Wiosną i latem, kiedy wychodzisz w naturę, istnieje szansa na zarażenie kleszczowym zapaleniem mózgu. Kleszczowe zapalenie mózgu jest ostrą chorobą wirusową, która charakteryzuje się uszkodzeniami szarej materii mózgu, która może powodować paraliż i niedowład.

Jak przebiega infekcja?

Czynnikiem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu jest wirus, który jest odporny na wpływ środowiska zewnętrznego i jest przenoszony z dzikich zwierząt na ludzi przez kleszcze Ixodic. Gryzienie człowieka zapalenie mózgu wysyła mu wirusa we krwi. Istnieje również inny sposób infekcji, którego często doświadczają dzieci - zakażenie przez surowe mleko kozie.

Objawy zapalenia mózgu u dzieci

Objawy zakażenia kleszczowego zapalenia mózgu u dzieci pojawiają się po 1 do 3 tygodni. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu zaczynają się gwałtownie: temperatura gwałtownie wzrośnie do 39-40 stopni i utrzymuje się przez kilka dni, osłabienie kończyn i mięśni szyi, ból głowy, nudności. Świadomość może zostać zakłócona, aż do całkowitej utraty (stanu śpiączki), z powodu której występuje paraliż szyi i okolicy barku, naruszenie połykania. W przypadku wymazanych form wszystkie przejawy są mniej wyraźne.

Jak określić zapalenie mózgu?

Ponieważ choroba jest śmiertelna, wyzwaniem jest rozpoznanie zapalenia mózgu tak szybko, jak to możliwe. Jednym ze znaków, że dziecko zostało ukąszone przez kleszcza, jest rumień, niewielka, migrująca plama, która stopniowo rośnie. Również dowody na chorobę są oznakami uszkodzenia mózgu i wskazaniem bycia w miejscu kleszczowego zapalenia mózgu. Kluczowe znaczenie ma identyfikacja konkretnych organów w klinice.

Zapobieganie kleszczowemu zapaleniu mózgu

Niestety, leczenie zapalenia mózgu jest długim procesem, który trwa latami. Co więcej, nawet przy intensywnym leczeniu nie wyklucza się paraliżu ciała. Dlatego konieczne jest przestrzeganie szeregu środków:

  • nie dawajcie dziecku i nie jecie niepasteryzowanego mleka koziego;
  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • Unikaj rekreacji na świeżym powietrzu w obszarach oznaczonych jako gorące punkty;
  • nosić skarpetki i zamknięte buty podczas pikników, smarować skórę specjalnymi produktami przeznaczonymi do odstraszania kleszczy;
  • uważnie obejrzyj ciało dziecka po kleszczach po udaniu się do lasu;
  • Jeśli żyjesz w naturalnym ognisku infekcji, zaszczep się.

Dzieci zaszczepione przeciwko zapaleniu mózgu, począwszy od 4 lat.