Bolesność i obrzęk stawów powstaje w przebiegu choroby zwanej zapaleniem kaletki - leczenie na początkowych etapach można przeprowadzić w domu, można łączyć terapię lekarską przepisaną przez lekarza z ludowymi metodami leczenia.

Co to jest zapalenie kaletki?

Definiując, czym jest choroba kaletki, warto zwrócić uwagę na łaciński termin "bursa" w tłumaczeniu, które brzmi "torba". Zapalenie kaletki jest procesem zapalnym, który występuje w torebkach maziowych stawów. Towarzyszy mu nagromadzenie w tkankach łączących kości, bolesna formacja. Rozmiar worka wspólnego patologicznie powiększa się, pojawia się obrzęk, który może osiągnąć rozmiar do 10 cm.

Choroba występuje, gdy obciążenie w strefie składania:

 • łokieć;
 • ramię;
 • kolano;
 • udo;
 • nadgarstek;
 • kostka;
 • pięta.

Zapalenie kaletki odnosi się do chorób zawodowych, częściej predyspozycje do choroby występują u osób poddawanych stabilnemu mechanicznemu naciskowi na stawy (sportowcy, górnicy). Przyczyną zdarzenia jest niepoprawne dopasowanie butów lub nadwagi, uraz stawu, nagromadzenie soli w reumatyzmie. Większość pacjentów to mężczyźni poniżej 40 roku życia.

czym jest zapalenie kaletki

Jak leczyć zapalenie kaletki?

Bolesny stan może wystąpić raz - ostre zapalenie kaletki, nie powoduje poważnego uszkodzenia zdrowia. Powtarzające się urazy wywołają przewlekłe zapalenie kaletki maziowej. Przebieg choroby powoduje trudne ruchy, którym towarzyszy ból w stawie dotkniętym chorobą. W stanie zaniedbanym temperatura ciała wzrasta. Sposoby leczenia zapalenia kaletki są zależne od rodzaju choroby:

 • zakaźny (septyczny);
 • traumatyczny (aseptyczny).

Zapalenie stawu biodrowego - leczenie

Torebka maziowa (bursa) - rodzaj amortyzatora, zmniejszającego tarcie między stawem a tkanką miękką. Jego ropienie prowadzi do choroby ortopedycznej, w której płyn gromadzi się w torebce. Staw biodrowy, przy braku stresu, hipotermii, w wyniku urazu lub wrodzonej patologii, jest narażony na taką chorobę. Diagnozę może wykonać lekarz. Terminowe leczenie, w początkowej fazie, pozwala na skuteczne leczenie zapalenia kaletki w warunkach ambulatoryjnych:

 • brać leki, które usuwają zapalenie;
 • elektroforeza;
 • gimnastyka lecznicza;
 • okłady na bazie ziół.
zapalenie kaletki stawu barkowego

Zapalenie stawu kolanowego - leczenie

Systematyczne ładunki na kolanach prowadzą do ścieńczenia tkanek i uszkodzenia stawów, które w torebce wywołują zapalne formacje. Choroba występuje u osób, których praca fizyczna wymaga stałego obciążenia stawu kolanowego (glazurniki, parkiety, skrobaki itp.). Obecność dny moczanowej, łuszczycy i zapalenia stawów wywołuje zapalenie kaletki maziowej. Objawy choroby:

 1. zmienił się kształt stawu kolanowego;
 2. obrzęk i zaczerwienienie;
 3. kiedy czujesz, strefa zapalenia boli i jest gorąca;
 4. Ciężko chodzić.

Jak leczyć zapalenie stawu kolanowego w domu - aby zmniejszyć przepływ krwi, podnieść kolano i zastosować zimne okłady (przez 15-20 minut). Maści do aptek Razirat - diklofenak, woltaren, fast-gel. Weź leki przeciwbólowe - ibuprofen, ketoprofen, piroksykam. Zanim potraktuję zapalenie kaletki stawu kolanowego , powinien skonsultować się z lekarzem, może przepisać antybiotyki. Samo leczenie, nie dając wyników przez kilka dni, zaostrza chorobę, wywołuje wysoką temperaturę ciała.

