Często podczas badania u swojego lekarza kobieta słyszy, że jej macica jest powiększona. Może to powodować pewne zaniepokojenie pacjenta, który zaczyna cierpieć i przypuszczać: dlaczego macica jest powiększona, co to znaczy i jak może to zagrozić. Spróbujmy to rozgryźć.

Co oznacza termin "powiększona macica"?

Macica jest organem mięśni gładkich miednicy o kształcie gruszki. W różnych okresach życia zmienia się rozmiar i kształt macicy. U kobiet, które nie rodzą, długość tego narządu wynosi 7-8 cm, dla tych, którzy przeszli przez poród - 8-9,5, szerokość - 4-5.5; i waży 30-100 g. Jeśli ginekolog stwierdził, że macica jest powiększona, oznacza to, że jej rozmiar przekracza znormalizowane wartości.

Aby dowiedzieć się, że macica jest powiększona, może je zbadać tylko lekarz.

Dlaczego macica jest powiększona iw jakich przypadkach występuje?

Powiększona macica może powodować zarówno normalne procesy fizjologiczne, jak i patologiczne. Macica może zwiększyć swój rozmiar u kobiet przed początkiem okresu menopauzy, a także w czasie ciąży i po porodzie.

Ale proces powiększania macicy może wiązać się z innymi, bardziej poważnymi przyczynami. Powiększona macica może powodować:

  1. Myoma . Ten typ guza dotyka około połowy populacji płci żeńskiej w wieku rozrodczym. Ten mięsień może powstać w ścianie, na zewnątrz lub wewnątrz macicy.
  2. Torbiel jajnika, który składa się z jamy wypełnionej płynem.
  3. Adenomioza w którym następuje wzrost endometrium w mięśniach macicy.
  4. Rak macicy występuje zwykle w okresie menopauzy. Z reguły złośliwy guz tworzy się w endometrium i powoduje wzrost wielkości macicy.
  5. Ciąża molarna. Choroba ta jest związana z rozwojem nienormalnej tkanki płodu, co również prowadzi do wzrostu macicy. Rzadko spotykany.