hormon wzrostu Czym jest hormon wzrostu, gdzie jest on tworzony i dlaczego jego synteza w organizmie jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Hormon wzrostu - hormon somatotropowy (somatotropina) wytwarzany w przysadce mózgowej - gruczole dokrewnym ludzkiego ciała. Hormon ten jest najbardziej aktywnie syntetyzowany w okresie dojrzewania, stymulując w ten sposób intensywny rozwój dziecka. Począwszy od wieku 21 lat, rozwój hormonu wzrostu przez przysadkę stopniowo zmniejsza się. A w wieku 60 lat jego poziom nie przekracza 50% poprzedniej syntezy hormonu.

Hormon wzrostu dla dzieci

Hormon wzrostu jest syntetyzowany przez całe życie i ma silny wpływ na wszystkie systemy organizmu. Dla dzieci hormon wzrostu jest przede wszystkim wzrostem narządów i tkanek całego organizmu. Zastanów się nad najważniejszymi funkcjami hormonu wzrostu.

Na co wpływa hormon wzrostu?

 1. Układ sercowo-naczyniowy. Hormon wzrostu bierze udział w regulacji poziomu cholesterolu. Brak hormonu wzrostu może prowadzić do miażdżycy naczyniowej, ataku serca, udaru i innych chorób.
 2. Skóra. Hormon wzrostu jest nieodzownym składnikiem procesu syntezy kolagenu, który odpowiada za stan i koloryt skóry. Niedobór hormonu wzrostu prowadzi do niewystarczającej produkcji kolagenu, co przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry.
 3. Waga. Podczas snu hormon wzrostu bierze udział w procesie rozszczepiania tłuszczów. Niepowodzenie tego mechanizmu może prowadzić do stopniowej otyłości.
 4. Tkanka kości. Jeśli dla nastolatków hormon wzrostu jest przede wszystkim wydłużeniem kości, to dla dorosłych jest to ich siła. Wynika to z faktu, że hormon wzrostu pomaga w syntezie witaminy D3 w organizmie, która jest odpowiedzialna za wytrzymałość i stabilność kości. Ten czynnik pomaga wytrzymać poważne siniaki i różne choroby.
 5. Tkanka mięśniowa - elastyczność i wytrzymałość.
 6. Ton ciała. Hormon wzrostu pomaga utrzymać dobry nastrój, energię i dobry sen.
 7. Tkanka tłuszczowa. Hormon wzrostu wywołuje rozpad tłuszczu, który pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej, szczególnie w jamie brzusznej. Z tego powodu hormon wzrostu jest tak atrakcyjny dla dziewcząt.

Niedobór i nadmiar hormonu wzrostu

Niedobór hormonu wzrostu lub niedobór hormonu wzrostu u dzieci jest poważnym zaburzeniem, które może prowadzić nie tylko do opóźnienie wzrostu , ale także opóźnione dojrzewanie i ogólny rozwój fizyczny dziecka, aw niektórych przypadkach - karłowatość. Nadmiar hormonu wzrostu wywołuje rozwój gigantyzmu u dziecka.

Przyczyny tych zaburzeń mogą być różne - patologia ciąży, predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne.

Do tej pory można łatwo znaleźć wiele suplementów diety i zastrzyków z hormonem wzrostu. Z reguły młodym pacjentom przepisuje się zastrzyki hormonów. Przebieg leczenia może trwać kilka lat.

Ale aby zacząć brać te leki, należy ściśle po konsultacji z lekarzem, jeśli istnieją pewne powody. W przeciwnym razie, zamiast spodziewanego wyniku dodatniego, można uzyskać wiele problemów i skutków ubocznych.

Ponadto możliwe jest naturalne zwiększenie syntezy w ciele hormonu wzrostu.

Jak stymulować produkcję hormonu wzrostu?

 1. Spać Najintensywniej produkowany hormon wzrostu w okresie głębokiego snu. Dlatego musisz spać co najmniej 7 - 8 godzin.
 2. Właściwa dieta. Nie jedz później niż 3 godziny przed snem. Jeśli ciało jest pełne, przysadka mózgowa nie będzie aktywnie wytwarzać hormonu wzrostu. Dlatego przed pójściem spać, aby dać pierwszeństwo łatwo przyswajalnym produktom. Na przykład niskotłuszczowy twaróg, białka jaj itp.
 3. Prawe menu. Podstawą żywienia powinny być produkty mleczne, warzywa i owoce. Nie należy też zapominać o pokarmach bogatych w białko.
 4. Krew Nie można zwiększyć poziomu glukozy we krwi, ten czynnik może zmniejszyć produkcję hormonu wzrostu.
 5. Aktywność fizyczna Dzieci są idealne sekcje dotyczące piłki nożnej , siatkówka, tenis. Bardzo dobre dopasowanie na krótkie dystanse. Co robi hormon wzrostu? Jednak trening siłowy nie powinien przekraczać 45-50 minut.
 6. Stres, nadmierna stymulacja emocjonalna, post zwiększają syntezę hormonu wzrostu organizmu.

Wśród czynników, które obniżają produkcję hormonu wzrostu, palenie tytoniu, cukrzycę, zwiększony poziom cholesterolu we krwi i uszkodzenia przysadki należy wspomnieć.

Hormon wzrostu - ważny element zdrowego organizmu. Od sposobu, w jaki następuje synteza w ciele, zależy rozwój dziecka. Oprócz udanej pracy wielu narządów i układów ciała wpływających na ogólne samopoczucie człowieka.