Jednym ze sposobów przechowywania jagód w zimie jest ich zachowanie. Jeśli jesteś zwolennikiem podobnej metody pracy z produktami, wówczas zwracamy uwagę na kilka niezwykle smacznych borówek z jagodami, które będą pasowały zarówno do konsumpcji własnej, jak i dodatków do wypieków i deserów.

Borówka z borówki na zimę bez gotowania

Trudno sobie wyobrazić, ale można zachować wszystkie korzyści ze świeżych jagód, nawet jeśli są zachowane, na wypadek, gdybyś gotował dżem z jagód bez gotowania. Tak, tak, może nawet to i opowiemy o tym w przepisie poniżej.

Składniki:

  • jagody - 2 kg;
  • cukier - 4 kg.

Gotowanie

Aby zrobić taki dżem z jagód, należy wziąć tylko całe i świeże jagody, pozbawione wad i zgnilizny. Borówki świeże są myte i suszone. Wypełnij jagody cukrem, biorąc je w proporcjach 2: 1 do jagód. Jednak ilość cukru może się różnić w zależności od słodyczy świeżych owoców i preferencji smakowych.

Po wymieszaniu jagód z cukrem możemy je tylko zmielić do uzyskania gładkości. Ta procedura może być wykonana ręcznie, uzbrojona w drewniany tłuczek lub masher do ziemniaków, lub możesz użyć blendera lub maszynki do mielenia mięsa. Gdy dżem stanie się jednorodny, wylewamy go do sterylnych słoików i zwijamy sterylnymi pokrywkami.

Takie domowe zbieranie borówek, zachowuje wszystkie korzystne właściwości jagód. Jedz łyżkę stołową takich dżemów dziennie, aby nasycić organizm witaminą C i poprawić widzenie.

Zbiór jagód z cukrem

Jagody można również wykorzystać do bardziej klasycznego dżemu z całymi jagodami, które zwykle dodaje się do ciast.

Składniki:

  • jagody - 1 kg;
  • cukier - 1 kg;
  • sok z 1 cytryny;
  • woda - 500 ml.

Gotowanie

Zmieszamy cukier i wodę w rondlu szkliwnym i przygotowujemy syrop do gotowania na ogniu aż do rozpuszczenia kryształków cukru. Dodaj sok z cytryny do syropu cukrowego do smaku i wlej wstępnie umyte i wysuszone jagody. Gotuj jagody przez 5-7 minut, następnie usuń dżem z ognia, przykryj rondel pokrywką i pozostaw do zaparzenia przez 12 godzin. Po naleganiu dżem ponownie wraca do ognia i gotuje kolejne 10-12 minut. Gorący dżem wlewamy do sterylnych słoików i zwijamy pokrywki. Jeśli zamierzasz przechowywać dżem bez sterylizacji, to pamiętaj, że okres takiego przygotowania nie przekracza miesiąca.

Zbiór jagód w ich własnym soku

Składniki:

  • jagody - 1 kg;
  • cukier - 1 kg.

Gotowanie

Umyć i wysuszyć jagody włożyć do słoika i zasnąć szklanką cukru. Umieść słoiki z jagodami w garnku z wodą i umieść garnek na średnim ogniu. Ze względu na ciepło i obecność cukru, który jest znany ze swojej zdolności czerpania wilgoci z owoców, jagody szybko zaczynają sok, który wypełni słoiki. Po tym zdarzeniu usuwamy słoiki z łaźni wodnej i szybko zwijamy sterylne pokrywy.

zbieranie borówek na zimowe przymrozki

Zbiór borówek na zimę: zamrażanie

Sprawdziliśmy już przepisy na blanki jagodowe na zimę, co implikuje zachowanie jagód, ale dla tych, którzy stworzyli inną, dobrze znaną metodę zachowania jakości produktu, zamrażania, przed wszelką niepotrzebną obróbką cieplną.

Jagody mrożone są elementarne proste. Dojrzałe i całe borówki są myte i suszone. Połóż jagody na blasze do pieczenia lub tacy, aby się nie dotykały. Włóż tacę z jagodami do zamrażarki na 2-3 godziny. Po pewnym czasie nalej jagody w torbie z zamkiem i zamknij, próbując wycisnąć maksymalną ilość powietrza. Zanim włożysz paczkę do zamrażarki, naklej na niej naklejkę ze wskazaniem daty zamrożenia. Jagody mrożone można spożywać w ciągu jednego roku.