Właściciele działek ogrodowych latem i jesienią nie mają problemów ze świeżymi warzywami i zielenią. Ale co powinni robić zimą i wiosną, lub jeśli po prostu nie ma takiej witryny? W końcu cena tych produktów jest znacznie większa, a ich jakość jest wątpliwa.

W tej sytuacji można uprawiać warzywa, warzywa, owoce, a nawet owoce w domu - aby zepsuć parapet Twojego mini-ogrodu.

Zanim zaczniesz kupować garnki, ziemię i nasiona, powinieneś określić, co dokładnie chcesz uprawiać. Dlatego w artykule rozważymy, które rośliny mogą być uprawiane na parapecie.

Jakie rośliny można wyhodować na parapecie?

Cebula

Jedną z najbardziej popularnych roślin wyrosłych na parapecie jest cebula, ponieważ bardzo łatwo ją hoduje. Aby to zrobić, wystarczy umieścić żarówkę w doniczce wraz z ziemią i podlać ją lub umieścić w słoju z wodą, a gdy rośnie, pokroić zielone pióra. Należy pamiętać, że cebule nie powinny być uprawiane w zimie, lepiej jest wziąć szczypiorek, którego zielone pióra są bardzo często stosowane w sałatkach.

Aby zielone pędy były bardziej soczyste, pojemnik z nasadzeniami powinien być codziennie oświetlany lampą fluorescencyjną przez 2 godziny.

Koper i pietruszka

Aby zawsze mieć świeżą zieleninę na stole wystarczy wysiać ją w podłużnym pudełku lub doniczce, wypełnić cienką warstwą ziemi i podlać przez dzień rano i wieczorem. An anst an an an an an an an an an an an an an an an anstles an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an an Wytnij zielenie po osiągnięciu 12-15 cm.

Pieprz

Możesz uprawiać zarówno gorzką, jak i słodką paprykę. Wystarczy wyhodować sadzonki z nasion, przejść do doniczki na 1-2 litry i umieścić w dobrze oświetlonym miejscu. Opieka nad nim powinna być taka sama jak w przypadku innych roślin w pomieszczeniach: umiarkowanie podlewane, podczas kwitnienia w celu karmienia i terminowego zbioru.

Ogórki

Pielęgnuj lepiej samozapylone odmiany szklarni, takie jak dom, wnętrze, Biryusa, Gribovsky. W tym celu kiełkujące nasiona sadzi się w małych filiżankach, aby wyhodować sadzonki. Po pojawieniu się 2-3 liści, przenosi się go do doniczki (5 litrów), w której z góry należy wykonać otwory do odpływu wody. Rosnąć ogórki Zalecane jest na najbardziej oświetlających parapetach i należy pamiętać o związaniu po pojawieniu się 6 liści. Ogórek zacznie owocować po zerwaniu wierzchołka, co jest zalecane po pojawieniu się 12 liści, w przeciwnym razie plon będzie niewielki. W przypadku niewystarczającego oświetlenia w okresie jesienno-zimowym, ogórek będzie wymagał dodatkowego oświetlenia (najczęściej używa się lamp światła dziennego).

Pomidory

Najlepiej wyhodować wczesne dojrzewające odmiany pomidorów, bezpretensjonalne do warunków oświetleniowych, z małym krzakiem i jednoczesnym dojrzewaniem owoców. Parametry te idealnie nadają się do pomidorów koktajlowych, które nie tylko dają dobre zbiory, ale są również ozdobą wnętrza domu.

Sałatki

Do sadzenia konieczne jest stosowanie nasion wczesnych odmian dojrzewających (Odessa, Lolo Rossa, Red credo), które można natychmiast zasadzić na żyznej ziemi. Bardzo skromny w stosunku do warunków oświetleniowych i lokalizacji. Aby uzyskać powtarzające się plony, po wycięciu liści konieczne jest nawożenie gleby substancjami mineralnymi.

W ten sam sposób uprawiany i rzeżucha.

Oprócz tych warzyw i zieleń na parapetach Możesz uprawiać seler, rukolę, szpinak, musztardę liściową, rzodkiewkę.

Pikantne zioła

Ogród warzywny na parapecie - od razu do stołu2

Bardzo wiele popularnych przypraw używanych do gotowania może być uprawianych w ogrodzie na parapecie: bazylia, mięta, majeranek, ciemny, oregano, rozmaryn, szałwia. Można je następnie stosować zarówno świeże, jak i wysuszone.

Owoce

Miłośnicy owoców mogą wyhodować truskawki lub egzotycznych przedstawicieli na parapetach: mandarynki, cytryny, granaty i awokado. Ale w przeciwieństwie do upraw warzyw i zieleni jest to proces dłuższy i czasochłonny.

Po posadzeniu paru zielonych warzyw na parapecie, urozmaicasz i nasycisz zimą stół z witaminami.