Bolące bóle mięśni nóg mogą być spowodowane najczęstszymi przyczynami: nadmiernym obciążeniem lub, przeciwnie, długim pobytem w ustalonej pozycji, długim chodzeniem w niewygodnych butach itp. Takie bóle mogą wystąpić u każdej zdrowej osoby. Ale czasami objaw nie powinien być ignorowany.

Przyczyny bólu w nogach

Oprócz przyczyn naturalnych istnieje wiele czynników medycznych, które mogą powodować te objawy.

Choroby naczyniowe

Żylaki i zakrzepowe zapalenie żył są najczęstszymi przyczynami bólu w nogach. W przypadku żylaków ból zwykle ma charakter pilny, wzrasta wraz z długotrwałym stanem lub siedzeniem w tej samej pozycji, zmianami temperatury, zmianami poziomu hormonalnego, na przykład podczas cyklu menstruacyjnego u kobiet. Przy aktywnym ruchu stawu skokowego i uniesieniu kończyny powyżej poziomu, ból maleje.

W przypadku zakrzepowego zapalenia żył ból jest dość silny, ma charakter ciągnący i pulsacyjny, może być nasilony przez palpację dotkniętego obszaru.

Choroby stawów

Choroby, które najczęściej powodują ból w stawach nóg to artretyzm i artroza, dna moczanowa, zapalenie kaletki (zapalenie stawów kolanowych). W takich chorobach, oprócz ciężkiego bólu w nogach, występuje ograniczenie ruchu, czasami ograniczona ruchliwość, zwiększony ból podczas wysiłku fizycznego i zmiany pogody (meteosensitivity). W przypadku zapalenia kaletki, ból można zaobserwować nie tylko w okolicy kolana, ale również w mięśniach nóg.

Myoenteza i paratenonity

Są to powszechne nazwy dla grupy chorób zapalnych tkanki mięśniowej i więzadła kończyn dolnych, wywołanych mikrourazami i przewlekłym przeciążeniem mięśni nóg. Choroby są scharakteryzowane Bolący ból w nogach powoduje ból w mięśniach nóg, pogarszany ruchem, obrzęk w okolicy zmiany, osłabienie mięśni, które rozwija się z czasem.

Choroby neurologiczne

Najczęstszą przyczyną bólu jest zapalenie nerwu kulszowego (rwy kulszowej) i osteochondrozy lędźwiowo-krzyżowej, w których występuje ból ciągnący w wewnętrznej i tylnej części uda.

Poza tym pojawienie się pod koniec dnia powoduje ból w nogach - nierzadko zdarza się to w przypadku płaskich stóp, w przypadku niewłaściwego doboru butów.