Ze wszystkich ludzkich zmysłów wizja jest chyba najważniejsza.

Kontrola ostrości wzroku

Aby określić ostrość wzroku, okuliści często używają specjalnych tabel. Aby przetestować wizję u dorosłych, zazwyczaj stosuje się tabelę Sivtsev, w której litery są ułożone w rzędy, im mniejsze, tym mniejsze (tabela z czcionką łacińską nazywa się tablicą Snellena). Jednak taka tabela nie zawsze pozwala na dokładną ocenę ostrości wzroku, ponieważ osoba może odgadnąć literę na podstawie jej konturów. Bardziej dokładnym, choć rzadziej stosowanym, stołem jest Golovin, składający się z rzędów pierścieni, z przerwami w różnych kierunkach. Aby określić ostrość widzenia u dzieci, użyj tabeli z obrazami obiektów i zwierząt.

Takie tabele mają zwykle 12 linii, z literami lub znakami o różnych rozmiarach i są klasyfikowane w systemie dziesiętnym. Każda kolejna linia odpowiada wzrostowi ostrości wzroku o wartości 0,1. Uważa się, że normalna ostrość widzenia odpowiada jednostce, w której osoba po cichu odróżnia 10. rząd od odległości 5 metrów. Czasami są osoby o ostrości wzroku większej niż 1, mogące rozróżnić linie poniżej dziesiątej.

W chwili obecnej, oprócz tabel, wykorzystują również metody techniczne do diagnozowania ostrości wzroku przy użyciu specjalnych refraktometrów i innych urządzeń. Takie metody są uważane za bardziej dokładne i obiektywne.

Badanie przeprowadza się oddzielnie na każdym oku, zamykając drugie, ponieważ ostrość wzroku może być inna dla każdego oka.

Czynniki wpływające na ostrość wzroku

Ludzkie widzenie jest w dużej mierze zależne od czynników zewnętrznych: więc przy normalnym oświetleniu widzimy lepiej niż w ciemności, bezpośrednie widzenie jest często lepsze niż peryferyjne, znowu, widzenie barw działa lepiej w jasnym świetle, a czarno-białe w ciemności, co jest związane z cechami strukturalnymi oczy i lokalizacja szyszek i pałeczek. Ale te czynniki są naturalne i na ogół nie wpływają na ocenę ostrości wzroku jako takiej.

Jednak spadek ostrości wzroku jest bardzo powszechnym problemem, który może być spowodowany zmianami związanymi z wiekiem, a także czynnikami dziedzicznymi, nadmiernym wysiłkiem oczu, a także z powodu choroby lub stresu.

Odzyskiwanie ostrości wzroku

Biorąc pod uwagę znaczenie i znaczenie takich technik, obecnie reklamuje się wiele metod, które w przeciwnym razie mogą przywrócić ostrość wzroku.

  1. Ćwiczenia dla oczu. Biorąc pod uwagę obciążenie, na które codziennie są narażone oczy, ten rodzaj gimnastyki będzie przydatny nawet dla osób, które nie mają jeszcze problemów ze wzrokiem, zwłaszcza, że ​​jest to dość proste. Zamknij oczy i delikatnie masuj je palcami ruchem okrężnym. Mrugaj 10-12 razy, jednocześnie zamykając oczy tak bardzo, jak to możliwe. Zamknij oczy i narysuj ośmiokąta lub koła. Zmaksymalizuj wzrok, a następnie w dół, przesuń wzrok w prawo - w lewo. Gimnastyka odbywa się przez 10-15 minut kilka razy dziennie.
  2. Okulary poprawiające ostrość wzroku. Specjalne okulary, nieprzezroczyste z małymi otworami, stosowane w celu złagodzenia zmęczenia oczu i poprawienia ostrości wzroku, gdy soczewka staje się matowa.
  3. Przygotowania. Przede wszystkim ten preparat zawiera liczne kompleksy witamin, suplementy BAC i inne leki mające na celu normalizację procesów metabolicznych w siatkówce i poprawę jego funkcjonowania. Wzmocnienie ostrości wzroku tych leków nie pomoże, metody diagnozy ostrości wzroku ale może zapobiec dalszemu pogarszaniu się i ustabilizować sytuację. Istnieje również wiele leków (stosowanych ściśle zgodnie z zaleceniami okulisty) mających na celu rozluźnienie mięśni oka, a tym samym poprawę dopływu krwi do oka.

W większości przypadków, gdy ostrość wzroku jest znacznie zmniejszona, jedyną skuteczną metodą jest chirurgia, a inne metody (gimnastyka, krople, itp.) Mogą dać tylko niewielki wpływ. Są jednak nieodzownym środkiem zapobiegania i zapobiegania dalszemu pogorszeniu widzenia.