Temperatura ciała u ludzi i zwierząt często wskazuje na zdrowie lub obecność choroby. Ten sam wzór dotyczy kotów. W końcu te wąsy, mruczące zwierzęta często ulegają wirusom i innym dolegliwościom.

Wiele osób podejrzewających, że coś jest nie tak, próbuje określić, jak wygląda temperatura kotów na nosie suchy on lub mokry jest to jednak całkowicie błędne. Aby nie wpadać w panikę z wyprzedzeniem lub, przeciwnie, z czasem skontaktować się z weterynarzem, warto wyjaśnić, jaka jest temperatura kotów. Tylko w ten sposób możliwe będzie samodzielne ustalenie, czy zwierzę jest chore, czy udzielenie pomocy w odpowiednim czasie.

Jaka jest normalna temperatura ciała dla kotów?

Jeśli zauważysz, że coś jest nie tak z twoim zwierzakiem, najpierw uzbrój się w termometr. Może to być elektroniczny instrument rtęciowy lub termometr douszny na podczerwień.

Aby dowiedzieć się, jaka jest temperatura kota, wystarczy włożyć termometr do otworu analnego, uprzednio rozmazując go wazeliną. Ta procedura jest mało prawdopodobne, aby zadowolić swojego zwierzaka, ale zdrowie jest najważniejsze. O wiele łatwiej jest używać termometru dousznego. Aby uzyskać bardziej wiarygodne informacje, lepiej zmierzyć rano, kilka godzin po zaśnięciu.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka temperatura ciała kota jest uważana za normalną. U dorosłych może wynosić od 38 stopni do 39 stopni. Na zmianę indeksu może mieć wpływ wiek zwierzęcia, płeć, styl życia, a nawet pora dnia. Na przykład temperatura kociąt jest nieco wyższa niż u dorosłych kotów. Wyjaśnia to fakt, że narządy dziecka nie są jeszcze silne, a dla aktywnego stylu życia wydają znacznie więcej energii. Ponadto, we śnie temperatura kotów spada, w miarę jak procesy życiowe zwalniają, a wieczorem znowu wzrośnie.

Dla tych, którzy nie wiedzą, jaka jest normalna temperatura ciała kotów, ważne jest, aby pamiętać, że podczas jedzenia kota temperatura może wzrosnąć do 38,5 stopnia, a podczas gry, biegania i skakania, ciało zwierzęcia ogrzewa się do 39 stopni, i nie jest to odchylenie od normy.