Całkiem powszechny problem - brak jajników w bezpiecznych kwitnących ogórkach. Jest to frustrujące, ponieważ wszystkie prace związane z hodowaniem sadzonek, sadzeniem w stałym miejscu wzrostu, podlewania, rozluźniania, usuwania chwastów, zwalczania szkodników i chorób zostały zainwestowane w celu ostatecznego uzyskania plonu. Co mogę zrobić, jeśli ogórek jest pusty? Co zostało zrobione źle?

Dlaczego ogórek kwitnie, ale nie tworzy jajników?

Powodów może być kilka:

  1. Nie ma zapylenia. Ziarna zanieczyszczone przez pszczoły wymagają dostępu do owadów zapylających. A jeśli pszczoły nie mogą dostać się do szklarni lub na parapecie, to nie możesz czekać na jajniki.
  2. Jest za gorąco. Wysoka temperatura powietrza (powyżej + 35 ° C) w przypadku mieszańców i odmiany pszczelej powoduje sterylizację pyłków. W rezultacie rośliny kwitną, ale nie mogą odpowiednio pyłki i jajniki.
  3. Słabe siewki i nieodpowiednie warunki. Jeśli warunki nie odpowiadają ogórkom, kwitną one z męskimi kwiatami bez owoców.
  4. To nie był czas. Na samym początku kwitnienia ogórki najpierw wypuszczają kilka kwiatów, co jest całkiem normalne.

Ogórki kwitną bez jajnika

Zastanów się trochę więcej szczegółów, dlaczego ogórki kwitną obficie, a jajnik nie.

Opóźnienie kwiatów żeńskich i późnych jajników wynika głównie z niskiej jakości nasion. Jeśli posadzisz świeże nasiona, rośliny, które z nich wyrosną, będą aktywnie produkować męskie kwiaty, a dopiero później zaczną pojawiać się jajniki kobiet. Aby tego uniknąć, lepiej wziąć nasiona 2-3 lata temu. Następnie żeńskie kwiaty pojawią się przed mężczyzną lub jednocześnie z nimi, a wraz z zapyleniem wszystko będzie w porządku.

Jeśli nie znasz receptury nasion, możesz je ogrzać przed sadzeniem lub odwrotnie, stwardnieć mrozem. Wtedy kwiaty kobiet z roślin, które wyrosły z nich pojawią się na czas.

Powód, dla którego kwiaty ogórka i jajniki wysychają, może stanowić naruszenie warunków wzrostu. Ponownie rozważ tryb oświetlenia, podlewania, temperaturę powietrza i gruntu. Korzenie ogórków nie lubią zimna, rosną słabo, nie chłoną składników odżywczych, a także z powodu nadmiernego gnicia. Brak takiego samego oświetlenia i wysokiej temperatury powietrza prowadzi do tego, że ogórki są rozciągnięte i mają cienkie i kruche pędy. Taka niezdrowa atmosfera nie sprzyja dobremu owocowi.

Zbyt wilgotna gleba niekorzystnie wpływa na owocowanie ogórków. Co zrobić, jeśli kwiaty ogórka, ale nie jajnika? Spróbuj wysuszyć glebę, to znaczy nie podlewaj łóżka przez kilka dni. Gdy liście na roślinach są lekko zwiędłe, natychmiast pojawi się duża liczba żeńskich kwiatów. Nie przesadzaj i nie przesadzaj z lądem.

Innym powodem, dla którego kwitną ogórki i brak jajników, może być naruszenie równowagi składników odżywczych. Jeśli w glebie jest za dużo azotu, powoduje to szybki wzrost i gromadzenie się zielonej masy, a także obfitość klejnotów. Aby zaradzić tej sytuacji, możesz podawać ekstrakt z ogórków superfosfat (rozcieńczyć 2 łyżki stołowe na 10 litrach wody). Nadal można spróbować podlewać rośliny infuzją ogórki kwitną i nie ma jajników zwykły popiół drzewny .

Dodatkową zachętą do produkcji kwiatów żeńskich z ogórków może być szczypanie wierzchołków łodygi. To zatrzyma wzrost długości i spowoduje pojawienie się procesów bocznych z żeńskimi kwiatami na nich.

Co zrobić z oparami?

Kiedy osiągnęliśmy pojawienie się wystarczającej liczby żeńskich kwiatów z jajnikami, powstaje następujące pytanie: czy potrzebujemy zagłębień, co powinniśmy z nimi zrobić? Ktoś je usuwa, wierząc, że doprowadzi to do wzrostu kwiatów żeńskich. Jednak to nie pomaga i może tylko pogorszyć warunki zapylenia. Kwiaty z reguły wysychają i znikają same.