Zapalenie torebki stawu barkowego - leczenie

Przyczyną zapalenia barku kaletki jest ciągła aktywność fizyczna, upadki, udar, infekcja (przeniesienie zakażenia limfą lub krwią z chorego narządu). Systematyczne monotonne działania, trwające przez długi czas, stają się prowokatorem choroby. Występuje u osób uprawiających sport (tenisistów, gimnastyków), tragarzy, w wieku po 60 latach. Leczenie zapalenia kaletki stawu barkowego:

 • aby zmniejszyć ból, aby wykluczyć aktywność fizyczną, aby nałożyć opaskę na element podtrzymujący;
 • usunąć obrzęki, pocierać maść (maść ibuprofenovaja, diklak-żel), aby zastosować okłady;
 • wykonać elektroforezę;
 • przyjmowanie antybiotyków, przeprowadzaj ściśle według zaleceń lekarza;
 • skonsolidować leczenie rehabilitacyjne - masaże terapeutyczne i wychowanie fizyczne.
jak leczyć zapalenie kaletki

Jak leczyć zapalenie stawu łokciowego?

Uszkodzenie lub uszkodzenie łokcia może wywołać zapalenie kaletki. Zdiagnozuj ją bardzo łatwo - łokieć rośnie do anomalnych wymiarów, ma wyraźny obrzęk, zaczerwienienie strefy zgięcia i ból. Niż w leczeniu zapalenia kaletki stawu łokciowego jest określane przez lekarza po badaniu. Choroba ma dwa typy występowania - zakażenie lub stan zapalny. Traumatyczne (zapalne) można łatwo leczyć metodami konserwatywnymi i ludowymi. Infekcyjne zapalenie kaletki oznacza za pomocą operacji - drenażu worka łokciowego, przepisać antybiotyki.

Zapalenie kaletki nadgarstka - leczenie

Ostry ból w nadgarstku usunie kompres, przygotowany z aptek. Możesz leczyć zapalenie kaletki za pomocą dimeksydu i dodawać do niego - impregnować bandaż z gazy (składać kilka razy) i nakładać 2-3 razy dziennie na ból miejsca przez 1 godzinę. Skuteczny kompres w fazie zaostrzeń i bólu we wczesnych dniach choroby. Przygotuj mieszanie płynów:

 • 50 ml dimetoksylanu;
 • 50 ml wody;
 • 20 ml nowokainy (2%);
 • hydrokortyzon (1 ampułka).

Ścięgno ścięgna Achillesa - leczenie

Choroba Alberta lub przedniego zapalenia kaletki Achillesa występuje z powodu dużego obciążenia nóg lub niewłaściwej pozycji stopy podczas chodzenia. W miejscu przyczepienia kości piętowej do ścięgna Achillesa dochodzi do zgrubienia tkanki mięśniowej, a worek śluzowy unosi się nad występem kości. Obszar w strefie powyżej pięty rumieni się, pęcznieje i staje się bolesny, co prowadzi do częściowej utraty funkcji ruchowych. Czynniki wywołujące chorobę:

 • nietypowy ładunek - długi bieg, wspinaczka pod górę;
 • źle dobrane buty - wysoki obcas, twardy tył;
 • choroby stawów - dna moczanowa, zapalenie stawów;
 • uraz;
 • powikłania po chorobach zakaźnych;
 • nadwaga.

Ten rodzaj choroby częściej dotyka kobiety. Długie chodzenie na wysokich obcasach, a następnie gwałtowna zmiana w położeniu stopy w domu - kapcie, jest przyczyną choroby. Leczenie zapalenia kaletki można przyspieszyć, wykonując stan pod piętą, miękka wkładka zwalnia ciśnienie i zmniejsza stan zapalny. Dokonaj wyboru specjalnych butów, które poprawiają pozycję stopy, nie pozwalając na bolesne ruchy. Jeśli zapobiegawcze metody walki z chorobą nie przyniosą rezultatów, można przepisać leki - niesteroidowe leki przeciwzapalne w leczeniu zapalenia kaletki maziowej:

