Mętna woda w akwarium jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się nawet akwarystów. Przyczyną naruszenia równowagi biologicznej może być wybuch bakterii, niewłaściwe karmienie ryb, wymiana wody w akwarium i inne czynniki. W niektórych przypadkach wystarczy wyeliminować przyczynę, a po kilku dniach równowaga zostanie przywrócona. Ale czasami zmętnienie wody w akwarium może prowadzić do śmierci ryb i roślin. W każdym razie przede wszystkim należy ustalić, dlaczego woda staje się mętna lub kwitnie w akwarium. I tylko na podstawie przyczyn naruszeń możliwe będzie podjęcie jakichkolwiek działań.

Dlaczego woda staje się mętna w akwarium?

Po uruchomieniu akwarium przez kilka dni następuje epidemia bakteryjna spowodowana nadprodukcją organizmów jednokomórkowych. Dlatego nie zaleca się sadzenia ryb natychmiast po uruchomieniu. Należy poczekać, aż zostanie ustalone saldo, a woda stanie się przezroczysta. Jednocześnie zmiana wody również nie jest tego warta. Zmiana wody spowoduje, że ponownie stanie się mętny. Zwykle ryby są układane w ciągu 5-7 dni, a w celu przyspieszenia procesu przywracania równowagi biologicznej zaleca się dodanie wody ze starego akwarium.

Mętna woda w akwarium może być rezultatem przekarmienia ryby. Jeśli jedzenie nie zostanie całkowicie zjedzone i opadnie na dno, woda szybko się pogarsza.

Również zabłocona woda w akwarium może wskazywać na słabą filtrację. Przy dużej ilości ryb trzeba bardzo uważnie przemyśleć system oczyszczania wody, gdyż w przeciwnym razie ryby zaczną zatruwać się produktami gnicia, które mogą spowodować śmierć mieszkańców akwarium.

Dlaczego woda w akwarium jest zielona?

Rozkwit wody wynika z szybkiego wzrostu mikroskopijnych glonów. Może to być spowodowane nadmiarem światła lub gromadzeniem się materii organicznej na dnie. Przy braku oświetlenia glony zaczynają gnić i brązowieją. Jeśli woda w akwarium jest mętna i pachnie, przyczyną może być rozmnażanie niebiesko-zielonych alg.

Co zrobić, jeśli w wodzie mulistej w akwarium?

Przede wszystkim, oczywiście, musisz wyeliminować przyczynę mętności. Jeśli problem leży w przeludnieniu akwarium, musisz albo zwiększyć filtrację wody, albo zmniejszyć liczbę ryb. Jeśli resztki pożywienia gromadzą się na dnie, konieczne jest zmniejszenie porcji, a także możliwe jest osiadanie na dnie ryb, które jedzą żywność, która osiadła na ziemi. Podczas kwitnienia należy przyciemnić akwarium, jeśli jest nadmiar oświetlenia lub odwrotnie - aby stworzyć mocniejszy system oświetleniowy z brakiem światła. Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi glonów, zaleca się osadzać ryby lub ślimaki, które jedzą nadmiar roślinności. Zwróć także uwagę na system filtrowania. Obecność dobrych filtrów jest warunkiem wstępnym utrzymania akwarium i zachowania równowagi biologicznej. Czasami zaleca się dodanie do wody specjalnych dodatków, ale większość akwarystów nie popiera tej metody przywracania równowagi. W każdym razie konieczne jest zrozumienie, że żywa woda w akwarium jest wynikiem interakcji wielu żywych istot, dlatego czas i pewne warunki są niezbędne do przywrócenia równowagi. Nieprawidłowe działania mogą prowadzić do jeszcze większych zakłóceń, więc głównym zadaniem jest stworzenie warunków do stabilizowania równowagi.

Jak często muszę zmieniać wodę w akwarium?

Właściwa wymiana wody w akwarium odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi. Częstym błędem jest zbyt częsta wymiana lub wymiana dużej ilości wody. Z małym litrażem takie błędy mogą doprowadzić do śmierci ryby. Przed zmianą wody w akwarium należy sprawdzić jakość wody, kwasowość i temperaturę. Przy dużej objętości potrzeba około 2 dni, aby przywrócić równowagę, przy małej objętości potrzeba wody Подмена воды в аквариуме zmienić bardzo ostrożnie. Po uruchomieniu akwarium woda nie może być zmieniana przez 2-3 miesiące, dopóki nie ustabilizuje się równowaga. Następnie co 15-30 dni zastępuje do 1/5 całkowitej objętości. Dzięki dobremu systemowi filtracji i niewielkiej ilości ryb woda zmienia się rzadziej iw mniejszym stopniu. Jeśli zastąpisz więcej niż połowę wody w akwarium, całe środowisko, w tym ryby, może umrzeć.

Aby uniknąć problemów, warto zadbać o odpowiedni sprzęt, uruchamiając i układając akwarium od samego początku. Jeśli będziesz przestrzegał wszystkich zasad, nie będzie trudno osiągnąć i utrzymać równowagę biologiczną, a dbanie o akwarium nie spowoduje problemów.