Nieśmiertelni bogowie Olimpu niepokoją ludzkie umysły przez kilka tysiącleci. Podziwiamy piękne posągi i obrazy, czytamy i ponownie czytamy mity starożytnej Grecji, oglądamy filmy o ich życiu i przygodach. Są blisko nas, ponieważ przy całej boskiej nieśmiertelności nic ludzkiego nie jest im obce. Jedną z najjaśniejszych postaci Olympusa jest Artemida z Efezu.

Kim jest Artemis?

"Niedźwiadkowa Bogini", kochanka gór i lasów, patronka natury, bogini polowań - wszystkie te epitety odnoszą się do Artemidy. Wśród gospodarzy mieszkańców Olimpu Artemis zajmuje szczególne miejsce. Jej obrazy w postaci kruchej dziewczyny podziwiają wdzięk i piękno. Trudno sobie wyobrazić, że Artemida jest boginią łowów, odznaczającą się bezwzględnością i mściwością.

Ale słynne było nie tylko okrucieństwo bogini, nie tylko zabijała zwierzęta w lasach, ale także chroniła świat zwierząt, chronione lasy i łąki. Artemidę traktowano błagalnie przez kobiety, które chciały łatwo rodzić lub umierać bez bólu. Fakt, że Grecy byli uważani za czczonych, pokazuje artefakty ze wzmianką o Artemidzie z Efezu. Słynna świątynia w Efezie została spalona przez Herostratusa, a słynna statua Artemidy była wielorybiana. Na jego miejscu zbudowano nie mniej słynną świątynię Artemidy, która weszła w siedem cudów świata.

Symbol Artemidy

Piękny bogini-łowca miał zestaw nimf, ona sama wybrała najpiękniejszą. Musieli pozostać dziewicami, tak jak sama Artemida. Ale głównymi symbolami, które natychmiast rozpoznały Artemis, są łuk i strzały. Jej broń srebrna została stworzona przez Posejdona, a pies bogini Artemidy należał do bóstwa Pana, którego bogini błagała ją. Na najsłynniejszym obrazie rzeźbiarskim Artemis jest ubrany w krótką tunikę, ma kołczan ze strzałami za ramionami, a obok niej łania.

artemis

Artemis - Mity starożytnej Grecji

Bogini Artemis w mitologii greckiej jest postacią często spotykaną, ale niezbyt dobrą. Większość historii wiąże się z zemstą Artemidy. Takimi przykładami mogą być:

  1. Mit gniewu Artemidy, że król kaledoński Oyney nie przyniósł wymaganych darów z pierwszych zbiorów. Jego miejscem był dzik, który zniszczył wszystkie uprawy królestwa.
  2. Mit o Agamemnonie, który zastrzelił świętą łanię bogini, za którą należy poświęcić córkę Ifigenii. Zdaniem Artemidy nie zabiła dziewczyny, ale zastąpiła ją łani. Ifigenia stała się kapłanką Artemidy w Taurydzie, gdzie zwyczajowo składano ofiary z ludzi.
  3. Nawet Herkules musiał szukać wymówek dla Afrodyty za zmarłego złotego zająca
  4. Artemida surowo ukarała nimfę Calypso ze swojego orszaku za złamanie przysięgi, że zachowa swoje dziewictwo, ulegnie namiętności Zeusa, bogini zmieniła ją w niedźwiedzia.
  5. Piękna młoda Adonis jest kolejną ofiarą zazdrości Artemidy. Był ukochanym Afrodytą i zmarł na dzika, który przysłał Artemis.

Artemis i Actaeon - mit

Jednym z jasnych mitów ukazujących twardą i bezkompromisową naturę Artemidy jest mit Artemidy i Actaeon. Mit opowiada o pięknym łowniku Actaeon, który podczas polowania znajdował się w pobliżu miejsca, w którym Artemis lubił kąpać się w czystej wodzie rzecznej. Młody człowiek miał nieszczęście zobaczyć nagą boginię. Jej złość była tak wielka, że ​​bezlitośnie przemieniła go w jelenia, który został następnie rozszarpany przez własne psy. A jego przyjaciele, patrząc na brutalną masakrę, cieszą się z takiej zdobyczy dla przyjaciela.

Apollo i Artemis

Artemida zrodziła się z lorda Olimpu, Zeusa, matki Artemidy, bóstwa natury Lato. Zeus, obawiając się zazdrosnej żony Hery ukrył Leto na wyspie Delos, gdzie urodziła bliźniaki Artemis i Apollo. Artemida urodziła się pierwsza i natychmiast zaczęła pomagać matce, która przez długi czas i ciężko rodziła Apolla. Następnie kobiety w porodzie skierowane do Artemidy z prośbą o łatwe i bezbolesne porody.

Brat bliźniaka Apollo - bóg słońca , patron sztuki i Atremida byli zawsze blisko siebie i razem próbowali chronić swoją matkę. Okrutnie pomszczono Niobe, obrażając ich matkę, pozbawiając ją wszystkich dzieci i zamieniając się w wiecznie płaczący kamień. Innym razem, gdy matka Apolla i Artemidy skarżyła się na wyłudzenia gigantycznego Titiusa, uderzyła go strzałą. Bogini uchroniła się przed przemocą nie tylko przez matkę, ale także inne kobiety, które zwróciły się do niej o pomoc.

artemis

Zeus i Artemis

Artemis, córka Zeusa, a nie tylko córka, i ulubieniec, który postawił jako przykład od najmłodszych lat. Według legendy, gdy bogini miała trzy lata, Zeus zapytał córkę o dar, który chciałaby otrzymać od niego. Artemida pragnęła być wieczną dziewicą, mieć orszak, łuk i strzały, aby pozbyć się wszystkich gór i lasów, aby mieć wiele imion i miasta, w którym byłoby to honorowane.

Zeus spełnił wszystkie prośby swojej córki. Stała się niepodzielną panią i obrońcą gór i lasów. W jej orszaku znajdowały się najpiękniejsze nimfy. Czczono ją nie w jednym mieście, ale w trzydziestu, ale głównym był Efez ze słynną świątynią Artemidy. Miasta te przywiozły ofiary Artemidy, odbywały się uroczystości na jej cześć.

Orion i Artemida

Orion, syn Posejdona, stał się mimowolną ofiarą Artemidy. Grecka bogini Artemida była pod wrażeniem piękna, siły i umiejętności polowania na Oriona. Zasugerowała, że ​​został jej towarzyszem podczas polowania. Z czasem zaczęła odczuwać głębsze odczucie dla Oriona. Brat Artemis Apollo nie lubił miłości siostry. Wierzył, że zaczęła źle wykonywać swoje obowiązki, a nie podążać za księżycem. Postanowił pozbyć się Oriona i zrobił to własnoręcznie z rąk Artemidy. Wysłał Oriona, by łowił ryby, a następnie zasugerował, by jego siostra dostała się w subtelny punkt morza, wyszydzając ją z drwin.

Artemida postrzeliła strzałą i uderzyła w głowę swojego kochanka. Kiedy zobaczyła, kogo uderzyła, wpadła w rozpacz i rzuciła się na Zeusa, błagając ożywienia Oriona. Ale Zeus odmówił, a następnie Artemis poprosił o możliwość przynajmniej podziwiania Oriona. Zeus sympatyzował z nią i wysłał Oriona do nieba w formie konstelacji, wraz z nim poszedł do nieba jego pies Syriusz.