 • diklofenak;
 • olfen;
 • ibuprofen;
 • ketoprofen;
 • tenoksykam i inne.
niż leczyć zapalenie kaletki

Zapalenie kaletki - leczenie

Jak leczyć zapalenie kaletki pięty , jeśli nabędzie on postać chroniczną. Skupiając się na etapie i przyczynach choroby, lekarz przepisuje leczenie (analgezję, elektroforezę, tarcie, płyny) lub metodę radykalną (interwencja chirurgiczna) leczenia zapalenia kaletki. Zapalenie stawów, nie powinno się poruszać (reszta), nogę pacjenta należy utrzymywać w stanie uniesionym. Zanim zaczniesz chodzić po domu, owinąć zranioną nogę elastycznym bandażem. Łagodzi ból, stosując się do opuchniętego liścia Kalanchoe, tłuczonego do momentu powstania soku.

Leczenie zapalenia kaletki za pomocą środków ludowej

Leczenie zapalenia kaletki za pomocą ziół zgodnie z recepturami tradycyjnej medycyny odbywa się przy pierwszych oznakach choroby. Dostępne i proste techniki wykorzystujące zioła, skutecznie pomagają. Jeśli lekarz przepisał antybiotyki, suplementem do leku będą kąpiele i płyny, przygotowane na bazie naturalnych składników. Przyjmowanie kąpieli z ziołami, balsamami i balsamami pomaga wyleczyć chorobę i stymuluje proces powstawania blizny.

 1. Słoik do sianokosów . Rozdrobnione siano o wadze 1 kg zalać 4 litrami przegotowanej wody i gotować na małym ogniu przez 30 minut. Do kąpieli dodaje się odcedzony bulion.
 2. Kąpiel z igieł . Wiadro z szyszek i igieł sosnowych wlewa się stromą wrzącą wodą i pozwala się strome przez 5-6 godzin. filtruj i dodaj do kąpieli.
 3. Liść kapusty z miodem . Liść białej kapusty ugniata się do uzyskania plonu i pojawienia się soku. Na chorym miejscu rozsypaj miód, nakryj go kapustą - przykryj folią i owinąć szmatką.
 4. Łopian jest zwyczajny . Suchy korzeń rośliny 2 łyżki. l. zalać 1 litrem wody i gotować przez 30 minut. Odcedź wywar i nałóż na dotkniętą powierzchnię przez 2 godziny, pokrywając górę ciepłem.
 5. Seler herbata . 1 łyżka. l. nasiona trawy, moczyć szklankę stromej wrzącej wody i nalegać 2 godziny, podzielić otrzymaną infuzję na 2 podzielone dawki dziennie, jeść przed jedzeniem.
niż leczyć zapalenie kaletki

Leczenie zapalenia kaletki za pomocą propolisu

Niż w leczeniu zapalenia kaletki w domu porady pszczelarzy, którzy wiedzą, że nalewki z propolisu z wódką na okłady, usuwa stan zapalny i obrzęk.

 1. Aby rozcieńczyć propolis i wódkę w stosunku 1:10, pozostaw co najmniej 5 dni w ciemności.
 2. Zanurzone w nalewce z pokryciem z tkaniny przez dotknięty obszar przez 30 minut, 2-3 kompresy dziennie.
 3. Czas trwania zabiegu wynosi 7-10 dni.

Leczenie zapalenia kaletki aloesu

Aloes na parapecie, zawsze pod ręką, jak leczyć zapalenie kaletki za pomocą rośliny znanych fito-terapeutów. Właściwości lecznicze rośliny są wykorzystywane do wytwarzania maści leczniczych i okładów, które łagodzą stany zapalne w tkankach.

 1. 3-4 duże liście aloesu starannie odciąć i umieścić na drugi dzień w lodówce.
 2. Z sadzonek wyciskać sok i moczyć je gazą, nakładać na zapalenie kaletki i zwijać.
 3. Kompresuj, aby zmienić maksymalnie 3 razy dziennie.