Wspaniale Paragwaj , pomimo statusu jednego z najmniejszych krajów na kontynencie, zyskał przydomek "serce Ameryki Południowej", który pokazuje nie tylko jego położenie geograficzne, ale także znaczenie w historii i kulturze Ameryki Łacińskiej. Urocza przyroda i przyjaźni mieszkańcy dla turystów zagranicznych są główną cechą tego cudownego, ale niestety zapomnianego przez wielu podróżników brzegu. Powiemy Ci więcej o jednym z najciekawszych miejsc w całym kraju - wiosce Maka, która jest niedaleko Asunción , stolica Paragwaju.

Indianie Maca są główną atrakcją Asuncion

Przede wszystkim warto zauważyć, że Indianie Maka są ludem koczowniczym, który obecnie mieszka na jednej z wysp Paragwaju. Populacja plemienia liczy około 600 osób, z których tylko nieliczni znają język hiszpański i codziennie chodzą do pracy w mieście. Reszta mieszkańców wioski Maka mówi lokalnym dialektem i prowadzi tradycyjny styl życia, który jest uderzająco odmienny od współczesnej rzeczywistości.

Традиционное занятие мужчин племени Мака

Jakby odizolowani od całego świata, pomimo rozwoju nauki, technologii i innych procesów cywilizacyjnych, lokalni aborygeni nadal żyją jak w prymitywnym systemie komunalnym. Dzieci nie chodzą do szkoły, a większość dorosłych nigdy nie pracowała. Główną działalnością tej pięknej połówki jest rolnictwo (uprawa kukurydzy i słodkich ziemniaków) oraz wytwarzanie ręcznie robionych artykułów z improwizowanych materiałów. Jeśli chodzi o mężczyzn, większość z nich często znajduje się za tradycyjną grą w kije, ulubionym zajęciem Indian Mack.

Игра в палочки

Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się Aborygenów. Główną cechą mieszkańców wioski Maka jest duża liczba tatuaży, zwłaszcza w okolicy twarzy. Inne ozdoby, które są szczególnie popularne wśród kobiet i dziewcząt, to wielokolorowe bransoletki i szklane koraliki noszone na nagim ciele. Mężczyźni są skromniejsi: najczęściej oprócz tradycyjnych spodni noszą też lekkie bawełniane koszule, a włosy zdobią ptasie pióra.

Женщины племени Мака

Punktem orientacyjnym tego miejsca jest piękna chata w północnej części wyspy. Ta wyjątkowa konstrukcja wznosi się ponad grobem jedynego białego człowieka, który kiedykolwiek mieszkał w wiosce Mak, podróżnika Iwana Bielajewa. Podczas podróży do Paragwaju misjonarz stał się tak bliskim przyjacielem Indian, że dosłownie stał się częścią swojego plemienia i spędził resztę swojego życia tutaj.

Jak się tam dostać?

Trudno jest znaleźć wioskę Maka: nie znajdziesz żadnych znaków drogowych ani innych znaków na drodze. Jedynym sposobem na dotarcie do Indian i zapoznanie się z ich oryginalną kulturą jest wsiąść do autobusu nr 44 w centrum stolicy, a za pomocą słownika rosyjsko-hiszpańskiego poprosić kierowcę o postój w pobliżu kolonii Maca. Taka podróż potrwa około 1-1,5 godziny.