Kleszcze to małe zwierzęta przypominające pajęczaki, z których większość zamieszkuje glebę i żywi się rozkładającą się materią organiczną, odgrywając ważną rolę w powstawaniu próchnicy. Takie kleszcze nie są niebezpieczne, w przeciwieństwie do braci żyjących w trawie. Istnieje stosunkowo niewiele gatunków czynników zakaźnych zagrażających ludziom, jednak zgodnie z badaniem medycznym, co piąte roztocza ssące ciało są encefalityczne.

Choroba spowodowana ugryzieniem przez kleszcza

Zgłoszony w skórze błąd może zarazić osobę:

 • paraliż kleszcza;
 • kleszczowe zapalenie mózgu ;
 • rickettsiosis;
 • krętek;
 • Borelioza;
 • gorączka wirusowa;
 • tyfus przenoszony przez kleszcze;
 • tularemia.

Najbardziej niebezpieczną chorobą, która rozwija się po ukąszeniu przez kleszcza, jest zapalenie mózgu, w którym atakowany jest centralny układ nerwowy. W 2 - 20% przypadków choroba jest śmiertelna. Często skutki encephalitic tick po ukąszeniu są zredukowane do paraliżu kończyn i niepełnosprawności.

Jak działa kleszcz?

Sezon aktywności kleszczy trwa od maja do września. W przeciwieństwie do stereotypu owady te nie spadają na człowieka z drzew. Czołgają się po ziemi wzdłuż trawy i zwalonych gałęzi. Kleszcze nie widzą, ale mają doskonały węch. Wyczuwając ofiarę, zwierzęta te wskakują na męskie buty lub nogi, a następnie zaczynają wspinać się po ubraniach.

Kiedy kleszcz wbija się w skórę, wstrzykuje substancję znieczulającą, dzięki czemu moment ugryzienia pozostaje niezauważony. Ale gdy owad pełznie po ciele w poszukiwaniu "smacznego" miejsca ukąszenia (pod pachami, żołądkiem, wewnętrznymi fałdami łokci i kolan, za uszami, pachwiną), możesz poczuć to i otrząsnąć się. Nie można strząsnąć ubrania kleszcza.

Wyssany tykot może pić krew ponad dziesięciokrotnie większą od swojej wagi. Głodne zwierzę ma wielkość około 2 do 4 mm, a kleszcz upijany krwią zwiększa się od 1 do 2,5 cm.

Pierwsza pomoc w ugryzieniach kleszcza

Roztocza muszą być usunięte ze skóry. Byk prawie całkowicie wystaje na powierzchnię, a tylko trądzik znajduje się w skórze, możesz sam usunąć roztocza tylko wtedy, gdy pod ręką jest antyseptyk - rana po ugryzienie kleszcza muszą zostać przetworzone. Jeśli takie narzędzie nie zostanie znalezione, należy skontaktować się z najbliższym centrum medycznym.

Istnieją dwa najbardziej skuteczne sposoby wyodrębnienia zaznaczenia:

 1. Wątek . Mocna nić (lub cienki sznurek) ma około 15 cm długości, w środkowej części jest zawiązana pętla, która jest umieszczona na ciele jak najbliżej trądzika, które ugryzło się w skórę. Następnie końce nici są przesuwane w lewo i w prawo. Nie możesz się spieszyć, inaczej ciało kleszcza odpadnie, a trąbka pozostanie w środku.
 2. Pincety Za pomocą pary pincet lub pincety do brwi, ciało kleszcza jest delikatnie skręcone w kierunku zgodnym lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (w jednym kierunku!).

Jeśli trąba zwierzęcia pozostała pod skórą, ugryzienie jest traktowane alkoholem, a następnie "resztki" kleszcza są usuwane sterylną igłą, jak cierń.

Błąd należy umieścić w zamkniętym słoju i przewieźć do stanowiska sanitarnego, gdzie zostanie ustalone, czy zwierzę było nosicielem infekcji. Jeśli tak, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ponadto wizyta u lekarza nie może być odroczona, jeżeli:

 • po ugryzieniu kleszcza tworzy się gruda lub czerwona plama;
 • podwyższona temperatura;
 • bolesność mięśni, ból głowy;
 • powiększono węzły chłonne;
 • Na ciele pojawiła się wysypka.
Sposoby ochrony przed kleszczami
 1. Środki chemiczne - różne Konsekwencje po ukąszeniu kleszcza aerozole, które przetwarzają ubrania i otwarte powierzchnie skóry przed udaniem się do lasu.
 2. Szczepienie jest istotne, jeśli musisz systematycznie pracować w strefie kumulacji kleszczy. Szczepienie odbywa się w trzech etapach i chroni tylko przed zapaleniem mózgu.
 3. Zapobieganie w sytuacjach nagłych - w ciągu 72 godzin po ukąszeniu kleszcza mózgowego wstrzykuje się immunoglobulinę, zaprojektowaną w celu "zablokowania" wirusa.

Uwaga, proszę! Wybierasz się na wakacje, dowiedz się z wyprzedzeniem, gdzie znajduje się najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna, i zabierz ze sobą antyseptyk i pincetę.