zapalenie tchawicy u dziecka Zapalenie tchawicy jest raczej nieprzyjemną chorobą, która jest stanem zapalnym tchawicy. Najczęściej ten stan łączy się z uszkodzeniem innych części dróg oddechowych, ale można go także izolować.

Zapalenie tchawicy u dziecka może być zarówno ostre, jak i przewlekłe, w którym etapy zaostrzenia są na przemian z okresami odpoczynku. Rozpoznanie ostrego zapalenia tchawicy najczęściej dotyczy dzieci w wieku od 5 do 7 lat, choroba ta nie jest typowa dla niemowląt. U większości osób dorosłych i nastolatków zapalenie tchawicy zwykle przyjmuje postać przewlekłą.

W tym artykule powiemy Ci, jakie przyczyny najczęściej powodują ostre zapalenie tchawicy u dziecka, jakie objawy przejawiają tę chorobę, a także jak ją leczyć i zapobiegać.

Przyczyny zapalenia tchawicy

W zależności od przyczyn istnieją 2 rodzaje tej choroby. Infekcyjne zapalenie tchawicy może powodować wirus grypy i inne ostre wirusy oddechowe, adenowirusy, enterowirusy, pneumokoki i inne mikroorganizmy.

Przyczyny niezakaźnej zmienności tej choroby mogą być następujące:

  • narażenie na bardzo zimno lub, przeciwnie, na gorące powietrze;
  • zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach;
  • różne alergeny, takie jak farby, lakiery, chemia gospodarcza i wiele innych.

Objawy zapalenia tchawicy u dzieci

Najważniejszym objawem ostrego zapalenia tchawicy u dziecka jest wyniszczający napadowy kaszel o niskim natężeniu. W tym przypadku atakom towarzyszy silny ból w mostku. W większości przypadków flegma nie wyróżnia się. Najczęściej ataki lęku dotykają dziecka w nocy i rano, zaraz po przebudzeniu.

Ponadto, często przy tchawicy, temperatura wzrasta, pojawiają się bóle głowy, dziecko doświadcza osłabienia.

Jak leczyć zapalenie tchawicy u dziecka?

Jeśli uporczywy kaszel wystąpi u dziecka, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej diagnozy i przepisania optymalnego schematu leczenia. Nieprawidłowo wybrane leki w tej sytuacji mogą przyczynić się do prawie natychmiastowego przejścia ostrego niepowikłanego zapalenia tchawicy do postaci przewlekłej.

Lekarz przepisuje leki mające na celu zwalczanie suchego kaszlu, na przykład lukrecję syropu, Lasolvan, Ambrobene i inne. Leki te pomogą przetłumaczyć suchy kaszel na mokro, co znacznie złagodzi stan dziecka. W rzadkich przypadkach, na przykład, jeśli przyczyną zapalenia tchawicy jest zakażenie pneumokokowe, zalecany jest cykl antybiotyków. ostre zapalenie tchawicy u dziecka

Podczas leczenia zapalenia tchawicy dziecko wykazuje obfite napoje alkaliczne, takie jak herbata z cytryną lub malinami, mleko z miodem lub masłem. Aby wzmocnić i utrzymać odporność, zaleca się przyjmowanie znaczących dawek witamin A i C.

W przypadku, gdy lekarz w sposób wiarygodny określił wirusową naturę choroby, są one zazwyczaj stosowane. leki przeciwwirusowe - Arbidol, Kagocel, Viferon i inni.

Ponadto różne ocieplenie i rozgrzanie klatki piersiowej, a także inhalacja za pomocą nebulizator.