Wśród wielu czynników agresywnych czasami trudno jest określić, co spowodowało niewystarczającą reakcję organizmu. Konieczne jest postępowanie według metody wyjątków i prób. Ale, być może, niektóre z objawów pomogą w znalezieniu "winowajcy" alergii.

Alergia na pył - objawy

W kurzu domowego zawiera wiele cząstek naszej martwej skóry, włókna tkanek i najgorszy wróg alergii - roztocza kurzu saprofit. Dla niego, a raczej dla produktów jego życia, ludzkie ciało reaguje najgorszym. Nawiasem mówiąc, w gramie kurzu domowego zawiera około 300 z tych mikroskopijnych stworzeń. Białka i antygen zawarte w chitynowej membranie roztocza saprofitycznego mogą powodować bardzo ostrą reakcję organizmu ludzkiego. Ale nawet jeśli roztocza nie dotykają osoby, mikrocząsteczki kurzu, drażniące narządy oddechowe, powodują objawy alergii. Stały wpływ takich czynników stwarza prawdopodobieństwo bardzo groźnej choroby - astmy oskrzelowej. W przypadku reakcji alergicznej na kurz w domu zwykle występują następujące objawy:

 • obrzęk błony śluzowej nosa, ujście krtani;
 • łza;
 • zwiększone tworzenie śluzu w nosie (alergiczny nieżyt nosa);
 • uczucie swędzenia w podniebieniu jamy ustnej, krtani i nosa;
 • zapalenie spojówek.

Alergia na kurz często objawia się w nocy i rano, a także podczas sprzątania pokoju. Jeśli zauważysz spadek intensywności lub zanik objawów po wyjściu z domu, możesz być pewien: jesteś uczulony na kurz domowy. Te same objawy są uczulone na wełnę (objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek) i pyłki kwiatowe.

Alergie pokarmowe - objawy

Często użycie niektórych produktów, nawet w najmniejszych ilościach, powoduje natychmiastową reakcję organizmu. Taką odpowiedzią immunologiczną jest alergia pokarmowa. Chociaż istnieje wiele przypadków, w których alergia pokarmowa objawia się po kilku godzinach, a nawet dniach po przyjęciu "niebezpiecznego" pokarmu. Często takim późnym objawem nieprzyjemnych objawów jest nietolerancja niektórych substancji - niezdolność organizmu do trawienia lub przyswajania pewnych pokarmów lub ich składników z powodu braku lub całkowitego braku pożądanego enzymu. Rozróżnienie alergii pokarmowej od nietolerancji jest bardzo proste. Im więcej użytego produktu, co powoduje negatywną reakcję organizmu, tym silniejsze objawy - to nietolerancja. Na przykład, główne objawy alergii na laktozę - silne zaburzenia funkcji przewodu żołądkowo-jelitowego - przejawią się tym intensywniej, im więcej zjedzonych produktów zbożowych. Ta sama sytuacja występuje w przypadku alergii na gluten, którego objawy na pierwszy rzut oka są bardzo podobne do objawów nietolerancji na cukier mleczny. Alergia pokarmowa objawia się w najwcześniejszym wieku i może zniknąć na etapie dorastania. Na przykład alergia na białko, której objawy - ciężka biegunka i zapalenie skóry, przestaje być problemem w starszym wieku. Ale istnieje wiele przypadków, w których reakcja alergiczna na dany produkt utrzymuje się przez całe życie. Tak więc objawy alergii pokarmowych są następujące:

 • dezorganizacja przewodu pokarmowego;
 • objawy skórne w postaci egzemy, zapalenia skóry;
 • w ciężkich przypadkach - wstrząs anafilaktyczny.

Ponieważ alergie pokarmowe powodują obrzęk błony śluzowej wewnętrznej, z częstymi objawami, może również powodować astmę.

Alergia na leki - objawy

Z reguły leki powodują reakcję alergiczną tylko wtedy, gdy ponownie wchodzą do organizmu. Alergię na leki dzieli się na trzy grupy:

 1. Ostra reakcja alergiczna organizmu na leki, która pojawia się natychmiast lub w ciągu pierwszej godziny po spożyciu. Występuje w postaci pokrzywki, obrzęku Quinckego, wstrząsu anafilaktycznego, niedokrwistości hemolitycznej, ataku astmy.
 2. Podostra reakcja alergiczna występuje w ciągu pierwszych 24 godzin po przyjęciu leku do organizmu. Przejawia się w patologiach krwi.
 3. Przedłużająca się reakcja alergiczna występuje kilka dni po przyjęciu leku. W niektórych przypadkach okres ten może trwać do 9 dni. Wśród objawów takiej alergii - choroby krwi, stany zapalne stawów, węzły chłonne, uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Najczęściej występuje alergia na antybiotyki, której objawy można przypisać do pierwszej grupy reakcyjnej.

Alergie na pleśń - objawy

Zgodnie z częstotliwością objawów patologicznych alergia na pleśń jest na tym samym poziomie co alergia na antybiotyki. Ten podstępny mieszkaniec wilgotnych pomieszczeń może stać się czynnikiem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu podatnego grzyba alergików. Manifestacje alergii na pleśń:

 • suchy kaszel;
 • choroby skóry (egzema);
 • częste choroby układu oddechowego.

Jej, podobnie jak alergia na kurz, łatwo jest ustalić: przebywając poza domem, osoba alergiczna nie doświadcza tak ostrych objawów.

uczulenie na objawy związane z lekami

Alergie na kosmetyki - objawy

Chemia gospodarcza i kosmetyki często wywołują reakcje alergiczne. Jego pierwotne objawy - objawy skórne - często mają rozszerzenie w chorobach układu oddechowego i ze stałym kontaktem przyczyniają się do rozwoju astmy. Oznaczyć alergen w tym przypadku jeszcze przed użyciem kosmetyków lub środków czyszczących. Aby to zrobić, wystarczy nałożyć niewielką ilość substancji na nadgarstek i sprawdzić, czy zaczerwienienie pojawiło się na skórze po 15 minutach. po aplikacji. Objawy uczulenia na kosmetyki są bardzo podobne do objawów alergii na chlor, która jest podstawą większości środków czyszczących.