Właściwe połączenie różnych kolorów jest gwarancją harmonijnego i atrakcyjnego wnętrza. Używanie różnego rodzaju odcieni bez analizy ich kompatybilności może dać gładki i pozbawiony smaku wygląd nawet najdroższej naprawy.

Oczywiście, wykonując prace budowlane, każdy odpycha się od koloru, który lubi, a następnie odbiera dodatkowe. Jeśli znasz i stosujesz proste zasady kombinacji kolorów w projekcie, wybór udanej wersji kolorów jest znacznie łatwiejszy.

Podstawowe zasady projektowania kolorów

Wybierz najlepszą kombinację kolorów w projekcie nie jest trudne, jeśli używasz koła kolorów. Jest to uproszczony schemat wszystkich kolorów z wyjątkiem achromatycznych - biały, czarny i szary. Są one szczególnie uporządkowane, podzielone na odrębne sektory i ta kolejność podlega ścisłym prawom optycznym. Jak korzystać z tego schematu w pracy?

Koło kolorów

Najprostszym sposobem jest połączenie różnych odcieni tego samego koloru. To połączenie jest najbardziej miękkie, przyjemne dla wizualnego postrzegania przestrzeni. Na przykład połącz bladoniebieski i bogaty niebieski w pokoju. I wybierz jeden dominujący kolor, a drugi pomocniczy. Podobna kombinacja niebieskiego i niebieskiego wypełni pokój świeżością i czystością.

Połączenie niebieskiego koloru1Połączenie niebieskiego koloru2Połączenie niebieskiego koloru3

Wszystkie pozostałe kolory w tym okręgu nazywają się kontrastem. A te, które znajdują się obok wybranego - są delikatnie kontrastujące, są również dobrze odbierane. A odwrotnie kolor jest ostro kontrastujący. Przy takiej kombinacji trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ możliwe jest budowanie aranżacji wnętrz na polaryzacjach, ale wymaga to dodatkowej wiedzy i umiejętności, a dla tych, którzy wymagają różnorodnych wzorów i planów użycia 3-4 kolorów, koło kolorów przyjdzie na ratunek. Narysuj w środku dowolnego prostokąta - a kolory w jego wierzchołkach będą najbardziej odpowiednie i kompatybilne ze sobą. Na przykład wybierając kolor żółty jako podstawę, dopełnij wzór fioletowymi i czerwono-pomarańczowymi dodatkami.

Oryginalne kombinacje kolorów

Najczęściej w mieszkaniach można znaleźć tradycyjne kombinacje pastelowych odcieni i czarno-białej gammy. Proponujemy zwrócić uwagę na kilka interesujących wariantów kombinacji innych kolorów.

Kolor musztardy jest jednym z odcieni żółtego. Uzyskuje się ją przez zmieszanie z brązową paletą, dzięki czemu kolor jest miękki, ciepły i nasycony. Najbardziej udane połączenie koloru musztardy tworzy się z jasnymi odcieniami ciepłych tonów. Są to beżowe, jasnobrązowe, oliwek . Dobrze wygląda również w duecie z bielą, czekoladą i terakotą. Ale nie stosuj jednocześnie wszystkich właściwych kolorów - ogranicz do jednego lub dwóch dodatkowych kolorów. Obecność koloru musztardy w pokoju może uspokoić, ogrzać się i dostroić w pozytywny sposób. Więc możesz go używać w sypialni i pokoju dziecięcym.

Kombinacja koloru musztardy1Kombinacja koloru musztardy2Kombinacja koloru musztardy3

Wiele osób chce wypełnić przestrzeń jasnymi kolorami, jednocześnie tworząc przyjemne i niezbyt błyskotliwe wnętrze. Zalecamy spojrzenie na zielone odcienie. To spektrum jest wykorzystywane do ludzkiego oka, ponieważ powtarza naturalne naturalne kolory. Również ten kolor korzystnie wpływa na stan psycho-emocjonalny mieszkańców, daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Połączenie zieleni z żółtymi, białymi i brązowymi odcieniami jest uważane za najkorzystniejsze. Dopuszczalne jest również uwzględnienie w projekcie pomieszczenia w odcieniach zieleni jasnych plam czerwonych lub pomarańczowy - w ten sposób będzie dobrze zacieniony każdy z używanych kolorów.

Kombinacja koloru zielonego1Połączenie koloru zielonego2Połączenie koloru zielonego3