Akwarium w domu to nie tylko okazja do bliższego kontaktu z naturą, ale także sposób na odwrócenie uwagi od naglących problemów. Z kolei taki sztuczny zbiornik i jego mieszkańcy wymagają dużej uwagi. Jednym z problemów wśród akwarystów jest częste zmętnienie wody w zbiorniku. Istnieje kilka powodów, dla których woda szybko staje się mętna w akwarium:

 • częstotliwość zmian wody;
 • naturalne procesy biologiczne w wodzie;
 • przeludniony zbiornik;
 • gnilne bakterie gnilne.
Niewłaściwe karmienie

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego woda w akwarium rośnie mętnie i zielono, zaleca się staranne przeanalizowanie składu pokarmu dla ryb. Wyrzucić całkowicie suchy RSS . Mieszkańcy wodnego świata dość słabo jedzą suche cząstki, które wywołują pojawienie się gnilnych bakterii. Resztki święta mogą zatkać wodę, pozostać przez długi czas na dnie, powodując mętność wody.

Rozwiązanie problemu jest łatwe, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

 1. Jeśli podano suchą żywność, to tylko w minimalnych porcjach.
 2. Ślimaki pomagają radzić sobie z resztkami jedzenia. Dlatego jeśli występuje problem, warto pomyśleć o pozyskaniu tych przedstawicieli świata wody.
 3. Wejdź do diety żywe jedzenie . Na przykład, bloodworm może być podana w ilości 3-4 robaków na rybę.
 4. Daj pierwszeństwo siekaczowi, przezroczystej larwie, która może żyć w akwarium przez dość długi czas, bez zatykania go.
Alternatywą byłyby dafnidy lub cyclopy żyjące w basenach. Zagęszczenie hodowli ryb

Przeludnienie zbiornika jest również jednym z najczęstszych powodów, dla których woda w akwarium z rybami staje się mętna. Ponieważ produkty przemiany materii dużej liczby osób stają się idealnym środowiskiem do zarodkowania i reprodukcji gnilnych bakterii.

 1. W 3-litrowym zbiorniku liczba osobników nie powinna przekraczać 3 sztuk. Średnia wielkość ryb w takim akwarium jest nie większa niż 5 cm.
 2. Zapewnij wystarczającą ilość roślin w akwarium.
 3. Czasem zmętnienie jest eliminowane samoistnie. W tym przypadku jest to spowodowane kopaniem ryb w piasku.

Czyszczenie zbiornika

Jeżeli zmętnienie jest spowodowane odpadami lub odpadami, można zaobserwować samooczyszczanie wody. Proces jest całkiem zrozumiały. Gdy w wodzie znajduje się nadmierna ilość jedzenia lub innych cząstek, inne mikroorganizmy są zabierane do pracy. W wyniku ich aktywności amoniak rozkłada się na mniej toksyczne azotany, azotyny. W przyszłości te toksyny są przenoszone do stanu gazu i odparowują z cieczy. W ten sposób odbywa się naturalne oczyszczanie wody. Jeśli złamiesz łańcuch, otrzymasz dokładnie odwrotny rezultat.

Trwałe procesy biologiczne

W krajowym sztucznym zbiorniku, jak w naturalnym, procesy narodzin niektórych mikroorganizmów, śmierć innych odbywa się w sposób ciągły. Resztki żywności, odpady są główną odpowiedzią na pytanie o przejrzystość i czystość wody.

Porady doświadczonych akwarystów

Jeśli musieliście znaleźć rozwiązanie problemu, dlaczego woda w akwarium staje się mętna i co robić, powinniście słuchać zaleceń doświadczonych akwarystów.

 1. Nie zmieniaj całkowicie wody. Dzięki całkowitej wymianie płynu, woda będzie mętna jeszcze szybciej z powodu zakłócenia żywotnej aktywności bakterii i innych mieszkańców, rozmnażania pojedynczych komórek.
 2. Zminimalizuj ilość jedzenia. Czasami nie będzie to zbyteczne i całkowicie przestanie karmić przez 2-3 dni. Nie zaszkodzi rybom.
 3. Z czasem usuwaj resztki suchego jedzenia i gnijących alg.
 4. Dokładnie i delikatnie zmywaj wszystkie elementy dekoracyjne, kamyczki, algi.
 5. Monitoruj jakość oczyszczania wody. Filtr należy systematycznie czyścić. Zaleca się również zakup dodatkowego urządzenia do czyszczenia.