Kiedy pojawia się menopauza, kobiety często doświadczają uderzeń gorąca - jest to dość powszechny objaw poprzedzający menopauzę, która pojawia się z powodu niestabilności w sferze hormonalnej.

W okresie menopauzy funkcja jajników stopniowo zanika, czemu towarzyszy zakłócenie produkcji estrogenu i progesteronu. Fakt, że praca jajników wynika z pewnej liczby mieszków włosowych, które z natury są podawane w ograniczonych ilościach. Z każdą miesiączką stają się mniejsze, a gdy ich liczba wyschnie, zaczyna się okres menopauzy, który poprzedza menopauzę - utratę funkcji rozrodczej.

Kiedy jajniki zaczynają nie działać tak aktywnie jak przedtem, odpowiednio, odbija się to w sferze hormonalnej, ponieważ estrogeny i progesteron nie są produkowane systematycznie, ale z przerwami.

Pływy podczas menopauzy - objawy

Fale manifestują się przede wszystkim nagłym i ostrym uczuciem ciepła. Częstość tętna rośnie i zaczyna się pocić. Skóra nabiera czerwonawego zabarwienia (jest to szczególnie widoczne na twarzy, w okolicy dekoltu i na dłoniach).

Statki rozszerzają się gwałtownie, a ogólny obraz przypływu jest bardzo podobny do przegrzania na słońcu.

Zmiany obserwowane są także w sferze emocjonalnej: dość często, przed atakiem fali, lęk obejmuje kobietę, aktywność i podekscytowanie są zauważane w zachowaniu, ona może doświadczyć ostro naprzemiennych uczuć: od głębokiego smutku do ekstremalnej rozkoszy.

Co ciekawe, na tle emocjonalnej niestabilności, te radykalnie różne uczucia mogą powodować niewielkie zdarzenie, które według standardów osoby o zrównoważonym układzie nerwowym i stabilnym tle hormonalnym nie jest powodem do skrajnego podziwu lub smutku.

Podczas silnych fal podczas menopauzy kobieta może odczuwać gorączkę i odczuwać brak powietrza, a także odczuwać zawroty głowy, więc jeśli to możliwe, pożądane jest otwieranie okien w celu lepszego przepływu powietrza w pomieszczeniu.

W niektórych przypadkach przypływom towarzyszy silny ból głowy i nudności, a także drętwienie pewnych części ciała: twarzy, dłoni, nóg.

Zakończenie gorących błysków i ogólne osłabienie.

Nocne pływy podczas menopauzy pojawiają się podczas snu i najczęściej nie przyczyniają się do przebudzenia, jeśli sen jest zdrowy. Rano, po nocnej fali, kobieta czuje się sfrustrowana i zauważa, że ​​w nocy aktywna była potliwość.

Dlaczego pływy występują w okresie menopauzy?

W przypływie z menopauzą istnieje jeden główny powód: niestabilny stan hormonalny. Tak więc, wygaszenie czynności jajników przez pewien czas towarzyszy ich słabej aktywności, ale czasami może wystąpić ich nadaktywność. Organizm przystosowujący się do takich skoków kardynalnych jest dość trudny, dlatego menopauzie towarzyszą podobne objawy.

Ważną rolę odgrywa również stan autonomicznego układu nerwowego, który odpowiada za ekspansję i kurczenie się naczyń krwionośnych. W związku z tym, ze słabą zdolnością do przystosowania się do pływów kobiety mogą być bardziej widoczne.

Inne powody, dla których istnieją pływy - przyjmowanie leków na odchudzanie, niewłaściwe odżywianie, zaczerwienienie z objawami menopauzy jak również wejście w ciało substancji toksycznych (np. alkohol i nikotyna).

Ryzyko przypływu zwiększa przyjęcie gorącej kąpieli lub prysznica, a także warunków pogodowych: silny wiatr lub nagłe zmiany temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Dlatego na wiosnę i jesienią, przy słabym układzie wegetatywnym, częściej występują uderzenia gorąca.

Jak długo pływy występują podczas menopauzy?

Do czasu ataku fali trwa od 30 sekund do 10-15 minut. Okres, w którym mogą wystąpić pływy, waha się od około 2 lat: w pewnym okresie przed menopauzą i po pewnym czasie od jej początku.