Piękno i bogactwo Kaukazu wielokrotnie było gloryfikowane w literaturze, a poza granicami Rosji wielu zna i podziwia ten wyjątkowy zakątek Ziemi. I nie bez powodu. Przecież tu są najbardziej znane miasta uzdrowiskowe z ich źródłami termalnymi wody mineralne , błoto oraz inne zasoby, które z powodzeniem są wykorzystywane w celach terapeutycznych i profilaktycznych. Ponad połowa tego bogactwa przyrody koncentruje się na terytorium Stawropola. I, oczywiście, mówiąc o tym regionie, nie można nie zamieszkać w pięknym kurorcie Zheleznovodsk.

Zabytki Żeleznowodska i okolic

Żeleżnowodsk - wspaniałe miasto, niewielkie, ale niezwykłe w pięknie. Znajduje się u podnóża Żelaznej Góry i dosłownie zanurzony w bujnej roślinności tego górskiego lasu, który gładko przechodzi do najważniejszego parku w mieście.

Co warto zobaczyć w Żeleznowodsku? Będąc w tym mieście, z pewnością dostaniesz się do parku, który mieszkańcy nazywają uzdrowiskiem, a nawet leczą. I tak jest naprawdę. Zaskakująco czyste powietrze ma nie tylko działanie zapobiegawcze, ale często nawet uzdrawiające i odbudowujące.

Jest wyposażony w pasy, oznakowane trasy dla terrenkur, bardzo przytulne i piękne. A co najważniejsze, spacerując po parku, Galeria Puszkina nie ucieknie przed innym ważnym punktem miasta. Znajduje się w centrum i wygląda jak bajeczna posiadłość.

Żeleznowodsk atrakcje 1

Jedną z najcenniejszych dekoracji parku uzdrowiskowego Zheleznovodsk są kaskadowe schody . Został zbudowany w taki sposób, że woda mineralna ze źródeł spoczywała pośrodku pomiędzy schodami w kaskadach, a na krawędziach wędrowcy mogli przechodzić przez gęsty park. Teraz fontanna pośrodku schodów nie działa, ale nie zmniejsza to szczególnie jej uroku. Na samym szczycie otwiera się absolutnie zachwycający widok na Kaukaz, a u stóp znajduje się lokalny punkt orientacyjny - jezioro .

Zheleznovodsk attractions 2

Mieszkańcy Żeleżnowska zostali stworzeni przez samych ludzi, ale zbiornik tak harmonijnie przyłączył się do ogólnego krajobrazu i był tak kochany przez mieszkańców i turystów, że bez niego nie można było sobie wyobrazić tego miasta. W lecie jest dość żywy, są małe przytulne kawiarnie z muzyką na żywo na brzegu, a można jeździć katamarany i łodzie rekreacyjne na wodzie. Miękki trawa trawnikowa wokół niego po prostu przyciąga miłośników do leżenia na słońcu.

Zheleznovodsk attractions 3

Jednym z centralnych zabytków architektury w mieście jest Pałac emira Buchary (obecnie mieści się tu sanatorium Telmana). Tutaj kultury wschodnie i słowiańskie są harmonijnie połączone. Sam pałac jest wykonany w pięknym orientalnym stylu, z rzeźbionymi wzorami, dachami w kształcie kopuły, z połączeniem kamienia i drewna. Z drugiej strony masywne kamienne stopnie, z charakterystycznymi kulami i majestatycznie osadzonymi lwami, prowadzą do głównego wejścia, które jest bardzo powszechne w wielu posiadłościach i pałacach wielkich rosyjskich mężów stanu.

Żeleznowodsk atrakcje 4

Nie można oddzielnie wymienić kolejnej niezwykłej budowli w mieście - kąpieli w Ostrovskim . Architektura budynku jest również wykonywana w stylu orientalnym. Wzdłuż jego obwodu zbudowano wieże z orientalnymi kopułami ozdobionymi charakterystycznymi wzorami. Teksty arabskie pisane są nad arkadami niezwykłych okien, a wszystkie budynki kompleksu są pomalowane na surowym pasku o kontrastującym kolorze biało-bordowym (nawet ceglanym). Sama architektura jest niezwykle ekologiczna i utrzymana w prostym stylu. Najbardziej zaskakujące jest to, że była to struktura bardzo funkcjonalna, mająca najważniejsze znaczenie balneologiczne.

Zheleznovodsk attractions 5

Ale widoki miasta na tym się nie kończą. Okolice Żeleżnowodska pełne są interesujących niezapomnianych miejsc. Otoczona jest 17 górami, z których każda ma własną historię i ukrywa zagadki, które fascynują i nie pozostawiają obojętnym nawet najbardziej wyrafinowanego podróżnika.

.