Istnieje kilka powodów papuga krzywizna dzioba, i z powodu której powstają niektóre z nich, wciąż jest niejasna.

Wrodzona patologia dzioba

Czasami dziób krzywej u papugi może wystąpić w związku z patologiami rozwojowymi lub zmianami genetycznymi. Potem pisklę rodzi się już ze zdeformowanym dziobem. Takich zniekształceń nie można poprawić.

Papugi chorobowe dzioba

Zmiana kształtu dzioba może być związana z choroby , ponoszone przez ptaka. Najczęściej problemy z dziobem papugi mogą wystąpić po świerzbie. W takim przypadku ptak powinien być leczony środkami roztoczobójczymi i powinien pokazać weterynarza.

Odkształcenie dzioba w falistych papugach i innych gatunkach tych ptaków może również wystąpić po uszkodzeniu mechanicznym, urazach, na przykład, papugi mogą walczyć w klatce lub ptak latający po pokoju może coś uderzyć. W tym przypadku górny lub dolny dziób zaczyna rosnąć, a czasami zarówno jedno, jak i drugie, jeśli nie podejmie działania w czasie, ptak może utracić zdolność samodzielnego żywienia. To urazy stają się najczęstszym powodem zgięcia dzioba papugi.

Jak leczyć deformację dzioba?

Jeśli zauważyłeś u swojego ptaka, że ​​jakakolwiek część rośnie lub dziób jest zakrzywiony, powinieneś natychmiast pokazać go weterynarzowi, który wykona następujące czynności.

Wszystkie zmiany w dziobie papugi są starannie odcinane kleszczami, niezbyt krótkie, w przeciwnym razie możesz spowodować poważne uszkodzenie swojego zwierzaka. Ponadto powierzchnia dzioba z papierem ściernym sprawi, że będzie gładka. Jeśli jednak dojdzie do krwawienia, można go zatrzymać za pomocą roztworu chlorku żelazowego. Po operacji dziób papugi musi być przez jakiś czas nasmarowany gliceryną, olejem roślinnym lub parafiną, a podczas karmienia ptak karmi się miękkim pokarmem: jabłkami, pomarańczami i innymi owocami.