Pierwsze miesiące życia dziewczyny są zawsze ważnym wydarzeniem, które należy przygotować z wyprzedzeniem zarówno dla dziecka, jak i dla wszystkich członków rodziny. Przez 2 - 2,5 roku przed początkiem pierwszej miesiączki rozpoczyna się okres dojrzewania. Ciało dziewczyny zaczyna produkować kobiece hormony, jest formacją układu rozrodczego. To zmiany hormonalne są przyczyną intensywnego stanu psychicznego, ostrych zmian nastroju, agresywnych reakcji na takie proste rzeczy, jak pomoc domowa czy uwagi na temat zachowania. Dojrzewanie rozpoczyna się od wzrostu piersi, później pojawiają się włosy łonowe i pachy. Przyspiesza się wzrost - w tym okresie dziewczęta stają się znacznie wyższe niż rówieśnicy płci męskiej. Ze względu na fakt, że tempo wzrostu kości, mięśni i tkanki tłuszczowej jest różne, pojawia się niezdarność nastoletnia, co jest problemem psychologicznym dla dziewcząt. Zwiększa również produkcję gruczołów łojowych i potowych, co prowadzi do pojawienia się specyficznego zapachu potu i zaskórników na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Przejrzyste lub białawe wydzieliny z pochwy, przy braku swędzenia i zapachu, są również częścią dojrzewania. Zadaniem rodziców w tym okresie jest zrozumiałe wyjaśnienie dziecku, że te przejściowe zjawiska są jedynie konsekwencją tworzenia się organizmu, ponieważ dla dzieci takie zmiany mogą powodować silne doświadczenia i kompleksy. Musisz również zadbać o właściwe, zrównoważone odżywianie. Surowe diety, które wiele dziewcząt doświadcza w okresie dojrzewania, niekorzystnie wpływają na układ rozrodczy i zdolność posiadania pełnych, zdrowych dzieci.

Przy pierwszych oznakach menstruacji trzeba porozmawiać z dzieckiem, aby dziewczyna nie była przestraszona i przygotowana psychicznie. Celem rozmowy jest wyjaśnienie, w jaki sposób następuje rozwój ciała, nauczenie stosowania produktów higienicznych. Pierwszymi objawami miesiączki są: powiększenie gruczołów mlecznych, gwałtowne zmiany nastroju, nasilone zmęczenie, napady bólu głowy, zwiększony apetyt, skurcze w dolnej części brzucha.

Kiedy dziewczęta rozpoczynają krytyczne dni, należy również uważnie monitorować normalizację cyklu, z alarmującymi objawami, aby zidentyfikować przyczynę. Jakakolwiek choroba układu moczowo-płciowego, która nie została wyleczyć na wczesnym etapie, będzie miała negatywny wpływ na stan zdrowia w przyszłości. Dlatego, wraz z nadejściem miesiączki u dziewczynki, konieczne jest zrozumienie, które zjawiska są normalne i które wskazują na zaburzenia w ciele. Aby to zrobić, spójrzmy, jak krytyczne dni zaczynają się i płyną w dziewczynach.

W zależności od klimatu, odżywiania, stanu psychicznego, wiek wystąpienia pierwszych miesiączek u dziewcząt może być różny. Złe odżywianie może niekorzystnie wpływać na dojrzewanie i tworzenie się organizmu, wpływa również na rozwój stresujących sytuacji.

Większość miesięcznych okresów u dziewcząt zaczyna się w wieku 12-13 lat. Kiedy pierwsza miesiączka występuje wcześniej niż 9 lub później niż 14-15 lat, warto zbadać, ponieważ takie odchylenia mogą wskazywać na choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia rozwoju organizmu. Pierwsze okresy dla dziewcząt zwykle trwają 3-7 dni, cykl trwa 28-30 dni. Z biegiem czasu czas trwania cyklu wynosi 21-35 dni. W pierwszym roku miesięczny okres dziewcząt może nie być regularny, ale po ustaleniu cyklu wszelkie naruszenia stanowią przyczynę wizyty u lekarza. Jeśli cykl nie zostanie ustalony w ciągu 1-1,5 roku, oznacza to również odchylenia. Przed rozpoczęciem cyklu okresy między miesiączkami u dziewcząt mogą wynosić od 1,5 do 3 miesięcy, zbyt częste lub bardzo rzadkie okresy wskazują na problemy zdrowotne. W przypadku braku menarche i ostrych napadów bólu w podbrzuszu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem - może to wskazywać na zaburzenie rozwojowe, w którym przerost w błonie dziewiczej zostaje zarośnięty, a krew nie wydostaje się. Ta anomalia jest niebezpieczna, ponieważ krew stagnuje i może dostać się do jajników, wtedy potrzebujesz operacji. Umiarkowany ból w krytyczne dni nie jest powodem do niepokoju, przyczyną może być błona dziewicza, która uniemożliwia normalne uwalnianie krwi lub poważne ćwiczenia. Poszukaj pomocy specjalisty, jeśli:

  • po pierwszych miesięcznych krytycznych dniach dziewczynka nie pojawia się w ciągu 3 miesięcy;
  • obserwuje się silny ból (przyczyną może być infekcja, zapalenie, zaburzenia hormonalne);
  • po normalizacji cyklu rozpoczynają się naruszenia;
  • krwawienie jest bardziej obfite niż zwykle.

Procedury higieniczne w krytyczne dni polegają na częstych zabiegach wodnych i korzystaniu ze specjalnego sprzętu (klocków). Stosowanie tamponów u dziewcząt jest niepożądane, chociaż nie wpływają one na fizyczną strukturę narządów płciowych, mogą prowadzić do odurzenia niedojrzałego i niedojrzałego organizmu.

Od pierwszego dnia miesiąca musisz rozpocząć kalendarz menstruacyjny, w którym musisz świętować pierwszy i ostatni dzień każdego okresu. Na początku Критические дни у девушек rodzice muszą otrzymywać przypomnienia o oznaczeniu żądanych dat. Kalendarz miesięczny jest potrzebny dziewczętom, aby można było określić, kiedy cykl się normalizuje, a także w czasie, aby zidentyfikować naruszenia cyklu wymagającego uwagi.

Aby krytyczne dni dla dziewczyny nie były ciężkim obciążeniem, należy podjąć szereg prostych czynności. Zadbaj o gimnastykę, przestrzegaj diety, podążaj za codzienną rutyną. W trakcie okresu zapewnij dziecku dobry wypoczynek. Nie zaostrzaj konfliktów - powinieneś rozumieć, że hormonalne są przyczyną agresji

spada, a nie brak szacunku dla starszych.

Aby uniknąć problemów wieku dojrzewania, które zwykle zaczynają się od pierwszych miesięcy, rodzice muszą nauczyć się widzieć w swoim dziecku osobowość godną szacunku, stać się wiernym przyjacielem, który nie tłumi, ale wręcz przeciwnie, zawsze wspiera.