Żylaki - dość powszechna choroba, w której żyły w nogach stają się widoczne, guzowaty. To poszerzenie żył charakteryzuje się stagnacją krwi w nogach, co prowadzi do przerzedzania ścian żył i nieprawidłowego działania zastawek żylnych.

Oznaki żylaków

Jak w każdej chorobie, aby zapobiec jej rozwojowi, konieczne jest postawienie diagnozy na czas. Często zdarza się, że dyskomfort i ból pojawiają się tylko w późniejszych stadiach choroby. Aby zapobiec rozwojowi żylaki , musisz znać główne oznaki jego pojawienia się.

Lepiej jest natychmiast skontaktować się z chirurgiem naczyniowym, jeśli zauważysz:

  • obrzęk żył na nogach, a także ich splot i zgrubienie w postaci węzłów;
  • obrzęk nóg i stóp po stania lub siedzenia;
  • wewnętrzna powierzchnia podudzia stała się ciemniejsza, pigmentowana;
  • pieczenie, ból, skurcze, uczucie ciężkości w nogach.

Szczególnie uważnie na stan ich stóp powinny leczyć się osoby, u których rodziny mają już żylaki. Ustalono, że poprzez dziedziczenie przekazywana jest słabość żył.

Przyczyny żylaków

Według statystyk, najczęściej kobiety cierpią na żylaki, co wiąże się z długim noszeniem niewygodnych butów na wysokim obcasie. Ponadto zmiany hormonalne podczas ciąży i menopauzy przyczyniają się do rozwoju żylaków.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny również zwracać uwagę na stan żył w nogach. Aby zapobiec rozwojowi choroby, powinieneś uprawiać sport, chodzić więcej.

Osoby cierpiące na otyłość lub nadwagę prowokują rozwój żylaków nóg. Jest to spowodowane stałym zwiększonym obciążeniem nóg, co powoduje, że ściany żył stają się cieńsze i stają się słabsze, powodując utratę przepływu krwi.

Przyczyną żylaków mogą również stać się choroby przewlekłe, takie jak marskość wątroby i zapalenie wątroby. Starsi ludzie są bardziej podatni na tę chorobę.

Metody leczenia żylaków

Jeśli choroba jest na początkowym etapie i nie występują poważne powikłania, można ją wyleczyć bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego. Najlepszym sposobem na to są specjalne ćwiczenia, dieta, stosowanie leków, maści, kompresja.

Ćwiczenia na żylaki należy wykonywać w sposób ciągły. Oprócz spacerów, pływania, podejdziesz do:

  1. Naprzemienne zerwanie pięty lewej i prawej nogi od podłogi.
  2. Powolne podnoszenie na palcach i opuszczanie.
  3. Wykonywanie roweru treningowego, leżącego na plecach.
  4. Jeżdżąc po twardej piłce z każdą stopą, siedząc na krześle.

Leczenie żylakami pijawek cieszyło się popularnością przez długi czas. Wynika to z tego, że pijawki wyrzucają specjalną substancję, która rozcieńcza krew - hirudynę. Jednak na dzień dzisiejszy leczenie pijawkami całkowicie uzupełnia leki.

Środki zaradcze na żylaki obejmują Leczenie ludowe żylaków także leki przeciwzapalne, rozrzedzające krew i nasenne, które tylko lekarz może przepisać na leczenie.

Leczenie kompresyjne żył polega na użyciu bandaży elastycznych, a także specjalnych golfów i mankietów do noszenia. Elastyczny materiał pomaga poprawić napięcie żył i normalizuje krążenie krwi.

Środki ludowe na żylaki

Należy stosować leczenie żylaków ludowych nalewki , wywary z roślin leczniczych do okładów, tarcia i kąpieli. Najbardziej popularne są pąki brzozy, kora wierzby białej, kalanchoe, pokrzywa i piołun. Liście kapusty, kleik ziemniaczany, plasterki pomidora stosuje się w miejscach zapalnych.