Być może każda przyszła mama w pewnym momencie myśli: "Co jeśli jestem w ciąży z bliźniakami?", "Jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków?"

Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się, od czego zależy narodziny bliźniaków, i ocenić swoje szanse na przekazanie światu dwóch słodkich dzieci naraz.

Na początek wyjaśnijmy, że bliźnięta (bliźniaki) są tak zwanymi bliźniętami braterskimi. Oznacza to, że urodził się w wyniku zapłodnienia dwóch oddzielnych jaj, w przeciwieństwie do identycznych bliźniaków, które rodzą się w wyniku podziału jednego zapłodnionego jaja na dwa niezależne zarodki. Identyczne bliźnięta zawsze przypominają siebie jak dwie krople wody, a bliźnięta nie mogą być bardziej podobne do braci i sióstr urodzonych w różnych okresach.

Jakie czynniki mogą przyczynić się do narodzin identycznych bliźniąt - wciąż nie jest znane. Ale ustalono możliwe przyczyny narodzin bliźniąt współczesnej nauki. Istnieje siedem głównych czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo poczęcia bliźniaków.

  1. Dziedziczna predyspozycja. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę z bliźniakami, najpierw zapoznaj się z drzewem genealogicznym, rodziną i mężem. Czy w waszej rodzinie były przypadki bliźniąt urodzonych? Masz więc szansę zostać rodzicami dwa razy naraz.
  2. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli przyjmujesz doustne środki antykoncepcyjne przez co najmniej sześć miesięcy i natychmiast zajdziesz w ciążę po ich anulowaniu, możliwe, że ciąża będzie podwójna. Faktem jest, że jajniki mają zdolność kompensowania reakcji, to znaczy po długim leczeniu "odpoczynku" zaczynają pracować z podwójną siłą. Dlatego w tym okresie ani jedno jajko nie może dojrzeć w jednej owulacji, ale dwa lub nawet więcej.
  3. Zastosowanie zapłodnienia in vitro (IVF). Być może słyszeliście ekscytujące historie o kobietach, które urodziły trojaczki, a nawet sprzęt. Jest to możliwe, ponieważ podczas zapłodnienia in vitro, w macicy kobiety przeszczepiane są 2-6 zapłodnionych jajeczek, które nazywa się "z rezerwą". Z reguły większość tych jaj nie przeżywa i pozostaje sama. Ale czasami zdarza się, że dwa lub nawet więcej zapłodnionych jaj przeżywa i nadal się rozwija.
  4. Wiek po 35 latach. Kiedy zbliżamy się do kulminacji (związany z wiekiem spadek funkcji reprodukcyjnej), owulacja staje się nieregularna. Oznacza to, że w jednym cyklu u kobiety jajo nie może w ogóle dojrzeć, ale w drugim (dzięki tej samej kompensacyjnej reakcji jajników, która została wspomniana powyżej) kilka jajeczek może dojrzeć jednocześnie. Nie trzeba wyjaśniać, co się stanie, jeśli przynajmniej dwie z nich zostaną zapłodnione.
  5. Czas poczęcia. Prawdopodobieństwo poczęcia bliźniąt na wiosnę jest wyższe, ponieważ jest dłuższe niż dzień świetlny, a to z kolei zwiększa aktywność hormonów płciowych.
  6. Kolejna ciąża. Ciekawe, że z każdym następnym porodem wzrasta prawdopodobieństwo posiadania bliźniąt. Po drugim narodzeniu dwa razy, po piątym - o piątej. A jeśli już masz bliźnięta, pomnóż swoje szanse jeszcze o 2.
  7. Moc. Oczywiście nauka nie ma jeszcze żadnych konkretnych produktów. prawdopodobieństwo poczęcia bliźniaków zwiększając szanse zajścia w ciążę z bliźniakami. Jedno jest pewne: niedożywienie i surowe diety pozbawiają cię takiej szansy.

Jeśli niedawno zaszłaś w ciążę i interesuje Cię, jakie jest prawdopodobieństwo, że masz bliźnięta, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie są oznaki posiadania bliźniaków? Jeśli chodzi o twoje subiektywne odczucia, pośrednia toksyna, osłabienie i szybki przyrost masy ciała mogą pośrednio wskazywać na obecność ciąży mnogiej. Ale w rzeczywistości nie trzeba znać żadnych specjalnych znaków, ponieważ twój ginekolog, badany od szóstego tygodnia ciąży, z większym prawdopodobieństwem podejmie ciążę mnogą. I już pierwsze badanie ultrasonograficzne może dać dokładną odpowiedź na pytanie o liczbę owoców.