Jeśli pojawienie się przeziębienia łączy się nie z procesem infekcyjnym, ale z reakcją alergiczną, wówczas jest to alergiczny nieżyt nosa. Leczenie alergiczny nieżyt nosa ma swoje cechy, o których będziemy mówić w tym artykule.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Leczenie tej choroby odbywa się w zależności od jej rodzaju. Alergiczny nieżyt nosa, którego głównymi objawami są swędzenie w nosie, kichanie i obfite wydzielanie śluzu, dzieli się na trzy stopnie nasilenia: łagodne, umiarkowane i ciężkie. Ponadto sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, którego objawy pojawiają się w okresie kwitnienia niektórych roślin i nieżyt nosa przez cały rok - wywoływane przez różne alergeny przez cały rok.

Należy zauważyć, że w przypadku braku leczenia, alergiczny nieżyt nosa może prowadzić do różnych powikłań: zapalenia zatok, zapalenia zatok czołowych, zapalenia ucha, proliferacji polipów w jamie nosowej, itp. Ponadto, zapalenie błony śluzowej nosa może powodować łączenie się z cięższymi chorobami alergicznymi - astmą oskrzelową, Obrzęk Quincke wstrząs anafilaktyczny. Dlatego też, jeśli doświadczasz objawów tej choroby, powinieneś skonsultować się z lekarzem, lepiej dla alergologa-immunologa.

Przede wszystkim konieczne będzie określenie alergenu przyczynowego, z wyłączeniem kontaktu, z którym będzie to główny etap leczenia. Często pacjent już wie, jaka substancja powoduje tę reakcję, ale jeśli nie - konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów.

Jedną z najnowszych metod leczenia sezonowego i alergicznego alergicznego nieżytu nosa jest szczepienie alergiczne. Ta metoda polega na zmniejszeniu wrażliwości organizmu na alergeny powodujące chorobę poprzez wielokrotne wprowadzanie szczepionki zawierającej małe stężenia tych substancji. Allergovaktsinatsiya stosuje się głównie do alergii na pyłki i kurz domowy. Proces takiego leczenia trwa długo (do 3 - 5 lat), ale w większości przypadków jest skuteczny i łagodzi potrzebę przyjmowania leków na alergiczny nieżyt nosa w przyszłości.

Preparaty do leczenia alergicznego nieżytu nosa

Leki na alergiczny nieżyt nosa są szeroko stosowane w łagodzeniu i łagodzeniu objawów choroby, a także w zapobieganiu rozwojowi alergii. Leki te obejmują:

Krople i aerozole w nosie (leki na nos dla alergicznego nieżytu nosa):

  • kortykosteroidy (aldecin, baconase, fliksonase, nasobek, nazoneks, nazarel) - są stosowane w ciężkiej postaci choroby, są najbardziej skuteczne w całorocznym zapaleniu błony śluzowej nosa;
  • środki przeciwalergiczne - pochodne kromoglikanu sodowego (kromogeksal, kromoglin, kromosol) - stosowane są głównie w profilaktyce i łagodnej formie;
  • leki sosudosuzhivayuschie (naftizin, vibrotsil, pharmazolin) - są odpowiednie tylko przy wyraźnym przekrwieniu błony śluzowej nosa przed zastosowaniem donosowych kortykosteroidów.
  • oznacza-ochronę przed alergenami opartymi na sproszkowanej celulozie (nazaval) - tworząc ochronny film na błonie śluzowej nosa, zapobiega kontaktowi z alergenami; Jest stosowany w profilaktyce bez zaostrzenia.

Leki przeciwhistaminowe w postaci tabletek:

Skuteczny w sezonowym alergicznym nieżycie nosa; pierwszeństwo mają narkotyki drugiego (cetrina, claritin, zodak) i trzecia generacja (telphase, zirtek, erius).

Ludowe leczenie alergicznego nieżytu nosa

W przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa tradycyjna medycyna jest praktycznie bezsilna, a czasami może zaostrzyć sytuację. Jedynym bezpiecznym środkiem jest mycie nosa fizjologicznym lub jak leczyć alergiczny nieżyt nosa roztwór soli fizjologicznej (rozcieńczyć jedną trzecią łyżeczki soli w szklance ciepłej wody, myć nos dwa razy dziennie). Jednak tę metodę należy również łączyć z leczeniem uzależnienia od narkotyków.

Kilka zaleceń dla alergików:

  • zastępują koce, poduszki, materace naturalnymi wypełniaczami na nowoczesnych, wykonane z wysokiej jakości materiałów syntetycznych;
  • pozbyć się niepotrzebnych dywanów, narzut, zasłon i innych domowych kolektorów pyłu;
  • częściej wentylować i spędzać w domu na mokrym czyszczeniu.