Alergiczny nieżyt nosa jest powszechną chorobą, która dotyka około jednej czwartej całej populacji naszej rozległej planety. Podstawą tej choroby jest reakcja zapalna, która objawia się, gdy alergeny dostają się na błony śluzowe jamy nosowej.

Objawy alergicznego nieżytu nosa są widoczne w kilka minut po tym, jak alergen dostał się na błonę śluzową nosa. W niektórych przypadkach manifestacja jest widoczna w ciągu kilku sekund. Czas trwania percepcji może trwać przez kolejne osiem godzin. Często sama reakcja alergiczna trwa cztery lub pięć dni.

Objawy alergicznego nieżytu nosa

 • częste kichanie rano, które objawia się w ciągu dwóch do trzech minut;
 • Coryza - płyn z nosa jest wydzielany przezroczysty iw dużych ilościach. W niektórych przypadkach wydzielina może mieć żółtawy kolor, jeśli pacjent ma zapalenie nosa lub zapalenie zatok;
 • podczas infuzji kropli do nosogardła będzie łaskotać w gardle, w wyniku tego jest kaszel;
 • oczy są podlewane i drapane, co w wielu przypadkach jest konkretnym objawem zapalenia spojówek;
 • swędzenie w nosie, gardle i uszach.

Ponadto wiele symptomów odróżnia się po długim czasie:

 1. Wypchany nos i wąchanie podczas snu.
 2. Szczególna wrażliwość na światło.
 3. Zły nastrój i drażliwość.
 4. Zły sen i utrata siły.
 5. Przewlekły kaszel.
 6. Cienie pod oczami (w szczególności ze złego snu).

Objawy naczynioruchowego i alergicznego nieżytu nosa

Katar naczyniowy jest chorobą przewlekłą, która nie jest spowodowana infekcją alergiczną, lecz rozwojem nieswoistych czynników endogennych lub egzogennych. W tym przypadku naczynia małżowiny nosowej lub nosowej są rozszerzone. Pacjent odczuwa dyskomfort w jamie ustnej i częste swędzenie. Charakteryzuje się naczynioruchowym zapaleniem błony śluzowej nosa z takimi samymi objawami, jak alergiczny nieżyt nosa: trudności w oddychaniu, wodnisty wyciek z nosa, swędzenie w jamie gardła. W niektórych przypadkach obserwuje się temperaturę pacjenta.

Pollinoza z alergicznym nieżytem nosa

Pollinoza - powikłanie alergicznego nieżytu nosa, występuje podczas długiej choroby, na etapie komplikacji. Z reguły większość błon śluzowych jest dotknięta - jama ustna, nosogardła (zapalenie zatok), oczy stają się zaognione, w gardle występuje świąd. W takich przypadkach leczenie jest wyznaczane, gdy pacjent jest badany przez lekarza. Samoleczenie jest niebezpieczne, w szczególności metody ludzi.

Konieczne jest przestrzeganie pewnych środków ostrożności: utrzymuj okna i drzwi w domu zamknięte, unikaj częstych podróży poza miasto, nie koś trawy sam i nie wychodź na duże pola, sucha i gorąca pogoda przynajmniej na ulicy. Takie proste środki ostrożności pomogą uniknąć poważnych komplikacji i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Leczenie lekami glukokortykoidowymi

Objawy alergicznego nieżytu nosa można nieznacznie zmniejszyć, unikając kontaktu z głównymi alergenami. Najczęściej zaleca się unikanie kontaktu ze zwierzętami, regularne czyszczenie w pomieszczeniach mieszkalnych, zminimalizowanie wilgotności powietrza, a także stosowanie specjalnych urządzeń do czyszczenia powietrza w pomieszczeniach. W niektórych przypadkach może zajść konieczność zmiany miejsca pracy, a nawet miejsca zamieszkania.

Dość często występuje kaszel z alergicznym nieżytem nosa, który może prowadzić do powikłań na drogach oddechowych. Jako powikłanie w rzadkich przypadkach jest zapalenie płuc , wraz z temperaturą. Temperatura w alergicznym nieżycie nosa powoduje wiele dyskomfortu. W tym przypadku leczenie ambulatoryjne za pomocą specjalnego alergiczny nieżyt nosa leki lub antybiotyki.

W przypadku alergicznego nieżytu nosa, zwężającego naczynia i glikokortykoidu, stosuje się tak zwane środki hormonalne. Mogą to być spraye, na przykład Nasobek, Baconaz, Sintaris, Nazonex, Fliksonase i inne. Wszystkie leki hormonalne są stosowane w złożonych stadiach choroby, które są wystarczająco odporne na leki zwężające naczynia. Wszystkie te leki mają swój osobisty wpływ, więc samo-leczenie i stosowanie przez dłuższy czas kategorycznie jest zabronione. W tym celu konieczna jest specjalna diagnoza alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i po wyznaczeniu leczenia przez lekarza.