Pieniądze zawsze odgrywały ważną rolę w życiu każdego człowieka, a ich istota w obrotach handlowych całego świata wpływa na rozwój gospodarczy wszystkich krajów.

Z tego powodu konieczne jest bardziej szczegółowe zrozumienie pochodzenia pieniędzy, ich istoty i rodzajów.

Pochodzenie i istota pieniądza

Z punktu widzenia ewolucyjnej teorii monetarnego pochodzenia powstały one w wyniku rozwiniętej wymiany towarowej, a także produkcji. Na wczesnych etapach takiego rozwoju, w celu wymiany towarów, osoba nie potrzebowała żadnych rachunków. Był to tzw. Barter, czyli sprzedajesz produkt, a jednocześnie kupujesz inny. Innymi słowy, zbudowano łańcuch sprzedaży.

Tym samym proces produkcji towarowej przeszedł zmiany, poprawił się i już ponad 2 tysiące lat pne. Było trochę ekwiwalentów pieniężnych. To prawda, że ​​każdy naród był ostatnim, który miał sól, bydło, muszle itd. Na przykład skóry wiewiórki były wysoko cenione w Rosji, w Niemczech - w bydłach, aw Mongolii - w herbacie.

Po pewnym czasie tytuł wiarygodnego ekwiwalentu pieniężnego ustalono na metale, dlatego złoto i srebro zastąpiły miedź i żelazo. Do 19 art. w wielu krajach używano dwóch rodzajów monet. Ale w XIX wieku kraje europejskie preferowały złoto.

Jeśli mówimy nie tylko o istocie pieniądza, jako o międzynarodowym rynku językowym całego świata, ale także o powstawaniu papierowych banknotów, to po raz pierwszy pojawili się w Chinach w 812 roku. W Europie powstały w XVII wieku.

Istota i rodzaje pieniędzy

Istotę można przypisać temu, że pieniądz jest najbardziej aktywnym elementem gospodarczym, który jest ogniwem łączącym produkcję z uczestnikami rynku.

  1. Towarem towarowym . Jest to prawdopodobnie pierwszy ekonomiczny produkt, działający jako jednostka sprzedana i zakupiony. We współczesnym świecie są popularne w krajach o wysokiej inflacji.
  2. Gotówka . Pod nimi należy rozumieć, że banknoty i monety przechodzą z rąk do rąk.
  3. Symboliczne . To jest to, co płaciłeś za zakupy. Jedyną różnicą takich pieniędzy jest to, że ich wartość przekracza koszty produkcji.
  4. Legalna płatność . Osoba korzysta z tego rodzaju pieniędzy w przypadku spłaty długów.
  5. Depozyt bankowy . Wszyscy wiedzą, że są to fundusze, które oddajesz w areszcie bankowym.
  6. Elektroniczne portfele . Są również nazywane "kartami inteligentnymi". Składają się z mikroprocesora, który ma informacje o twoich elektronicznych pieniądzach.
  7. Bezgotówkowe pieniądze . Należą do nich rachunki w bankach komercyjnych i państwowych.
  8. Sieć . Takie pieniądze, prawie, nie mogą być podrobione, skradzione. Są elektronicznym chipem, dzięki któremu pieniądze są przekazywane za pośrednictwem sieci elektronicznych.

Istota i właściwości pieniędzy

Po pierwsze, warto zauważyć, że są pochodzenie i istota pieniędzy środki sprzedaży i zakupu różnych towarów, usług itd. W tym przypadku pieniądze są rodzajem pośredników.

Działają one jako środek akumulacji, który jest twoim atutem. Dzięki tej nieruchomości możesz oszczędzać, dzięki ciężkiej pracy, bogactwu. Jeśli chcesz, możesz użyć ich jako środka płatniczego.

Światowe pieniądze przejawiają swoje cechy w procesie służby pracy, promocji produktu, kapitał itp. Nie byłoby zbyteczne wskazywanie, że są one walutą wiodących krajów świata (dolara), a także walutą wynikającą ze zbiorowej transakcji (euro).

Jako środek płatniczy pieniądze przejawia się w wypłacie wynagrodzeń, sprzedaży towarów poprzez udzielanie kredytów, płacenie podatków, a ich potrzeba i charakter w tym przypadku spowodowały pojawienie się weksli, banknotów, które są niczym innym, jak pieniędzmi kredytowymi.