białe odchody to znak tego, co dziecko ma Jeśli młoda matka nagle odkrywa, że ​​dziecko ma biały stolec, w większości przypadków powoduje on silny lęk i poważne obawy. Z reguły rodzice natychmiast zaczynają podejrzewać zakaźne zapalenie wątroby i inne poważne choroby. W rzeczywistości takie naruszenie nie zawsze jest objawem poważnych dolegliwości. W tym artykule powiemy wam, co może oznaczać biały kał u dziecka, aw jakich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego dziecko ma biały kał?

Przede wszystkim warto zauważyć, że u niemowląt w wieku do roku zjawisko to występuje niezwykle rzadko. Cal u takich dzieci może się rozjaśnić z różnych powodów, ale w większości przypadków zachowuje beżowy kolor. Z reguły takie zmiany występują, gdy nowa mieszanina lub inne produkty są wprowadzane do przynęty dziecka, a także z powodu dysbakteriozy jelitowej. Ponadto u niektórych dzieci kał może rozjaśnić się podczas ząbkowania.

U starszych dzieci silne objaśnienie fekaliów do białego może wskazywać na następujące choroby:

  1. Wirusowe zapalenie wątroby. Ta ciężka choroba prawie zawsze towarzyszy innym objawom, takim jak znaczne ciemnienie moczu, nudności i wymioty, gorączka, ogólne osłabienie, ospałość, senność i tak dalej.
  2. Z grypą lub infekcja rotawirusowa kał staje się bardzo lekki kilka dni po wystąpieniu choroby lub natychmiast po wyzdrowieniu.
  3. Dość często przyczyną tego zjawiska jest stagnacja żółci lub stany zapalne trzustki. biały kał u dziecka W tym przypadku rozjaśnienie stolca zawsze towarzyszy ból w jamie brzusznej, który może napromieniować dolną część pleców.
  4. Wreszcie niezwykle rzadki biały kał u dziecka wskazuje na chorobę, taką jak choroba Whipple'a. Przy tej patologii ruchy jelit występują do 10-12 razy, a jednocześnie mają bardzo jasny kolor i ostry nieprzyjemny zapach.

Również u starszych dzieci, podobnie jak u niemowląt, białe odchody mogą być związane z niedokładnością karmienia lub przyjmowania pewnych leków. Jeśli objawom u dziecka towarzyszą inne objawy, które łącznie mogą świadczyć o poważnym schorzeniu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli biały taboret nie przeszkadza dziecku w jakikolwiek sposób, spróbuj ponownie rozważyć swoją dietę i poczekaj chwilę, być może sytuacja sama się unormuje.