Przepuklina pępkowa u noworodków jest bardzo częstym problemem. Według statystyk występuje u co piątego dziecka, z większym odsetkiem obserwowanej patologii wcześniaki . Ważne jest, aby rodzice z góry zrozumieli, jakie są jej objawy, aby rozpoznać problem na czas i rozpocząć leczenie na czas.

Przepuklina pępkowa u dzieci - przyczyny

пупочная грыжа у детей причины

Przed narodzinami dziecko było w łonie matki. Tutaj otrzymał wszystkie elementy niezbędne dla niego przez pępowinę. Jednak po urodzeniu dziecka ten narząd nie jest już potrzebny, więc zostaje usunięty. W miejscu, w którym znajdował się pępowin, powstaje pierścień pępowinowy. Idealnie, powinno to trwać przez pierwszy miesiąc życia okruchów. Jeśli jednak pierścień pępowinowy noworodka się nie zamknie, pętle jelitowe i sieć zaczynają przez nią wystawać. W rezultacie patologia jest diagnozowana przez pediatrów.

Częściej występuje przepuklina pępkowa u noworodków z następujących powodów:

 • dziedziczna predyspozycja;
 • zaparcie w okruchach;
 • kochanie ciągle płacze , co zwiększa obciążenie jamy brzusznej;
 • podczas ciąży kobieta brała toksyczne substancje, na przykład, nadużywając alkoholu;
 • w tkance łącznej dziecka niewielka ilość kolagenu;
 • Dziecko urodziło się przedwcześnie i przy niskiej wadze.

Ta patologia jest częściej rozpoznawana u chłopców niż u dziewcząt. Wśród rodziców jest opinia, że ​​przepuklina pępkowa wynika z faktu, że pępowina była nieprawidłowo zabandażowana w szpitalu położniczym. Jest to jednak mit. Bandażowanie pępowiny nie wpływa na powstawanie tej patologii. Przepuklina jest anatomiczną, wewnętrzną patologią. Pępowina jest usuwana i zaciskana od zewnątrz.

Przepuklina pępkowa - objawy

пупочная грыжа симптомы

Aby ujawnić patologię, możliwe jest już w pierwszym miesiącu życia karapuzy. Przepuklinom pępkowym u dzieci towarzyszą takie objawy:

 • występ o zaokrąglonym kształcie, który można łatwo wkładać do środka (jego średnica zmienia się od 1 do 10 cm);
 • brzuch jest spuchnięty;
 • w stanie odprężenia patologia jest niewidoczna, ale gdy noworodek zaczyna płakać, pojawia się występ;
 • dziecko jest niespokojne podczas masaż brzucha .

Nawet wiedząc, jak wygląda przepuklina pępkowa i jakie znaki jej towarzyszą, rodzice nie powinni samodzielnie diagnozować okruchów, a tym bardziej - leczyć dziecko. Musisz jak najszybciej odwiedzić pediatrę i zgłosić problem. Lekarz, oceniając objawowe objawy przepukliny pępkowej i jej stanu, zaleci skuteczne leczenie. Aby wyeliminować patologię można stosować jako metody zachowawcze i interwencję chirurgiczną.

Jeśli problem zostanie rozwiązany sam i nie będzie wymagał pomocy medycznej, mogą pojawić się poważne komplikacje:

 • w zaciśniętym odcinku jelit rozpoczyna się proces zapalny, któremu towarzyszy skok temperatury;
 • istnieje zapalenie otrzewnej;
 • ponieważ krew nie krąży w skrzepniętym regionie, zaczyna się martwica tkanek;
 • niedrożność przewodu jelitowego;
 • jest sepsa.

Leczenie przepuklinę pępkową bez operacji

Im wcześniej ujawni się patologia, tym łatwiej naprawić sytuację. Leczenie przepuklinę pępkową bez operacji odbywa się w takich przypadkach:

 • występ może być skorygowany (tutaj nie ma zrostów);
 • dziecko ma przeciwwskazania do interwencji chirurgicznej;
 • tworzenie się małych rozmiarów;
 • patologii nie towarzyszą komplikacje.

Przepuklina pępkowa - zalecenia

Po zbadaniu dziecka i zidentyfikowaniu przyczyny, która spowodowała problem, lekarz przygotuje schemat leczenia. Wszystkie manipulacje powinny być wykonywane pod jego kontrolą.

Do przepukliny pępkowej u dziecka nie zwiększa się dramatycznie pod względem wielkości, a sytuacja się nie pogarsza, lekarz poleci rodzicom:

 1. Nie pozwól noworodkowi płakać przez długi czas.
 2. Zachowaj ostrożność i natychmiast zwróć się o pomoc lekarską, jeśli dziecko ma częste zaparcia lub obrzęki.
 3. Jeśli to możliwe, kontynuuj karmienie piersią.
 4. Wykonuj wszystkie zalecane procedury terapeutyczne (masaż, gimnastyka, układanie okruchów na brzuchu i tak dalej).

Bandaż z przepukliną pępkową

Jest to szeroki pas z elastycznej tkaniny, posiadający ogranicznik w obszarze problemowym. Bandaż ma następujące zalety:

 1. Może być stosowany, jeśli przepuklina pępkowa u niemowląt znacznej wielkości (do 5 cm).
 2. Ma długą żywotność.
 3. Wykonany jest z hipoalergicznej tkanki, więc gdy wchodzi w kontakt z nią na ciele dziecka, nie ma podrażnienia.
 4. Zmniejsza ciśnienie w jamie brzusznej.
 5. Ostrzega o zwiększeniu wielkości występu.
 6. Łatwy w użyciu.

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest wysypka na ciele dziecka. Najlepszym rozwiązaniem, według pediatrów, jest bandaż wyposażony w zapięcie na rzep. Nie ślizga się, więc zapewnia niezawodną stabilizację. Aby założyć taki bandaż, potrzeba 3-4 godzin, po czym następuje półgodzinna przerwa i ponownie nakłada się lekarstwo.

Tynk z przepukliną pępkową

Przed spotkaniem z takim narzędziem lekarz wyszczególni pozytywne i negatywne cechy swoich rodziców. Jeśli przepuklina pępkowa bez operacji jest leczona, może być stosowana jako specjalny hipoalergiczny i regularny plaster samoprzylepny. Lek ma znaczną przewagę - jest przyklejony na cały kurs terapeutyczny. Zwykły plaster samoprzylepny usuwa się codziennie przed kąpielą w okruchach. Kurs terapeutyczny - 10 dni. Po zbadaniu noworodka pediatra podejmie decyzję o celowości późniejszego zastosowania tego leku.

Masaż z przepukliną pępkową u noworodków

Taka manipulacja pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i pozbyć się problemu bez operacji. Masaż przepukliną pępkową u niemowląt powinien wykonać specjalista. W domu można wykonywać ruchy w ciepłe ruchy dłoni w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Ponadto, przepuklina pępkowa u niespokojnych noworodków jest wycofywana, gdy miękisz rozprowadza się na brzuchu przez kilka minut na twardej powierzchni. Jednakże takich procedur nie można wykonać po karmieniu.

Ćwiczenia z przepukliną pępkową

упражнения при пупочной грыже

Bardzo popularne i skuteczne zajęcia na piłce fitness. Pobudzają mięśnie brzucha i zmniejszają powiększony pępek u dziecka. Takie ćwiczenia są wielką przyjemnością dla młodzieńca. Są lekkimi ruchami oscylacyjnymi na kuli. W tym samym czasie połóż dziecko na brzuszku i na plecach. Średnie ładowanie trwa 5-7 minut. Możesz spędzić go dwa razy dziennie.