Ogrodnictwo i ogrodnictwo, oprócz czysto praktycznych korzyści (owoce i warzywa), również przynoszą kolosalny ładunek pozytywnej energii - przyjemność z kontaktu z naturą, widoczne efekty ich pracy i możliwość stworzenia prawdziwego piękna jest niewyrażalna. Aby jednak łóżka przynosiły nie tylko korzyści, ale także przyjemność estetyczną, będą musiały pracować nad ich wyglądem - starannie przemyśl nad rozmieszczeniem roślin w łóżkach, usuń chwasty na czas i zadbaj o piękne krawężniki na łóżka. To ostatnie, o czym będziemy rozmawiać w tym artykule. Powiemy Ci, jakie materiały są odpowiednie do ochrony łóżek, a co lepiej nie używać, i zademonstruj przykłady pięknych ogrodzeń.

Jak chronić łóżka?

Granica łóżek nie jest kaprysem, ale koniecznością. Przecież ogrodzenie chroni twój ogród przed nieostrożnością przechodniów, od małych gryzoni, a także zapobiega wytrącaniu się gleby (jeśli jest to wysokie łóżko).

Obudowy łóżek wykonane są z drewna, łupka, tworzywa sztucznego, poliwęglanu, blach - prawie każdy gęsty materiał, zdolny wytrzymać długi pobyt na ulicy i kontakt z wilgotną glebą.

Ogrodzenia drewniane i metalowe do łóżek wymagają specjalnej ochrony - może to być obróbka za pomocą specjalnych środków wodoodpornych lub antykorozyjnych, a także zwykłe malowanie.

W budowaniu sklepów i centrów ogrodniczych zawsze można znaleźć różne gotowe szyny zespolone. Krawężniki do łóżek z reguły są niskie i sprzedawane za metr, rolki. Ich instalacja jest niezwykle prosta - wystarczy wykopać ogrodzenie wzdłuż wybranego konturu.

Ale większość ogrodników woli ogradzać łóżka własnymi rękami. To bardzo proste. Trzeba tylko wybrać odpowiedni materiał, podzielić go na części o wymaganej wysokości i długości i przymocować granicę wzdłuż wcześniej zaplanowanych granic łóżka. W razie potrzeby ogrodzenie może dodatkowo ozdobić - pomalować, przykleić na nim mozaikę, ozdobić zawiasowymi latarniami, kwiatami lub dowolnym innym rodzajem materiałów wykończeniowych.

Najczęściej spotykane krawężniki i ogrodzenia w ogrodzie i działkach ogrodowych są drewniane. Taką popularność tłumaczy się prostotą pracy z drewnem i względną dostępnością materiału. Do produkcji drewnianych ogrodzeń można używać nie tylko nowych desek, ale również części już używanych drewnianych przedmiotów lub różnorodnych drewnianych okrawków. Aby chronić konstrukcję przed wilgocią i zmianami temperatury, ogrodzenie jest zagruntowane i pokryte farbą do prac na zewnątrz.

Granice mogą być również wykonane z metalu ocynkowanego (lub metalu z powłoką polimerową). Aby przymocować metalowe ogrodzenie, możliwe jest to na metalowym lub drewnianym szkielecie. W wielu przypadkach arkusze blachy można po prostu wkopać w ziemię do pożądanej wysokości, zapewniając nie tylko ochronę łóżka nad ziemią, ale także ograniczając rozwój korzeni pod ziemią (ważne dla łóżek i klombów z roślinami, które mają tendencję do rozszerzania się i "chwytania" pobliskich obszarów) .

Krawędzie mogą być również wykonane z kamieni, płytek betonowych lub paneli.

Cóż, mieszkańcy lata, którzy mają dobrą wyobraźnię i kreatywne żyły, są w stanie przekształcić się w oryginalne ogrodzenie niemal w dowolne przedmioty - od starych butów, logi krawężniki do łóżek do pustego szkła i plastikowe butelki .

Ogrodzenie dla wysokich łóżek

Granica dla wysokich łóżek jest przede wszystkim czysto praktycznym elementem, który wspiera konstrukcję w jej pierwotnym położeniu i zapobiega jej zniszczeniu. Dlatego materiał na ogrodzenie powinien być wystarczająco wytrzymały i trwały - dobrze pasują do niego metal, drewno, płyty betonowe, tafle gęstego tworzywa sztucznego.

Aby uatrakcyjnić ogród, możesz udekorować jego ogrodzenie według własnego uznania - zastosuj zdjęcie lub ozdobę do krawężnika, ozdob go mozaiką lub pomaluj w jasny kolor.