Wszyscy wiedzą, że kwaśne środowisko panuje w pochwie zdrowej kobiety, dlaczego i co spowodowało to zjawisko - spróbujmy to rozgryźć.

Kwaśna pochwa

Kwaśna pochwa - kolejne żywe potwierdzenie, że ciało ludzkie - idealny zrównoważony system, w którym wszystko dostarczane jest w najdrobniejszych szczegółach. Z tego punktu widzenia łatwo jest wyjaśnić, dlaczego w pochwie istnieje kwaśne środowisko, ponieważ w warunkach wysokiej kwasowości drobnoustroje chorobotwórcze nie mogą rosnąć i aktywnie się rozmnażać.

Dzisiaj, jakościowy i ilościowy skład naturalnego mikroflora pochwy - są to głównie bakterie kwasu mlekowego (98% całkowitej liczby mieszkańców), a także bifidumbakterie i przedstawiciele grupy przejściowej. Acidofilne bakterie kwasu mlekowego, które wytwarzają kwas mlekowy w procesie interakcji z glikogenem, odpowiadają za utrzymanie wymaganego poziomu kwasowości przy normalnym pH 3,5-4,5. Glikogen to specjalna substancja powstająca pod wpływem estrogenu na produkty rozpadu żywności, która dostaje się do organizmu.

Oprócz utrzymywania kwaśnego środowiska w pochwie, pałeczki kwasu mlekowego pełnią inne funkcje:

  • produkować nadtlenek wodoru który ma działanie przeciwdrobnoustrojowe;
  • stymulują lokalne właściwości ochronne;
  • produkuje wysokiej jakości selekcję plemników, które zawierają tylko najlepszy zestaw genów.

Przemijające mikroorganizmy przedostają się do pochwy z otoczenia zewnętrznego podczas stosunku płciowego lub innych narządów i są warunkowo patogenne. Większość z tych bakterii natychmiast umiera w tak niekorzystnych warunkach, a druga - może istnieć w pochwie przez długi czas, ale ich aktywność jest ściśle kontrolowana przez pałeczki kwasu mlekowego.

Bardzo kwaśne środowisko w pochwie

Najczęściej brak równowagi naturalnej biocenozy w pochwie prowadzi do bakteryjnego zakażenia pochwy, o czym świadczy zbyt kwaśne środowisko pochwy lub zasad, jak również aktywny wzrost przejściowej grupy drobnoustrojów. Ten stan zdecydowanie wymaga leczenia.