Różne infekcje mają duży wpływ na zdrowie kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka. Każda kobieta wie o tym i próbuje się zabezpieczyć przed infekcją. Ale są choroby, które się nie objawiają i absolutnie nie są niebezpieczne dla dorosłych, a nawet dla dzieci. Ale raz w organizmie w czasie ciąży te infekcje mogą poważnie zaszkodzić płodowi. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyszłe matki we krwi posiadały przeciwciała przeciwko nim. A każdy lekarz, dowiedziawszy się, że kobieta planuje ciążę, z pewnością przepisuje analizę kompleksu pochodni.

Jak to nazwa oznacza?

Skrót ten składa się z pierwszych liter łacińskich nazw chorób, które są niebezpieczne dla rozwoju płodu:

  • T - toksoplazmoza ;
  • O - od słowa "inni", oznacza inne infekcje;
  • R - od łacińskiego słowa oznaczającego różyczkę;
  • C - zakażenie wirusem cytomegalii;
  • H - opryszczka.

Inne infekcje kompleksu pochodni obejmują zapalenie wątroby, chlamydozę, listeriozę, ospę wietrzną, zakażenia gonokokowe i HIV. Ale rzadko są one brane pod uwagę, co do zasady, lista ta obejmuje tylko cztery choroby: różyczkę, wirus cytomegalii, opryszczkę i toksoplazmozę. Są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia nienarodzonego dziecka.

Kiedy i dlaczego należy testować kompleks TORCH?

Zrób to na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Jeśli badanie krwi kompleksu pochodni wykazuje obecność przeciwciał przeciwko tym infekcjom, nie ma się czym martwić. Jeśli nie ma przeciwciała, należy podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa. Na przykład różyczkę można zaszczepić, a toksoplazmozę chronić, unikając kontaktu z kotami, ziemią i surowym mięsem, a także dokładnie myjąc warzywa i owoce. W celu zapobiegania innym infekcjom należy przyjmować leki przeciwwirusowe i immunomodulujące. W przypadku, gdy kobieta nie przeprowadziła takiej analizy przed zajściem w ciążę, należy jak najszybciej opuścić kompleks pochodni. Infekcja może spowodować śmierć lub deformację płodu. W takim przypadku często zaleca się aborcję.

Co powoduje, że kobieta w ciąży ma zakażenia TORCH:

  • wpływają na układ nerwowy płodu, narządy wzroku i serca;
  • prowadzić do nieprawidłowości rozwojowych i zniekształceń;
  • kompleks ściegów
  • może spowodować śmierć dziecka i poronienie.

Obecność kompleksu pochodni często służy jako wskazówka aborcja z powodów medycznych . Szczególnie niebezpieczne jest początkowe zakażenie tych zakażeń we wczesnym stadium.

Jak przeprowadzana jest analiza?

Krew dla kompleksu TORCH pobiera się z żyły na pusty żołądek. Wieczorem należy wyeliminować z diety tłuste potrawy i alkohol. Analiza określa obecność immunoglobulin. Czasami konieczne jest przypisanie dodatkowej analizy. Ale pomaga kobiecie chronić się przed infekcjami i nosić zdrowe dziecko.