Wiadomo, że prawdopodobieństwo poczęcia dziecka jest maksymalne w dniu owulacji. Pod owulacją rozumie się proces wyjścia z jajnika w pełni dojrzałej komórki jajowej. Nieużywane jajo nie opuszcza jajnika, co często staje się przeszkodą na drodze do pożądanej ciąży.

Aby zbadać przebieg dojrzewania jaja w ósmym lub dziewiątym dniu cyklu miesiączkowego, należy wykonać USG.

Proces dojrzewania jaja przebiega następująco: w jajniku noworodka znajdują się jaja otoczone pęcherzykami. Zaczynają dojrzewać tylko w okresie dojrzewania - po uformowaniu się cyklu miesiączkowego. Jajo dojrzewa w pierwszej połowie cyklu. Gdy informacja o dojrzewaniu komórki jajowej przenosi się do centralnego układu nerwowego, zmiany hormonalne zmieniają się, a gdy hormon luteinizujący we krwi staje się szczególnie obfity, jajo opuszcza jajnik do jamy brzusznej. Stamtąd wchodzi do jajowodu, czekając na spotkanie ze spermą. Po owulacji żywotność jaja utrzymuje się przez cały dzień. Jeśli w tym czasie nie doszło do zapłodnienia, mówią o śmierci jajka.

Zwykle podczas życia kobiety, od początku dojrzewania do menopauzy, jedno jajo dojrzewa w jajniku co miesiąc. Proces ten leży u podstaw żeńskiej funkcji rozrodczej. Jeśli jajo nie dojrzewa - pociąga za sobą niezdolność do poczęcia dziecka. To samo można powiedzieć o innych zaburzeniach rozwoju komórki jajowej, na przykład o zespole pustej komórki jajowej.

Dlaczego jajko nie dojrzewa?

W większości przypadków przyczyną nie dojrzewania komórki jajowej jest zaburzenie hormonalne lub nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów dokrewnych. Jednak zdemaskowanie jajka może być związane z innymi czynnikami, na przykład:

  • stres;
  • zakaźne i przewlekłe choroby narządów płciowych;
  • zaburzenia genetyczne.

Co wpływa na dojrzewanie jajka?

  • temperatura;
  • skład biochemiczny ośrodka;
  • Co wpływa na dojrzewanie jaja
  • środowisko komórkowe.
Leczenie

Kiedy jajko nie dojrzewa, leczenie powinno być oparte na przyczynie, która spowodowała problem. Jeśli przyczyną jest niestabilne tło hormonalne, wymagana jest korekta hormonalna nierównowagi hormonalnej, która stymuluje dojrzewanie komórki jajowej. Jeśli przyczyną są inne choroby, należy je leczyć. Jest to ważne w sytuacji, gdy jajko nie dojrzewa, aby zwracać uwagę na zdrowy styl życia i dobre odżywianie.