Zdrowa mikroflora pochwy jest reprezentowana przez wiele mikroorganizmów, z których większość - pałeczki kwasu mlekowego - są korzystnymi bakteriami, które utrzymują normalne pH (3,8-4,5) i wytwarzają nadtlenek wodoru. "Aktywność" pałeczek kwasu mlekowego jest ukierunkowana na tłumienie flory oportunistycznej, która jest reprezentowana w ciele zdrowej kobiety przez niewielką liczbę gronkowców, Escherichia coli, paciorkowców, bakterii beztlenowych, gardnerella, mobilunkus.

Co dzieje się z dysbiozą?

W dysbakteriozie zmniejsza się liczba pożytecznych bakterii kwasu mlekowego, a patogenna flora, zwłaszcza gardnerella, wchodzi w pole bitwy, ponieważ dysbioza pochwy jest związana z koncepcją "gardnereloosis".

Czynniki ryzyka obejmują:

  • douching (z wodą lub środkami antyseptycznymi zawierającymi chlor, na przykład Gibitan, Miramistin);
  • stosowanie środków antykoncepcyjnych, w tym 9 nonoksynolu (na przykład świece nonoksynolowe, Patenteks Oval, prezerwatywy plemnikobójcze);
  • częste zmiany partnerów;
  • przebieg leczenia antybiotykami o szerokim spektrum działania;
  • przebieg leczenia preparatami pochwowymi o szerokim spektrum działania, na przykład: Terzhinanom, Poliginaksom, Betadinom.

Zapobieganie dysbiozie pochwy ma na celu uniknięcie czynników ryzyka: przed zażyciem leków skonsultuj się z lekarzem, wybierz najbezpieczniejszy środek antykoncepcyjny i unikaj niezabezpieczonego kontaktu z nietestowanymi partnerami.

Objawy dysbiozy pochwy

Objawy towarzyszące dysbiozie pochwy są reprezentowane przez jednorodne i oślizgłe wydzielanie z nieprzyjemnym zapachem (przypominającym zapach zepsutej ryby), wodnistą podstawę i szaro-biały kolor.

Zwykle po stosunku seksualnym nieprzyjemny zapach wydalin wzrasta, gdy nasienie zwiększa wytwarzanie lotnych amin za pomocą zasadowego pH.

Wyładowania towarzyszące dysbiozie pochwy (gardnerellosis) nie pozostawiają śladów na bieliźnie i nie różnią się wizualnie od normalnych wyładowań.

Jak leczyć dysbiozę pochwy?

Najczęściej do leczenia dysbiozy pochwy przepisywane są lokalne preparaty (czopki dopochwowe, tabletki) i podawanie wewnętrzne. Wśród nich:

  • żele na bazie metronidazolu (Flagil, Metrogil, Klion-D 100);
  • Krem na bazie klindamycyny (Dalacin);
  • preparaty doustne na bazie metronidazolu (Klion, Medazole, Metronidazole, Metrogil, Trichopol, Efloran);
  • Preparaty doustne na bazie Clindamycyny (Dalacyna, Clindamycyna, Klimitsin).
dysbioza pochwy podczas ciąży

Dla większej skuteczności leczenie dysbiozy pochwy (gardnereloosis) jest uzupełniane przez immunoterapię, preparaty tonikowe i fizjoterapię.

Czym jest niebezpieczna dysbioza pochwy?

Często objawy dysbiozy pochwy znikają bez leczenia w ciągu około tygodnia. Z tego powodu wcześniej uważano, że choroba nie jest niebezpieczna. Dzisiaj jednak lekarze zalecają, aby od razu szukać porady na pierwszym znaku. Praktyka pokazuje: dysbioza pochwy u kobiet, której leczenie jest bezbolesne i proste, bez odpowiedniej terapii może powodować stan zapalny macicy, powikłania w czasie ciąży i porodu, niepłodność.

Przyszłe mamusie mogą również spotkać się z tą chorobą, jednak w czasie ciąży dysbioza pochwy jest nieco trudniejsza do wyleczenia. Terapię przepisuje tylko lekarz - tradycyjne leki (klindamycyna, metronidazol) są surowo przeciwwskazane dla kobiet w ciąży!