Na terytorium Kolumbia jeden z najbardziej niebezpiecznych wulkany na planecie o nazwie Nevado del Ruiz (El Mesa de Herveo) lub po prostu Ruiz. Ma laminowany kształt, stożkowy kształt i składa się z dużej ilości tefry, popiołu i utwardzonej lawy.

Informacje ogólne


Вулкан Руис

Na terytorium Kolumbia jeden z najbardziej niebezpiecznych wulkany na planecie o nazwie Nevado del Ruiz (El Mesa de Herveo) lub po prostu Ruiz. Ma laminowany kształt, stożkowy kształt i składa się z dużej ilości tefry, popiołu i utwardzonej lawy.

Informacje ogólne

Przed wyjazdem do Kolumbii turyści zastanawiają się, co to jest wulkan Ruiz - aktywny lub wymarły. Góra zachowuje swoją aktywność przez 2 miliony lat. Ostatnia erupcja miała miejsce tutaj w 2016 roku. W strefie ryzyka stale mieszka ponad 500 tysięcy osób mieszkających w okolicy.

Извержение

Aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie znajduje się wulkan Ruiz, należy spojrzeć na mapę świata. Pokazuje to ciekawe miejsce znajduje się w północno-zachodniej Kolumbii, w pobliżu Bogota . Leży w Andach (Centralna Cordillera), a jego maksymalny punkt pokrywają lodowce i osiąga poziom 5311 m nad poziomem morza.

Ruiz należy do Pierścienia Pacyfiku, który obejmuje najbardziej aktywne wulkany naszej planety. Powstał w strefie subdukcji i charakteryzuje się erupcjami typu plinowskiego. Mają piroklastyczne przepływy, które mogą stopić lód i tworzyć Lahary, które są strumieniami gliny, błota i kamieni.

Вулкан на карте мира

Opis wulkanu

Stożek Ruiza łączy 5 kopuł lawy, które pojawiły się podczas poprzednich czynności. Razem zajmują powierzchnię ponad 200 metrów kwadratowych. km. Na szczycie wulkanu znajduje się krater Arenas, którego średnica wynosi 1 km, a głębokość wynosi 240 m. Stoki tutaj są dość strome, kąt ich nachylenia wynosi 20-30 °. Są pokryte gęstymi lasami i jeziorami.

Кратер

Ruiz odnosi się do Park Narodowy Los Nevados , który ma duży zapas świeżej wody. Życie wegetatywne i zwierzęce wulkanu zmienia się wraz z wysokością. Tutaj znajdziesz:

  • łąki alpejskie;
  • lasy karłowate;
  • fasola, drzewa laurowe i ściółki.
Альпийские луга

Od ssaków na danym terytorium można zobaczyć tapira, niedźwiedzia w okularach, żargonu Ervei i 27 gatunków endemicznych ptaków. Otaczające góry służą do uprawy kawy, kukurydzy, trzciny cukrowej i zwierząt gospodarskich.

Очковый медведь

Wspinaczka jest tutaj bardzo popularna. Po raz pierwszy Ruiz wspiął się w 1936 roku, a dwaj zawodnicy z Niemiec, zwani A. Grasser i V. Kaneto, mogli go pokonać. Po wycofaniu się lodowca stało się to znacznie łatwiejsze.

Destrukcyjne wybuchy

W całej swojej historii wulkan Ruiz był aktywny kilka razy. Po raz pierwszy erupcja miała miejsce ponad 1,8 miliona lat temu. Od tego czasu istnieją 3 główne okresy:

  • początkowy;
  • stary;
  • nowoczesny.

W 1985 r. Kolumbia wybuchła wulkan Ruiz, który uważany jest za najbardziej destrukcyjny w Ameryce Południowej. Zaczęło się wieczorem 13 listopada, a dakrytyczny tefra został wrzucony do atmosfery na wysokości około 30 km. Całkowita masa magmy i związanego z nią materiału wynosiła 35 milionów ton.

Przepływy lawy stopiły lodowce i utworzyły 4 Lahary, które zbiegały po zboczach wulkanu z prędkością 60 km / h. Zniszczyli absolutnie wszystko na swojej drodze i całkowicie zniszczyli miasto Armero. Podczas erupcji zginęło ponad 23 000 mieszkańców, a około 5000 osób zostało rannych o różnym nasileniu. Jest to jedna z największych klęsk żywiołowych w naszej historii.

Город Армеро после извержения

W maju 2016 r. Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruiz. Kolumna popiołu wzbił się w niebo na 2,3 km. Nie odnotowano strat ludzkich.

Jak się tam dostać?

Wulkan Ruiz leży na terytorium dwóch departamentów: Tolima i Caldas. Dotrzyj do niego najwygodniej z miasta Manizalesa Letras-Manizales / Vía Panamericana i Vía al Parque Nacional Los Nevados. Odległość wynosi 40 km.