W przypadku wydzielania się sekretu, który smaruje ściany pochwy podczas wzbudzania i rzeczywistego stosunku płciowego, odpowiedzialne są sparowane narządy - gruczoły Bartholina. Położone u podstawy warg sromowych mają do 2 cm długości i są połączone kanałem z wewnętrzną powierzchnią warg sromowych. Czasami kanał jest zablokowany, a tworzy się torbiel Bartholina, której objawy i leczenie zostaną omówione poniżej.

Przyczyny torbieli gruczołu Bartholina

Warunkiem koniecznym do podłączenia kanału jest przeniesiona choroba zapalna lub wirus brodawczaka. Sekret przestaje pojawiać się na powierzchni warg sromowych i gromadzi się w zablokowanym kanale, tworząc cystę - czyli bańkę wypełnioną tłuszczem. Często tej chorobie towarzyszy infekcja narządu (gonococcus, chlamydia , Staphylococcus, Escherichia coli), a następnie rozpoczyna się ropień torbieli gruczołu Bartholina ( bartholinit ), który, jeśli nie jest leczony, może pęknąć.

Objawy torbieli gruczołu Bartholina

Mała torbiel nie powoduje dyskomfortu kobiety podczas chodzenia lub podczas stosunku. Jest widoczny na powierzchni warg sromowych i przypomina pryszcz i z reguły taka formacja wpływa tylko na jeden gruczoł.

Ale torbiel może urosnąć do 10 cm, powodując ból podczas ruchu i coitus - wtedy nie można obejść się bez leczenia.

Leczenie torbieli gruczołu Bartholina

Małe bezobjawowe cysty nie leczyją się. Wyjątek stanowią pacjenci powyżej 40 roku życia - wtedy koniecznie przeprowadzą badanie i biopsję.

Duża, bolesna torbiel Bartholina wymaga operacji. Obecnie stosuje się dwie metody interwencji chirurgicznej:

  • całkowite usunięcie gruczołu;
  • marsupializacja.

W początkowych stadiach zapalenia, terapia antybakteryjna daje wynik, natomiast zabieg chirurgiczny jest wymagany przy ropniu.

Torbiel Marschialization Bartholin cyst

Podczas zabiegu w miejscu, w którym występuje najbardziej obrzęk, lekarz wykonuje owalne nacięcie na błonie śluzowej, a następnie samo na torbie. Następnie usuwa się jego zawartość, wnękę się myje. Najważniejsze w tej operacji jest to, że ściany torbieli przyszywa się do błony śluzowej warg sromowych, tworząc przewód wydalniczy - jest to główne zadanie operacji torbieli gruczołu Bartholina.

Często lekarze oferują po prostu otwarcie torbieli: jej zawartość jest usuwana, płukanie. Jednak tkanki kanału łączą się ze sobą, nie mając czasu na nabycie nabłonka. W takim przypadku istnieje wysokie ryzyko nawrotu: przewód jest ponownie zatkany i tworzy się torbiel. Nowoczesną metodą rozwiązania tego problemu jest zainstalowanie specjalnego cewnika z wewnętrznym pęcherzem - instaluje się go po otwarciu torbieli na 3-4 tygodnie. W tym czasie nowy kanał ma czas na sformowanie i nie ma nawrotu.

Operacje te są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a pacjent jest natychmiast uwalniany do domu. W ciągu miesiąca seks jest zabroniony.

Usuwanie torbieli gruczołu Bartholina

Czasami lekarze sugerują całkowite usunięcie gruczołu, raz na zawsze rozwiązując problem cyst. Tak, nie będzie nawrotów, ale ta radykalna metoda ma wiele wad.

    Leczenie torbieli Bartholina
  • Pozostałe żelazo może nie radzić sobie z funkcją wytwarzania smaru, a następnie stosunkom seksualnym towarzyszy dyskomfort.
  • Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent jest hospitalizowany przez 5-7 dni.
  • Po operacji występuje duży szew i krwiaki, które nie przechodzą przez długi czas.
  • Splot żył znajduje się u podstawy torbieli, a uszkodzenie podczas operacji może spowodować krwawienie.

Biorąc pod uwagę te konsekwencje usunięcia gruczołu Bartholina z torbielami, operacja jest zalecana tylko wtedy, gdy po marsupializacji wystąpiło kilka nawrotów.