Uzupełniające karmienie niemowląt noworodkiem jest wprowadzane od szóstego miesiąca życia, kiedy jego układ trawienny i enzymy są gotowe. Jednak wiele matek boryka się z takim problemem, że dziecko nie chce zwabić. I wszystkie ich wysiłki są daremne - mała ćma uparcie wypluwa jedzenie lub zamyka usta. Dlatego też dla wielu istotna jest kwestia, jak sprawić, aby dziecko spożywało pokarm uzupełniający.

Dlaczego dziecko nie je uzupełniającej żywności?

Istnieje wiele powodów, które wpływają na brak chęci do spożywania pokarmów uzupełniających u niemowląt. Może to być:

  1. Dzieciak nie smakował nowego jedzenia. Mleko matki lub mieszanina dla niego jest przyjemniejsza i "krewna".
  2. Z powodu nadmiernego pragnienia karmienia matka mogła przestraszyć lub zmusić okruchy do zjedzenia nowego posiłku. W ten sposób dziecko nie chce jeść żywności uzupełniającej, ponieważ jedzenie stało się dla niego źródłem nieprzyjemnych emocji.
  3. Pierwsza łyżka uzupełniających pokarmów może być bez smaku (na przykład gorzka), a zatem cała żywność dla dziecka jest związana z pierwszym nieudanym doświadczeniem.
  4. Często dziecko nie chce zwabić, gdy jego zęby wybuchają lub jest chory, a także w czasie upałów.
  5. Mama, chcąc przestrzegać zaleceń pediatrów, nie zwracała uwagi na niechęć dziecka do przynęty.

Co jeśli dziecko nie chce zwabić?

Kiedy takie sytuacje występują, przede wszystkim matka nie powinna zmuszać dziecka. Konieczne jest upewnienie się, że dziecko jest gotowe na takie zmiany w żywieniu. O gotowości niemowlęcia świadczy zainteresowanie pokarmem dla dorosłych.

Podczas karmienia matka może zwrócić uwagę dziecka na jedzenie, przynosząc łyżeczkę owsianki lub tłuczonych ziemniaków na twarz niedźwiadka lub lalki. Możesz karmić dorosłą żywność dla niemowląt.

Ponadto, jeśli dziecko nie odżywia się dobrze pokarmem uzupełniającym, matka powinna zwrócić uwagę na to, że do czasu karmienia dziecko jest głodne, ale nie nadmiernie. W przeciwnym razie dziecko będzie niecierpliwie nadawało chęć przywiązania się do piersi matki. Nawiasem mówiąc, spacery pomagają w apetycie.

Często zdarza się, że dziecko nie je żywności warzywnej. W takim przypadku zwykle zaleca się mieszanie warzyw z jedzeniem, które lubi.

W razie potrzeby matka może oszukiwać: siada przy stole, siada dziecko na kolanach i spożywa jedzenie z talerza. Zwykle dziecko obserwuje z zainteresowaniem spożycie pokarmu przez dorosłego i wspina się na talerz.

Kiedy maluch coś zje, trzeba wyrazić radość, uśmiechnąć się i chwalić. Nie będzie zbędnych zwrotów "Jak Masha smakuje dobrze!", "Och, co za dobra dziewczyna!".

Jeśli dziecko przestało jeść posiłki uzupełniające, nie trzeba nalegać. Odłóż na bok puree i płatki na tydzień lub dwa, a następnie pozwól im spróbować ponownie. Rzeczywiście, w tym przypadku, jako przynęta, powinieneś działać ostrożnie i powoli.