Dieta składająca się z żywych pokarmów dla ryb akwariowych była prawie jedyną alternatywą, ale obecnie istnieje duża liczba sztucznych pokarmów, które mogą z powodzeniem zastąpić żywą żywność. A jednak ten rodzaj karmienia nadal ma swoich fanów.

Jak karmić rybę żywą żywnością?

Żywe jedzenie zazwyczaj składa się z małych robaków i owadów, ich larw lub jaj, które lubią jeść. ryby na wolności. Są również odpowiednie do karmienia mieszkańców akwariów, ponieważ zawierają dużą ilość witamin i pierwiastków śladowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ryb. Najczęstsze rodzaje żywych pokarmów to: rozwielitka, artemia, cyklop, krwawnik i tubber. Niektóre z nich są zbierane na dzikich wodach w środowisku naturalnym. Możliwe jest również hodowanie żywego pokarmu dla ryb akwariowych w specjalnych przedsiębiorstwach.

Jeśli zdecydujesz się karmić swoje wodne stworzenia żywym pokarmem, należy wziąć pod uwagę kilka punktów: po pierwsze, ze względu na wysoki poziom wartości odżywczych, takie karmy mogą prowadzić do objadania się rybami, a nawet spowodować ich śmierć. Jest to szczególnie ważne w przypadku karmienia bloodworm, więc należy go podawać ściśle. Po drugie, jeśli żywa żywność jest używana w jej naturalnej postaci (bez suszenia lub zamrażania), nieodebrane larwy mogą ostatecznie przekształcić się w owady. Oznacza to, że musisz podać dawkę pokarmu, którą ryba może jeść bez pozostałości. Wreszcie, żywe jedzenie wytwarzane w warunkach naturalnych może być niebezpieczne choroby ryb . Dlatego lepiej kupować żywność od sprawdzonych dostawców lub uprawianych w sztucznych warunkach.

Jak przechowywać żywą żywność dla ryb akwariowych

Istnieją trzy główne sposoby przechowywania żywych pokarmów: w postaci naturalnej, w postaci mrożonej lub jako suszona mieszanina. Naturalny wygląd zwykle obejmuje przechowywanie w pojemniku z niewielką ilością wody, w której umieszcza się zakupioną żywność (można to zaoszczędzić w szczególności przez bloodworm i truskawki). Taki bank jest umieszczony na dolnej półce lodówki i może być przechowywany przez kilka dni bez zamrażania. W swojej naturalnej postaci pasza zachowuje maksimum swoich korzystnych właściwości, ale długookresowa zawartość paszy w tej formie jest niemożliwa.

Żywe jedzenie dla ryb akwariowych1

Zamrożone żywe pokarmy można przechowywać bez uszkodzeń przez sześć miesięcy. W tym przypadku, zazwyczaj zachowują większość składników odżywczych. Istnieje jednak potrzeba przydzielenia miejsca w zamrażarce do przechowywania takiego kanału.

Suszenie jest najbardziej trwałym sposobem. Rozwielitki, artemia i cyklop zazwyczaj są na to narażone. Suszenie można przeprowadzić niezależnie, za pomocą piekarnika lub zakupić gotowe suche produkty spożywcze. Takie żywe mieszaniny mogą być przechowywane od sześciu miesięcy do półtora roku, ale wadą tej metody jest wyczerpywanie się składników odżywczych, ponieważ są one tracone podczas przetwarzania.