Dławica piersiowa jest zmianą naczyń krwionośnych, która jest przejawem choroby niedokrwiennej serca i miażdżycy. W pierwszych stadiach, gdy zmiany w naczyniach są niewielkie, drgawki są rzadkie. Stopniowo, dławica piersiowa, o której mowa w artykule, coraz częściej przypomina sobie o sobie, a ataki mogą być zakłócane w spoczynku. Brak leczenia może prowadzić do zawału mięśnia sercowego.

Angina Pectoris - objawy i objawy

Złe samopoczucie może wynikać z nadmiernego stresu emocjonalnego i fizycznego, palenia tytoniu, długotrwałego narażenia na przeziębienie. Pierwszymi objawami dławicy są ból i duszność :

 1. Ból jest głównym objawem choroby i pojawia się prawie w każdym przypadku. Jego wystąpienie jest spowodowane zmianami w sercu.
 2. W związku z naruszeniem zdolności serca do skurczenia się, osoba zaczyna odczuwać niedobór powietrza, który wyraża się w duszności.
 3. Jednocześnie z tymi manifestacjami pojawia się uczucie strachu i niepokoju. W pozycji leżącej, zespół bólu wzrasta. Dlatego przed zakończeniem ataku zaleca się stanąć.

Czym jeszcze są objawy dławicy piersiowej?

Następujące objawy mogą nie być widoczne we wszystkich:

 • ból, który niepokoi serce, może poruszać się do szyi, ramion, szczęki i dać lewą rękę;
 • często w żołądku powstaje uczucie zgagi lub obecność ciał obcych;
 • naruszenie tętna (szybkie lub wolne bicie serca);
 • Wiele osób skarży się na uczucie zatrzymania krążenia, zimny pot i zwiększone ciśnienie.

Jeśli ataki zostaną zakłócone w nocy, wtedy mówią o innej formie dusznicy bolesnej, która nie powstała z powodu wysiłku fizycznego.

Nieprawidłowe oznaki dusznicy bolesnej

Musisz wiedzieć, że te objawy są charakterystyczne dla kamieni żółciowych i wrzodów żołądka. W przypadku dławicy piersiowej nie występują te same objawy:

 • ciągły, uciążliwy ból;
 • czas trwania ataku wynosi ponad dwadzieścia minut;
 • stosowanie nitrogliceryny nie łagodzi bólu;
 • ćwiczenie nie miało wpływu na wystąpienie bólu.

Nasilenie niektórych przejawów może być inne. Trzeba zwrócić uwagę na pojawienie się nowego i zmieniającego się charakteru starych znaków. Może to wskazywać na rozwój ciężkiej niestabilnej dławicy piersiowej prowadzącej do zawału serca.

Oznaki anginy u kobiet

Charakter przebiegu choroby u kobiet może nieznacznie różnić się od klasycznego objawu choroby. Na przykład, zamiast czuć ściśnięcie, kobieta odczuwa przeszywający, czasem nawet pulsujący ból. Objawy kobiet obejmują ból w jamie brzusznej i nudności. Takie objawy choroby, które nie są typowe dla dusznicy bolesnej, powodują, że kobiety pozostawiają swoje zdrowie bez opieki i nie zwracają się do lekarza na czas.

Angina pectoris - objawy EKG

Ważnym krokiem w diagnozowaniu choroby jest EKG.

oznaki anginy

Podczas badania spoczynkowego EKG w 60% okazuje się być normalne, ale często obserwuje się zęby Q, które wskazują na odłożony atak serca, a także zmiany w segmencie T i ST.

Dokładniejsza jest ankieta przeprowadzona podczas ataku. W tym przypadku dochodzi do ukośnego lub poziomego obniżenia odcinka ST i wykrycia odwrócenia zęba T. Po ustaniu bólu parametry te powracają do normy.

Przeprowadzanie testów obciążeniowych na ergometrze rowerowym pozwala ocenić prawdopodobieństwo rozwoju zawał mięśnia sercowego i rozpoznać chorobę wieńcową serca. Podczas badania stopniowo zwiększać obciążenie, tworząc zapotrzebowanie na miokardium tlenowe. Uzyskane dane pozwalają oszacować próg niedokrwienia.