Gorączka nie jest chorobą, ale tylko reakcją organizmu, jego ochroną przed wirusami i bakteriami. Jest to reakcja ludzkiego układu nerwowego na trucizny i szkodliwe drobnoustroje, które dostały się do organizmu. Ciało zaczyna walczyć ze wszystkimi niepożądanymi "gośćmi", a zatem podnosi temperaturę. Działa to szkodliwie na wiele bakterii. Lekarze rozróżniają dwa główne rodzaje gorączki - "biały" i "różowy".

Biała gorączka. Jest bladość, suchość i marmurkowość skóry. Dłonie i stopy są zimne. Ciśnienie wzrasta, impuls jest szybki. Powinieneś spróbować przetłumaczyć białą febrę na różowy!

Różowa gorączka. Skóra jest różowa i gorąca w dotyku. Aktywny jest powrót ciepła, zmniejszając tym samym ryzyko przegrzania.

Najczęstszymi przyczynami białej gorączki u dziecka są różne choroby zakaźne, alergie lub elementarne przegrzanie (dotyczy dzieci).

Cechy gorączki u dzieci

Małe dzieci cierpią na wysoką temperaturę, a nie na dorosłych. Wraz z gwałtownym wzrostem jej dziecka mogą pojawić się skurcze. Uważnie obserwuj dziecko, jeśli zaczął wykonywać ostre ruchy i wpadło w stan bliski utraty przytomności, zaczęły się drgawki. Połóż go na jednej stronie, aby nie zadławił się możliwymi masami wymiocin, a między zębami trzymaj czubek łyżki owinięty chusteczką, aby nie uszkodzić języka.

Opieka nad dziećmi z gorączką

Przede wszystkim musisz zadzwonić do lokalnego lekarza lub pogotowia. Sam nie możesz zabrać chorego dziecka do kliniki. Dziecko cierpiące na gorączkę powinno pić tak dużo, jak to możliwe. Jeśli apetyt dziecka jest zmniejszony, musisz dowiedzieć się, jak go karmić, po prostu nie siłą!

Aby obniżyć temperaturę, można zastosować taką fizyczną metodę chłodzenia jak wycieranie gąbką namoczoną w wodzie o temperaturze 30-32 ° C. Dodawanie wódki lub octu do ścierającej wody opieka nad dziećmi z gorączką bezużyteczny - to po prostu zły stereotyp, a wódka dla dziecka jest ogólnie niepożądanym elementem. Usuń całą odzież oprócz skarpet i zacznij pocierania. Wtedy możesz zacząć kołysać dziecko ręcznikiem. Na koniec tej procedury przykryj dziecko cienką pieluchą.

Stosowanie leków przeciwgorączkowych może być jedynie ostatecznością, ponieważ gorączka jest jedynie posłańcem faktu, że ciało ma chorobę. Temperaturę można obniżyć tylko na chwilę. Za kilka godzin wróci. Dlatego powtarzam, obecność lekarza jest obowiązkowa! Będzie przepisał leczenie gorączki, nie możesz tego zrobić sam!