Berat - jest bardzo starożytnym i kolorowym miastem, rozciągającym się na wzgórzach u stóp góry Tomori nad brzegiem rzeki Osumi. Bez wizyty w Berat, wrażenie Albania będzie niekompletne. To on może wiele powiedzieć o historii lokalnej cywilizacji, ponieważ jego historia sięga IV wieku przed naszą erą.

Dziś Berat wygląda jak średniowieczne miasto: wąskie uliczki, brukowane ulice, stare domy, mosty, ludzie, którzy się nie spieszą - wydawało się, że czas się tam zatrzymał. W połowie XX wieku Berat został oficjalnie uznany za miasto-muzeum, aw 2008 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wzór do budowy imperium osmańskiego. Również to albańskie miasteczko wygląda bardzo interesująco: zbocze góry wydaje się hojnie zasłane niskimi białymi domami. Jednocześnie są na różnych poziomach, a jedno oko jest rzucone w oczy. Dlatego Berat jest często nazywany "miastem tysiąca okien".

Ogólne informacje na temat Berat

Berat znajduje się 70 km od stolicy w kierunku południowym. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 6000 kilometrów kwadratowych, a populacja wynosi około 65 000 osób. Rozpoczął swoją egzystencję jako greckie miasto o nazwie Antipatreya. Następnie został podbity przez Rzymian (II wpne) i nazywał się Pulcheriopolis. W momencie wkroczenia do bułgarskiego królestwa (IX-XI stulecia) nazywał się Beligrad (Białe Miasto) i od tego właśnie pochodziło jego nowoczesne, Berat. Co więcej, wraz z biegiem historii miasto było częścią despoty Epirów i przez wiele stuleci było częścią Imperium Osmańskiego. Dlatego do dziś miasto ma wiele arabskich, bizantyjskich i pogańskich zabytków kultury.

Natura Berat

Natura Beraty słynie z piękna. Po jednej stronie miasta są góry pokryte jasną zielenią, a po drugiej rzeka. To miejsce jest ekologicznie czyste, co potwierdzają żyjące tu świetliki, których nie zauważysz w ciągu dnia, a nocą oświetlają miasto dużą ilością zielonych świateł. Dzięki temu Berat jest uważany za świetne miejsce rekreacja z dziećmi w Albanii . Lato w Berat jest ciepłe i suche, aw zimie nie ma silnych mrozów, chociaż wypada znacznie więcej opadów.

Природа Берата

Ciekawe miejsca w Berat

Berat łączy dwie kultury - muzułmańską i chrześcijańską. W muzułmańskiej dzielnicy Mangole znajduje się osiem meczetów, które są naprawdę zabytkami architektury. Najsłynniejsze z nich to Mecze Ołowiane i Królewskie (XVI w.) Oraz Meczet Bačelors (XI wiek) - dziś mieści się tu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ta dzielnica jest połączona z pięknym chrześcijańskim kamiennym mostem.

W chrześcijańskiej dzielnicy Goritsa znajduje się główna twierdza Berat - twierdza, która została wybudowana w XIII wieku w czasach Imperium Visentine w celu ochrony przed atakiem Turków. Ta starożytna cytadela znajduje się na paśmie górskim, dumnie górującym nad miastem. Jego wyjątkowość polega na tym, że tu i teraz ludzie żyją, prowadząc zwyczajny tryb życia, wykonując rzemiosło i hodując bydło. Ponieważ twierdza była zawsze zamieszkana przez chrześcijan, tutaj jest wiele kościołów. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Świętej Trójcy, Kościół św. Michała, Kościół Ewangelistów, Katedra Najświętszej Maryi Panny.

Na terenie twierdzy znajduje się także Muzeum Etnograficzne, które prezentuje ekspozycję odzieży starożytnych Albańczyków, artykułów gospodarstwa domowego, broni, domowych urządzeń i tak dalej.

Wielką wartością i zainteresowaniem turystów jest Muzeum Ikonografii Onufri. Oto dzieła albańskich malarzy, ikonografów, napisanych od XIV do XX wieku.

Крепость БератаЦерковь Святой ТроицыЦерковь Святого Михаила
Музей этнографииКоролевская мечетьСвинцовая мечеть

Gdzie się zatrzymać w Berat?

W Berat prawie wszystkie hotele znajdują się w pobliżu centrum miasta. Jednocześnie istnieje kilka luksusowych hoteli, a także wiele mini-hoteli, więc za każdą kieszeń można zatrzymać się w pobliżu zabytków. Niedaleko od twierdzy znajduje się hotel Mangalemi, którego pokoje urządzone są w autentycznym stylu, a na podłodze znajdują się kafelki i drewniany sufit. Jeśli chcesz mieć więcej klasycznych warunków życia, elegancki i nowoczesny hotel White City lub mały przytulny pensjonat Villa Vila Lili będzie Ci odpowiadał.

Również mieszkańcy często spotykają się z Berat na przystankach i oferują zakwaterowanie w swoich domach. Ta opcja będzie tańsza, a także umożliwi komunikację z lokalną społecznością.

Hotel MangalemiVila Lili Guest House
White City HotelWhite City Hotel Номер

Gdzie zjeść przekąskę w Beracie?

Berat słynie z winogron i innych pysznych owoców, które są zawsze dostępne w mieście i nie będzie ci trudno je znaleźć. Jeśli chodzi o różne lokale żywnościowe, ponieważ ceny tutaj są niskie, możesz praktycznie w czymkolwiek nie zaprzeczyć i odwiedzić najlepsze restauracje i kawiarnie miasta. Należą do nich przede wszystkim restauracje Mangalemi, Antigoni i Onufri, które serwują przepyszne dania kuchni europejskiej i śródziemnomorskiej. Kuchnia albańska . Gustowne, postarzałe wino i nie mniej smaczne jedzenie, które można spróbować w Taverna Lazaro. Ogólnie rzecz biorąc, w Berat jest wiele kawiarni i restauracji, niezależnie od tego, w której części miasta się znajdujesz. Wszyscy połączą jedną wspólną cechę - przyjemną atmosferę i szczerą albańską gościnność.

Ресторан OnufriРесторан Mangalemi