Zamek Vasknarva znajduje się nad jeziorem Peipsi - w miejscu, z którego wypływa rzeka Narva. Raz potężna struktura obronna na granicy Estonii i Rosja, teraz zamek leży w gruzach. Podróżując przez północną Estonię, warto przyjrzeć się temu zabytkowi, z którym wiąże się szereg wydarzeń wojskowych z XVI-XVII wieku.

Вид на замок с реки Historia zamku Vasknarva

Historia zamku Vasknarva, czyli "Miedzianej Narwy", rozpoczęła się w 1349 r., Kiedy to rycerze zakonu kawalerów zakonnych umieścili drewnianą fortecę u źródła rzeki Narwy. W 1427 forteca została odbudowana w kamieniu. Jego dach pokryty był miedzianą puszką - według jednej wersji, stąd nazwa estońska zamku. Sami Niemcy nazywali to "Neuschloss" - "New Castle", Rosjanie nazywali to twierdzą Syrenets.

W 1558 r. Podczas wojny inflanckiej forteca została zajęta przez wojska rosyjskie. Zgodnie z traktatem pokojowym zawartym między Rosją a Szwecją, w połowie XVII wieku. zamek został ustalony dla królestwa rosyjskiego, a następnie - na mocy innego traktatu - nadano Szwecji. Po 1721 r. Twierdza znów stała się rosyjska - jednak do tego czasu została prawie całkowicie zniszczona.

Руины Сыренецкой крепости Teraz zamek

Teraz zamek Vasknarva leży w gruzach. Do tej pory zachowały się tylko resztki murów zamkowych o grubości 3 metrów. Z nabrzeża Vasknarva można popłynąć statkiem wzdłuż rzeki Narva i zobaczyć zamek od strony rzeki. Sam Vasknarva to wieś w stu domach, a jeśli już tu dotarłeś, wciąż możesz zobaczyć prawosławną świątynię Ilyinsky'ego.

Руины замка Jak się tam dostać?

Istnieje autobus nr 545 do Vasknarva. Jõhvi - stolica okręgu Ida-Virumaa. Nie ma połączenia kolejowego z wioską.