Produkt leczniczy Bobotik jest przeznaczony do stosowania u dzieci z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego, wzdęcia. Jest to nieprzejrzysty płyn o białym zabarwieniu, o wyraźnym zapachu owocowym. Przy dłuższym przechowywaniu dopuszcza się niewielką ilość osadu, który po dokładnym wytrząsaniu tworzy emulsję.

Wskazania

Główne wskazania do stosowania leku Bobotik to:

  • zwiększone gazowanie w przewodzie żołądkowo-jelitowym (kolka, wzdęcia, zaparcia);
  • przygotowanie do różnych badań narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej lub miednicy małej (gastroskopia, radiografia, densodonoskopia i inne).
Jak to działa?

Substancją czynną, która jest częścią Bobotik jest simetikon . Jest to substancja, poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego, zlokalizowane na granicy faz, zapobiega szybkiemu tworzeniu się i przyczynia się do niszczenia pęcherzyków gazu w jelicie. Gazy uwolnione mogą zostać wchłonięte przez ściany jelita lub mogą zostać usunięte dzięki perystaltyki jelit.

Ponieważ składnik aktywny upuszcza Bobotik chemicznie obojętny, lek nie wpływa na enzymy, a także mikroorganizmy, które występują w dużych ilościach w przewodzie pokarmowym.

Aplikacja

Zgodnie z instrukcjami leku Bobotik, jego stosowanie u noworodków jest zabronione. Jak wiadomo, okres noworodka trwa 28 dni, po czym możliwe jest użycie leku.

Stosuje się w środku, po jedzeniu. Przed podaniem dziecku należy wstrząsnąć butelką, aż do uzyskania jednolitej emulsji. Aby dokładnie dozować lek, zaleca się trzymać butelkę ściśle w pionie.

Jak każdy lek, Bobotik powinien być podany tylko po przeczytaniu instrukcji:

  • lek jest stosowany u dzieci, począwszy od 28 dni życia i starszych;
  • do 2 lat zalecane są tylko 32 krople leku dziennie, to znaczy 8 kropli 4 razy dziennie;
  • jeśli dziecko ma od 2 do 6 lat - wyznacz 14 kropli 4 razy dziennie;
  • dla tych dzieci, których wiek jest już ponad 6 lat - 16 kropli również 4 razy dziennie.

Aby stosować lek u noworodków, wolno mieszać je z niewielką ilością mleka lub przegotowanej wody. Przyjmowanie środków kończy się natychmiast po zniknięciu objawy wzdęć .

Efekt uboczny

Przez długi czas nie odnotowano efektów ubocznych, z wyjątkiem kilku reakcji alergicznych, a także dlatego, że główna substancja czynna tego leku nie jest wchłaniana do przewodu pokarmowego, przedawkowanie jest niemożliwe. Nie odbiegaj jednak od dawek wskazanych w instrukcjach.

Funkcje aplikacji

Skład leku nie jest absolutnie cukrem, więc można go stosować u osób z cukrzycą. Podczas przyjmowania leków nie zaleca się spożywania napojów gazowanych.

Działanie leku może zniekształcać wyniki trwających badań, testów diagnostycznych.

Możliwe jest stosowanie tego leku podczas ciąży i laktacji, kompozycja bobotik Tylko jeśli korzyść dla przyszłej matki przekracza szacunkowe ryzyko dla jej płodu.

Podobne leki

Często kobiety, borykające się z problemami wzdęcia z ich dzieckiem, nie wiedzą, który lek najlepiej wybrać: Bobotik, Espumizan lub Sab simplex.

Wszystkie powyższe leki są doskonałe w swoim zadaniu i są synonimami. W związku z tym matka może wybrać, które leki zastosować, kierując się jednocześnie osobistymi preferencjami i ceną, która może być znacząco różna.