel jest suchy, ale potem staje się mokry. Z biegiem czasu w plwocinie mogą pojawić się smugi krwi lub kolor blado-różowy.

Dość często rakowi środkowego oskrzela towarzyszy stała, niska temperatura. Istnieje również ogólne osłabienie i gwałtowny spadek masy ciała.

Wraz z rozwojem choroby objawy nasilają się i pogarszają, występują trudności w oddychaniu, duszność możliwy ból w klatce piersiowej. W późniejszych stadiach (stadium 3 i 4 stadium raka oskrzeli) charakterystyczne jest rozwinięcie "zespołu żyły głównej", którego objawami są chrapliwe trudności z oddychaniem, sinica, obrzęk twarzy i szyi, taki pacjent może spać tylko siedząc.

Stopień raka oskrzeli

Zwyczajowo rozróżnia się 4 etapy progresji choroby:

  • 1 stopień raka oskrzeli - guz o średnicy do 3 centymetrów, bez przerzutów;
  • 2 stopnie raka oskrzeli - wzrost guza do 6 centymetrów, z możliwymi pojedynczymi przerzutami do węzłów chłonnych;
  • Rak oskrzeli stopnia 3. - wielkość guza przekracza 6 centymetrów i może rozprzestrzenić się na sąsiadujące oskrzela lub oskrzele centralne, czemu towarzyszy znaczna liczba przerzutów w węzłach chłonnych;
  • Objawy raka oskrzeli
  • Stopień 4 raka oskrzeli - zapalenie opłucnej raka, możliwe są przerzuty do odległych narządów.
Rozpoznanie raka oskrzeli

W początkowym stadium może być trudne wykrycie raka oskrzeli, ponieważ jego objawy przypominają wiele innych chorób układu oddechowego, czemu towarzyszy przedłużający się kaszel. Niemożliwe jest zdiagnozowanie takiej choroby wyłącznie na podstawie objawów zewnętrznych, dlatego z długim kłosem niepokojącym, wykorzystują prześwietlenia płuc lub badanie za pomocą tomografii. Aby uzyskać bardziej wiarygodne dane, stosuje się bronchoskopię, pobierając rozmazy, które wykrywają nieprawidłowe komórki.