jakie antybiotyki są możliwe podczas ciąży Wszystkie przyszłe matki, bez wyjątku, starają się chronić dziecko w swoim łonie przed negatywnymi skutkami leczenia. Dlatego w okresie oczekiwania na okruchy wiele kobiet woli homeopatia i środki ludowe. Tymczasem w niektórych sytuacjach nie można obejść się bez antybiotyków.

Leki z tej kategorii w okresie oczekiwania na nowe życie należy traktować z najwyższą ostrożnością, ponieważ mogą one zaszkodzić zdrowiu i życiu dziecka, które wciąż znajduje się w łonie matki. W tym artykule podajemy co antybiotyki może być zażywana w czasie ciąży, a która - w każdym razie jest niemożliwa.

Jakie antybiotyki mogę wypić w czasie ciąży?

Odpowiadając na pytanie, jakie antybiotyki można zażywać w czasie ciąży, zdecydowana większość lekarzy wskazuje następujące grupy leków:

  • penicyliny - amoksycylina, ampicylina, oksacylina;
  • makrolidy - azytromycyna, erytromycyna, Vilprafen, rovamycyna;
  • cefalosporyny - Cefatoksym, Cefazolina, Suprax, Cefepim.

Chociaż wszystkie te leki mogą przenikać przez łożysko, nie zaburzają rozwoju płodu, nawet jeśli zostaną podjęte w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, kiedy wszystkie narządy wewnętrzne i układy okruchów wciąż się formują. Tymczasem nie oznacza to wcale, że te leki mogą być stosowane do samodzielnego leczenia. Wręcz przeciwnie, podczas oczekiwania na dziecko, wszelkie antybiotyki mogą być przyjmowane tylko zgodnie z zaleceniami i pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.

Jakie antybiotyki nie są dozwolone w ciąży?

Istnieją inne leki, które są absolutnie przeciwwskazane w czasie ciąży, ponieważ mogą spowodować poważne szkody dla przyszłości dziecka, a mianowicie:

  • Doksycyklina, tetracyklina - przyczynia się do zaburzeń czynności wątroby noworodka;
  • jakie antybiotyki można przyjmować w czasie ciąży Tsiprolet, Nolitsin, Tsiprofloksatsin - negatywnie wpływają na stawy przyszłego dziecka, niezależnie od czasu trwania ciąży;
  • Lewomycetyna - zmienia skład krwi, negatywnie wpływa na szpik kostny przyszłego chłopca lub dziewczynki;
  • Dioxidine jest jednym z najniebezpieczniejszych leków, które mogą powodować poważne nieprawidłowości w rozwoju okruchów i różnych mutacji;
  • Biseptol - znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wrodzonych anomalii, a także spowalnia wzrost dziecka w macicy.